Opening gallery...

Triumph Bonneville Speedmaster
The Speedmaster is a cruiser based on the 1200cc Bonneville platform, producing around 78PS and 106Nm. It features relaxed ergonomics, cruise control, traction control, riding modes, LED lighting, and premium suspension for comfortable long-distance riding.
Triumph Bonneville Speedmaster Latest Update
Bonneville Speedmaster Highlights
On Target
The Bonneville Speedmaster is crafted for cruiser enthusiasts desiring classic British style, low-slung comfort, and high-torque touring ability.
What We Like
Powerful 1200cc high-torque engine, comfortable low seating, premium fit/finish, excellent cruiser handling.
What We Do Not Like
Low ground/cornering clearance, small fuel tank (limited range), heavy weight, can feel heavy; high cost of ownership and maintenance.
Engine
| Engine Capacity | 1200 cc |
| Engine Type | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| Configuration | SOHC |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Scout Bobber | 1250 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Sport Scout Sixty | 999 cc | 999cc Liquid-Cooled V-Twin |
| Bonneville Bobber | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| Tuono 660 | 659 cc | N/A |
| RS 660 | 659 cc | N/A |
Power
76.9 bhp @ 6100 rpm
Bonneville Speedmaster's 76.9 bhp Power is about 16% lower than the segment average of 90.61 bhp.
Power of Bonneville Speedmaster Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Scout Bobber | 105 bhp |
| Sport Scout Sixty | 85 bhp |
| Bonneville Bobber | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| Tuono 660 | 79.12 bhp @ 9250 rpm |
| RS 660 | 98.56 bhp @ 10500 rpm |
| F 850 GS | 93.87 bhp @ 8250 rpm |
| Nightster | 88.5 bhp @ 7500 rpm |
| Speed Twin 1200 | 103.5 bhp @ 7750 rpm |
| Scout Sixty Classic | 85 bhP |
Torque
106 Nm @ 4000 rpm
Bonneville Speedmaster's 106 Nm Torque is about 16% higher than the segment average of 91.56 Nm.
Torque of Bonneville Speedmaster Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Scout Bobber | 108 Nm @ 6300 rpm |
| Sport Scout Sixty | 87 Nm @ 6200 rpm |
| Bonneville Bobber | 106 Nm @ 4000 rpm |
| Tuono 660 | 70 Nm @ 6500 rpm |
| RS 660 | 67 Nm @ 8500 rpm |
| F 850 GS | 92 Nm @ 6250 rpm |
| Nightster | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Speed Twin 1200 | 112 Nm @ 4250 rpm |
| Scout Sixty Classic | 87 Nm @ 6200 rpm |
Bonneville Speedmaster Mileage
Mileage of Bonneville Speedmaster Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Scout Bobber | 25 kmpl |
| F 850 GS | 24.4 kmpl |
| Bonneville Bobber | 24.39 kmpl |
| Tuono 660 | 20.4 kmpl |
| RS 660 | 20.4 kmpl |
| Nightster | 19.6 kmpl |
Kerb Weight
263 kg
Bonneville Speedmaster's 263 kg Kerb Weight is about 35% higher than the segment average of 195.89 kg.
Kerb Weight of Bonneville Speedmaster Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Scout Bobber | 246 kg |
| Sport Scout Sixty | 243 kg |
| Bonneville Bobber | 251 kg |
| Tuono 660 | 204 kg |
| F 850 GS | 233 kg |
| Nightster | 22 kg |
| 350 EXC-F SIX DAYS | 107 kg |
| Speed Twin 1200 | 216 kg |
| Scout Sixty Classic | 241 kg |
Triumph Bonneville Speedmaster Prices
₹ 27,694/mon
₹ 28,921/mon
₹ 29,570/mon
Variant Wise Comparison
Braking System | Dual Channel ABS | Dual Channel ABS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Disc Size | 310 | 310 |
Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 | 33 |
Front Tyre Pressure (Rider) | 33 | 33 |
Expert Verdict on Bonneville Speedmaster
91Wheels Expert
Triumph Bonneville Speedmaster Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹12.88 - ₹13.68 Lakh* | 1200 cc | 77 bhp | 106 Nm @ 4000 rpm | 22.2 kmpl | 224 - 263 kg | 705 mm |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 24.39 kmpl | 251 kg | 690 mm | |
| 975 cc | 88.5 bhp @ 7500 rpm | 95 Nm @ 5750 rpm | 19.6 kmpl | 22 kg | 705 mm | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | 25 kmpl | 246 kg | 655 mm | |
| 999 cc | 85 bhp | 87 Nm @ 6200 rpm | - | 243 kg | 649 mm | |
| 999 cc | 85 bhP | 87 Nm @ 6200 rpm | - | 241 kg | 654 mm | |
| 999 cc | - | - | - | - | - | |
| 659 cc | 98.56 bhp @ 10500 rpm | 67 Nm @ 8500 rpm | 20.4 kmpl | - | 820 mm | |
| 853 cc | 93.87 bhp @ 8250 rpm | 92 Nm @ 6250 rpm | 24.4 kmpl | 233 kg | 860 mm | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | - | 252 kg | 654 mm | |
| 1250 cc | - | - | - | - | - |
Bonneville Speedmaster Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Triumph Dealers in New Delhi
Explore 1 authorized Triumph dealers. Get best prices.



Triumph Dealers in Kolkata
Explore 1 authorized Triumph dealers. Get best prices.

Triumph Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Triumph dealers. Get best prices.

Triumph Dealers in Hyderabad
Explore 1 authorized Triumph dealers. Get best prices.
Bonneville Speedmaster News & Expert Reviews
Latest News

2025 Triumph Bonneville Bobber, Speedmaster, T120, And Speed Twin 900 Unveiled In New Colour

Triumph Bonneville Family Gets New Stealth Edition - Coming To India?


Triumph Launches 9 Bonneville Gold Line Editions and 3 Special Edition Motorcycles in India
Upcoming Bikes
Explore More Options

₹12.88 - ₹13.68 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Triumph Bonneville Speedmaster
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Bonneville Speedmaster Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Bonneville Speedmaster next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss













