Opening gallery...











Explore All 2+RV1 Images
Revolt Motors RV1
EMI ₹ 1,890 /mo
RV1 Highlights
On Target
An commuter friendly electric motorcycle with retro-modern looks that is also quite affordable. Plus it comes with 2 battery pack options.
What We Like
Bigger battery pack offers a claimed range of 160 km. Comes with ride modes, reverse mode, and a removable battery
What We Do Not Like
Poor fit and finish, misses key features, and the base variant delivers under 100 km of real-world range.
Battery Capacity
2.2 kWh
In 1 Variant
3.24 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of RV1 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| Thunderbolt | 5.29 kWh |
| Beast | 5.29 kWh |
| Evoqis | 4.3 kWh |
| KM 3000 | 4 kWh |
| KM 4000 | 4 kWh |
| Aera | 5 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| Roadster X | 2.5 kWh, 3.5 kWh, 4.5 kWh, 9.1 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
2 Hours 15Mins (0-80%)
In 1 Variant
3 Hours 30 Mins (0-80%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of RV1 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| Thunderbolt | 9 Hours |
| Beast | 9 Hours |
| Evoqis | 6 Hours |
| KM 3000 | 4 to 5 Hours |
| KM 4000 | 4 to 5 Hours |
| Aera | 5 Hours |
| Roadster | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 54 Min (0-80%), 7 Hours & 54 Min (0-80%) |
| Roadster X | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 45 Min (0-80%), 6 Hours & 12 Min (0-80%), 8 Hours (0-80%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
Range
100 km
In 1 Variant
160 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of RV1 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| Thunderbolt | 110 km |
| Beast | 110 km |
| Evoqis | 140 km |
| KM 3000 | 178 km |
| KM 4000 | 178 km |
| Aera | 172 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| Roadster X | 140 km, 196 km, 252 km, 501 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
Seat Height
790 mm
RV1's 790 mm Seat Height is close to the segment average of 800.1 mm.
Seat Height of RV1 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| Beast | 770 mm |
| Evoqis | 750 mm |
| KM 3000 | 790 mm |
| KM 4000 | 790 mm |
| Aera | 880 mm |
| Roadster | 805 mm |
| Roadster X | 777 mm |
| Rorr EZ | 810 mm |
Kerb Weight
105 kg
In 1 Variant
106 kg
In 1 Variant
Kerb Weight by Variants
Kerb Weight of RV1 Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| RV 400 | 115 kg |
| Beast | 115 kg |
| KM 3000 | 150 kg |
| KM 4000 | 150 kg |
| Roadster X | 123.4 kg, 127 kg, 130.7 kg, 131.4 kg |
| Rorr EZ | 138 kg, 143 kg, 148 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Revolt Motors RV1 Prices

₹99,999 - ₹1.10 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Revolt Motors RV1
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Revolt Motors RV1 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹100.00 - ₹1.10 Lakh* | 2 - 3 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 5 Years. Motor warranty - 5 Years | 100 - 160 km | 2800 W | 790 mm |
| 3 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 814 mm | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| 9.1 kWh | 8 Hours (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 501 km | 11000 W | - | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 175 km | 75000 W | 810 mm | |
| 4.3 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 140 km | 3000 W | 750 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 5 kWh | 5 Hours | Lifetime Battery Warranty -15 Years/ unlimited Kms. Standard Battery Warranty -5 Years/75000 Kms. Standard Warranty Bike -3 Years 45000 Kms | 172 km | 10000 W | 880 mm | |
| 5.29 kWh | 9 Hours | 3 Years | 110 km | 5000 W | 770 mm | |
| 5.29 kWh | 9 Hours | - | 110 km | 5000 W | - |
RV1 Owner Reviews

Reviews with Images

Reviews (24)
Stylish Scooter with Excellent Performance
All-Terrain Performer
Comfortable Ride
Best Choice
Instant Comfort
RV1 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Revolt Motors RV1 3.24kWh variant next?
Latest Updates on RV1
Revolt Motors launches the RV1 electric motorcycle in India, positioning it as an affordable commuter EV. It is offered in two variants with 2.2 kWh and 3.24 kWh battery packs, delivering up to 100 km and 160 km range respectively. The bike features a 6-inch LCD console, multiple ride modes, reverse mode, and fast charging support, targeting practical urban riders.
Locate Your Nearest Dealership
Revolt Motors RV1 Question & Answers
RV1 News & Expert Reviews
Top Sports Bikes You Should Not Miss





















