Opening gallery...

Odysse Electric Evoqis
Odysse Electric Evoqis is a Sports bike available at a price range of ₹ 1.18 Lakh - ₹ 1.71 Lakh.
Powered by a 4.3 kWh battery,
the bike is available in 2 variants and
comes in 5 colours.
Other key specifications of the Evoqis include
a top speed of 80 kmph,
seat height of 750 mm
The Odysse Electric Evoqis
also features a Disc front brake and Disc rear brake.
₹1.18 - ₹1.71 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 2,230 /mo
Calculate EMI Now
Evoqis Highlights
Battery Capacity4.3 kWh
Charging Time6 Hours
Range140 km
Seat Height750 mm
Battery Capacity
4.3 kWh
Battery Capacity of Evoqis Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| Thunderbolt | 5.29 kWh |
| Beast | 5.29 kWh |
| RV1 | 2.2 kWh, 3.24 kWh |
| KM 3000 | 4 kWh |
| KM 4000 | 4 kWh |
| Aera | 5 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| Roadster X | 2.5 kWh, 3.5 kWh, 4.5 kWh, 9.1 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
6 Hours
Charging Time of Evoqis Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| Thunderbolt | 9 Hours |
| Beast | 9 Hours |
| RV1 | 2 Hours 15Mins (0-80%), 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| KM 3000 | 4 to 5 Hours |
| KM 4000 | 4 to 5 Hours |
| Aera | 5 Hours |
| Roadster | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 54 Min (0-80%), 7 Hours & 54 Min (0-80%) |
| Roadster X | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 45 Min (0-80%), 6 Hours & 12 Min (0-80%), 8 Hours (0-80%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
Range
140 km
Range of Evoqis Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| Thunderbolt | 110 km |
| Beast | 110 km |
| RV1 | 100 km, 160 km |
| KM 3000 | 178 km |
| KM 4000 | 178 km |
| Aera | 172 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| Roadster X | 140 km, 196 km, 252 km, 501 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
Seat Height
750 mm
Evoqis's 750 mm Seat Height is about 7% lower than the segment average of 804.1 mm.
Seat Height of Evoqis Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| Beast | 770 mm |
| RV1 | 790 mm |
| KM 3000 | 790 mm |
| KM 4000 | 790 mm |
| Aera | 880 mm |
| Roadster | 805 mm |
| Roadster X | 777 mm |
| Rorr EZ | 810 mm |
Ad
Odysse Electric Evoqis Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.18 - ₹1.71 Lakh* | 4 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 140 km | 3000 W | 750 mm |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 175 km | 75000 W | 810 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 5 Years. Motor warranty - 5 Years | 160 km | 2800 W | 790 mm | |
| 9.1 kWh | 8 Hours (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 501 km | 11000 W | - | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 5 kWh | 5 Hours | Lifetime Battery Warranty -15 Years/ unlimited Kms. Standard Battery Warranty -5 Years/75000 Kms. Standard Warranty Bike -3 Years 45000 Kms | 172 km | 10000 W | 880 mm | |
| 5.29 kWh | 9 Hours | 3 Years | 110 km | 5000 W | 770 mm | |
| 5.29 kWh | 9 Hours | - | 110 km | 5000 W | - |
Evoqis Owner Reviews
4.3
Based on 8 Ratings, 2 Reviews
5
2
4
0
3
1
2
0
1
1
4.8
Design4.3
Features4.3
Comfort4.3
Mileage & Performance3.8
Reliability & Maintenance4.8
Design4.3
Features4.3
Comfort4.3
Mileage & Performance3.8
Reliability & Maintenance4.8
Design4.3
Features4.3
Comfort4.3
Mileage & Performance3.8
Reliability & Maintenance
Reviews (2)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
Y
Yogeshkumar
Very nice look and good experience thank you forever your bike
V
Vikram patel
Odysee hawk plus bhot hi bekar gadi h plz ise koi nhi kharide
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Mumbai
4 Dealers
Hyderabad
1 Dealer
Bangalore
4 Dealers
Indore
1 Dealer
Agra
1 Dealer
Mysore
1 Dealer
Udaipur
1 Dealer
Vijayawada
1 Dealer
Bhopal
4 Dealers
Vasai
1 Dealer
Odysse Electric Evoqis Question & Answers
Answer by 91Wheels Expert
2 years ago
You must pay the downpayment on Odysse Electric Evoqis of atleast 10-30% of an ex showroom price, i.e Rs 17,861 depending upon the variant you choose. Odysse Electric Evoqis EMI starts at Rs 3,298 per month for a loan period of 60 months @8.5% interest rate and a loan amount of Rs 1,60,753. You can
Is Odysse Electric Evoqis available to purchase?
Answer by 91Wheels Expert
2 years ago
Yes, the Odysse Electric Evoqis is available to purchase with an ex-showroom price of Rs 1.79 lakh. To check availability, make a reservation, schedule a test drive, and buy a Odysse Electric Evoqis go to the Odysse Electric bike dealership. A representative from the dealership will assist and direc
How much is the range of Odysse Electric Evoqis?
Answer by 91Wheels Expert
1 year ago
Odysse Electric Evoqis have a 140 km range on a single charge. 6. hours will be required for completely charging the 4.32 KW Lithium-ion battery. The maximum speed that an Odysse Electric Evoqis can reach is 80 kmph. An Odysse Electric Evoqis motor can produce 3000 W of electricity and can reach 430
Loading...
Evoqis News & Expert Reviews
Latest News




Indias First Fully-Faired Electric Motorcycle, the Odysse Evoqis - Pics Inside
31 January 2022
S
Sutanu GuhaUpcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Loading...

₹1.18 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Odysse Electric Evoqis
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Loading...
Ad
Evoqis Range
Range Report
140 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Odysse Electric Evoqis.
User Reported Range
6 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Odysse Electric Evoqis next?
Loading...
Top Sports Bikes You Should Not Miss

TVS Apache RTR 160
₹1.13 - ₹1.27 Lakh*
Ex-Showroom Price

Yamaha R15 V4
₹1.66 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

Bajaj Pulsar N160
₹1.16 - ₹1.28 Lakh*
Ex-Showroom Price

KTM 390 Duke
₹2.77 - ₹3.39 Lakh*
Ex-Showroom Price

Hero Xtreme 125R
₹90,800 - ₹1.07 Lakh*
Ex-Showroom Price










