Opening gallery...










Indian Motorcycle Super Scout
Indian Motorcycle Super Scout is a Cruiser bike available at a price of ₹ 16.15 Lakh. Powered by a 1250 cc engine, the bike is available in 1 variant.
Other key specifications of the Super Scout include
seat height of 680 mm.
The Indian Motorcycle Super Scout
weighs 249 kg and
comes with a reported mileage of 50 kmpl.
₹16.15 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 30,526 /mo
Calculate EMI Now
Super Scout Highlights
Engine1250 cc
Power111 bhp
Torque109Nm @ 6300 rpm
MileageUpto 50 kmpl
Kerb Weight249 kg
Seat Height680 mm
Engine
| Engine Capacity | 1250 cc |
| Engine Type | Liquid -Cooled& V-Twin |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Scout Bobber | 1250 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Tiger 900 | 888 cc | Liquid-Cooled& 12 Valve& DOHC& Inline 3-Cylinder |
| Bonneville Speedmaster | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| Bonneville Bobber | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| 890 Adventure R | 889 cc | 2-Cylinder 4-Stroke Parallel Twin |
Power
111 bhp
Super Scout's 111 bhp Power is about 12% higher than the segment average of 99.33 bhp.
Power of Super Scout Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Scout Bobber | 105 bhp |
| Tiger 900 | 106.5 bhp @ 9500 rpm |
| Bonneville Speedmaster | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| Bonneville Bobber | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| 890 Adventure R | 105 bhp @ 8000 rpm |
| Sportster S | 120.69 bhp @ 7500 rpm |
| Nightster | 88.5 bhp @ 7500 rpm |
| Speed Twin 1200 | 103.5 bhp @ 7750 rpm |
| 101 Scout | 111 bhp |
Torque
109Nm @ 6300 rpm
Super Scout's 109 Nm Torque is about 4% higher than the segment average of 105.67 Nm.
Torque of Super Scout Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Scout Bobber | 108 Nm @ 6300 rpm |
| Tiger 900 | 90 Nm @ 6850 rpm |
| Bonneville Speedmaster | 106 Nm @ 4000 rpm |
| Bonneville Bobber | 106 Nm @ 4000 rpm |
| 890 Adventure R | 100 Nm @ 6500 rpm |
| Sportster S | 125 Nm @ 6000 rpm |
| Nightster | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Speed Twin 1200 | 112 Nm @ 4250 rpm |
| 101 Scout | 109Nm @ 6300 rpm |
Super Scout Mileage
50 kmpl
Mileage
Mileage of Super Scout Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| 101 Scout | 50 kmpl |
| Scout Bobber | 25 kmpl |
| Bonneville Bobber | 24.39 kmpl |
| Bonneville Speedmaster | 22.2 kmpl |
| Tiger 900 | 21.2 kmpl |
| Sportster S | 20 kmpl |
| Nightster | 19.6 kmpl |
Kerb Weight
249 kg
Super Scout's 249 kg Kerb Weight is about 19% higher than the segment average of 209.67 kg.
Kerb Weight of Super Scout Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Scout Bobber | 246 kg |
| Tiger 900 | 219 kg |
| Bonneville Speedmaster | 263 kg |
| Bonneville Bobber | 251 kg |
| 890 Adventure R | 196 kg |
| Sportster S | 225 kg |
| Nightster | 22 kg |
| Speed Twin 1200 | 216 kg |
| 101 Scout | 249 kg |
Seat Height
680 mm
Super Scout's 680 mm Seat Height is about 9% lower than the segment average of 745 mm.
Seat Height of Super Scout Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Scout Bobber | 655 mm |
| Tiger 900 | 820 mm |
| Bonneville Speedmaster | 705 mm |
| Bonneville Bobber | 690 mm |
| 890 Adventure R | 880 mm |
| Sportster S | 765 mm |
| Nightster | 705 mm |
| Speed Twin 1200 | 805 mm |
| 101 Scout | 680 mm |
Indian Motorcycle Super Scout Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
LED Headlight
Tubeless Tyre
Seat Style
Hazard Warning
EMI
Ad
Indian Motorcycle Super Scout Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹16.15 Lakh* | 1250 cc | 111 bhp | 109Nm @ 6300 rpm | 50 kmpl | 249 kg | 680 mm |
| 1252 cc | 120.69 bhp @ 7500 rpm | 125 Nm @ 6000 rpm | 20 kmpl | 225 kg | 765 mm | |
| 1250 cc | 111 bhp | 109Nm @ 6300 rpm | 50 kmpl | 249 kg | 680 mm | |
| 1200 cc | 103.5 bhp @ 7750 rpm | 112 Nm @ 4250 rpm | - | 216 kg | 805 mm | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | 25 kmpl | 246 kg | 655 mm | |
| 975 cc | 88.5 bhp @ 7500 rpm | 95 Nm @ 5750 rpm | 19.6 kmpl | 22 kg | 705 mm | |
| 888 cc | 106.5 bhp @ 9500 rpm | 90 Nm @ 6850 rpm | 21.2 kmpl | 219 kg | 820 mm | |
| 889 cc | 105 bhp @ 8000 rpm | 100 Nm @ 6500 rpm | - | 196 kg | 880 mm | |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 24.39 kmpl | 251 kg | 690 mm | |
| 1250 cc | - | - | - | - | - | |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 22.2 kmpl | 263 kg | 705 mm |
Super Scout Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
New Delhi
1 Dealer
Mumbai
1 Dealer
Ahmedabad
1 Dealer
Hyderabad
1 Dealer
Chennai
1 Dealer
Bangalore
1 Dealer
Gurgaon
1 Dealer
Jaipur
1 Dealer
Kochi
1 Dealer
Chandigarh
1 Dealer
Loading...
Upcoming Bikes
Explore More Options
Ad
Loading...

₹16.15 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Indian Motorcycle Super Scout
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad
Super Scout Mileage
Mileage Report
50.0 kmpl
ARAI Mileage
Insufficient Data
We don't have the required count of Mileage reported data for Super Scout.
User Reported Mileage
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Super Scout next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss

Royal Enfield Hunter 350
₹1.38 - ₹1.70 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Bullet 350
₹1.64 - ₹2.08 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Classic 350
₹1.83 - ₹2.18 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Ronin
₹1.28 - ₹1.61 Lakh*
Ex-Showroom Price

JAWA 42 Bobber
₹2.05 - ₹2.20 Lakh*
Ex-Showroom Price





