Opening gallery...

Ducati Super Sport 950
The Ducati SuperSport 950 is a sport-touring motorcycle, aimed at riders looking for a balance between everyday usability and sporty performance. It immediately stands out for its 937cc V-twin engine and comfortable ergonomics, while also offering refined ride quality and strong mid-range performance that enhance real-world usability. The overall package feels sporty yet practical. That said, its premium pricing and slightly dated feature set could be a concern for some buyers. Overall, the SuperSport 950 makes the most sense for riders who want a usable everyday sportbike without the aggression of a full supersport.
Ducati Super Sport 950 Latest Update
Last Updated on 26th Dec'23 : The Ducati SuperSport 950, a middleweight sport bike, mirrors the design elements of the Panigale V4. With its sharp fairings, full-LED headlight, and low-slung riding posture, it exudes a sleek and aggressive appearance. Drawing from the Panigale V4, the side air vents and extended lower fairing contribute to its track-focused look.
Super Sport 950 Highlights
On Target
Bold sport-tourer from Ducati with a 937 cc twin, 110 hp power & aggressive styling.
What We Like
Outstanding engine & electronics with true Ducati pedigree. Looks like a dream.
What We Do Not Like
Heavy at ~210 kg and very high price + service costs with limited India network.
Engine
| Engine Capacity | 937 cc |
| Engine Type | Testastretta R1R1°& L-Twin cylinder& 4 valve per cylinder& Desmodromic& liquid cooled |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Hayabusa | 1340 cc | 4 Stroke& Liquid Cooled& DOHC& In Line Four |
| Street Bob | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 Classic |
| R 1250 R | 1254 cc | Twin Cylinder& Liquid Cooled& DOHC& Boxer Engine |
| Tiger 900 | 888 cc | Liquid-Cooled& 12 Valve& DOHC& Inline 3-Cylinder |
| R NineT | 1170 cc | Air/oil-cooled 2cylinder&4-stroke boxer engine with 2 camshafts and 4 radially arranged valves per cylinder as well as central counterbalance shaft |
Power
108.62 bhp @ 9000 rpm
Super Sport 950's 108.62 bhp Power is about 6% lower than the segment average of 115.42 bhp.
Power of Super Sport 950 Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Hayabusa | 190 bhp @ 9700 rpm |
| Street Bob | 91 bhp @ 5020 rpm |
| R 1250 R | 136 PS @ 7750 rpm |
| Tiger 900 | 106.5 bhp @ 9500 rpm |
| R NineT | 107.28 bhp @ 7250 rpm |
| R NineT Scrambler | 107.28 bhp @ 7250 rpm |
| Sportster S | R120.69 bhp @ 7500 rpm |
| Multistrada V2 | 113.98 bhp @ 10750 rpm |
| Streetfighter V2 | 118.01 bhp @ 10750 rpm |
| Desmo450 MX | 63.5 bhp @ 9400 rpm |
Torque
93 Nm @ 6500 rpm
Super Sport 950's 93 Nm Torque is about 18% lower than the segment average of 112.69 Nm.
Torque of Super Sport 950 Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Hayabusa | 142 Nm @ 7000 rpm |
| Street Bob | 156 Nm @ 2750 rpm |
| R 1250 R | 143 Nm @ 6250 rpm |
| Tiger 900 | 90 Nm @ 6850 rpm |
| R NineT | 116 Nm @ 6000 rpm |
| R NineT Scrambler | 116 Nm @ 6000 rpm |
| Sportster S | R125 Nm @ 6000 rpm |
| Multistrada V2 | 92.1 Nm @ 8250 rpm |
| Streetfighter V2 | 93.3 Nm @ 8250 RPM |
| Desmo450 MX | 53.5 Nm @ 7500 rpm |
Super Sport 950 Mileage
Mileage of Super Sport 950 Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| R NineT | 22 kmpl |
| Tiger 900 | 21.2 kmpl |
| Sportster S | 20 kmpl |
| R NineT Scrambler | 19.6 kmpl |
| Street Bob | 18.18 kmpl |
| Multistrada V2 | 16.9 kmpl |
| Streetfighter V2 | 16.7 kmpl |
| R 1250 R | 15 kmpl |
| Hayabusa | 11 kmpl |
Seat Height
810 mm
Super Sport 950's 810 mm Seat Height is close to the segment average of 814.22 mm.
Seat Height of Super Sport 950 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Hayabusa | 800 mm |
| Street Bob | 680 mm |
| Tiger 900 | 820 mm |
| R NineT | 805 mm |
| R NineT Scrambler | 820 mm |
| Sportster S | 765 mm |
| Multistrada V2 | 830 mm |
| Streetfighter V2 | 838 mm |
| Desmo450 MX | 970 mm |
Ducati Super Sport 950 Prices
Variant Wise Comparison
Braking System | Dual Channel ABS | Dual Channel ABS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Disc Size | 320 | 320 |
Front Suspension Preload Adjuster | ||
Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 | 36 |
Expert Verdict on Super Sport 950
91Wheels Expert
Pros & Cons of Super Sport 950
What we admire in this bike
Comfortable ergonomics compared to traditional superbikes
Smooth and tractable 937cc V-twin engine (~110 hp, 93 Nm)
Stable handling with confidence-inspiring dynamics
Good balance of sportiness and touring ability
Premium Ducati design and build quality
What could have been better
Expensive for the performance it offers
Not as powerful as litre-class or track-focused rivals
Some features feel basic for the price
Heat and low-speed behaviour can be slightly tricky
Not ideal for hardcore track use
Ducati Super Sport 950 Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹16.06 - ₹19.11 Lakh* | 937 cc | 108.62 bhp @ 9000 rpm | 93 Nm @ 6500 rpm | 17 kmpl | 210 kg | 810 mm |
| 1340 cc | 190 bhp @ 9700 rpm | 142 Nm @ 7000 rpm | 11 kmpl | 266 kg | 800 mm | |
| 1252 cc | R120.69 bhp @ 7500 rpm | R125 Nm @ 6000 rpm | 20 kmpl | 225 kg | 765 mm | |
| 890 cc | 118.01 bhp @ 10750 rpm | 93.3 Nm @ 8250 RPM | 16.7 kmpl | 176.6 kg | 838 mm | |
| 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 19.6 kmpl | 223 kg | 820 mm | |
| 890 cc | 113.98 bhp @ 10750 rpm | 92.1 Nm @ 8250 rpm | 16.9 kmpl | 202 kg | 830 mm | |
| 449.6 cc | 63.5 bhp @ 9400 rpm | 53.5 Nm @ 7500 rpm | - | 104.8 kg | 970 mm | |
| 1254 cc | 136 PS @ 7750 rpm | 143 Nm @ 6250 rpm | 15 kmpl | 239 kg | - | |
| 1923 cc | 91 bhp @ 5020 rpm | 156 Nm @ 2750 rpm | 18.18 kmpl | 293 kg | 680 mm | |
| 888 cc | 106.5 bhp @ 9500 rpm | 90 Nm @ 6850 rpm | 21.2 kmpl | 219 kg | 820 mm | |
| 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 22 kmpl | - | 805 mm |
Super Sport 950 Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.





Ducati Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Ducati dealers. Get best prices.

Ducati Dealers in Hyderabad
Explore 1 authorized Ducati dealers. Get best prices.

Upcoming Bikes
Explore More Options

₹16.06 - ₹19.11 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Ducati Super Sport 950
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Super Sport 950 Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Super Sport 950 next?
Top Tourer Bikes You Should Not Miss











