Opening gallery...


Indian Motorcycle Sport Scout Sixty
Indian Motorcycle Sport Scout Sixty is a Cruiser bike available at a price of ₹ 13.28 Lakh. Powered by a 999 cc engine, the bike is available in 1 variant and
comes in 1 colour.
Other key specifications of the Sport Scout Sixty include
a fuel tank capacity of 13 Litres,
seat height of 649 mm
and ground clearance of 109 mm.
The Indian Motorcycle Sport Scout Sixty
also features a Disc front brake and Disc rear brake, weighs 243 kg
₹13.28 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 25,101 /mo
Calculate EMI Now
Sport Scout Sixty Highlights
Engine999 cc
Power85 bhp
Torque87 Nm @ 6200 rpm
Kerb Weight243 kg
Seat Height649 mm
Engine
| Engine Capacity | 999 cc |
| Engine Type | 999cc Liquid-Cooled V-Twin |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Liquid cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Scout Bobber | 1250 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Bonneville Speedmaster | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| Bonneville Bobber | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| RS 660 | 659 cc | N/A |
| F 850 GS | 853 cc | Water-cooled 4-Stroke In-line Two-cylinder Engine& Four Valves Per Cylinder& Two Overhead Camshafts& Dry Sump Lubrication |
Power
85 bhp
Sport Scout Sixty's 85 bhp Power is about 7% lower than the segment average of 91.22 bhp.
Power of Sport Scout Sixty Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Scout Bobber | 105 bhp |
| Bonneville Speedmaster | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| Bonneville Bobber | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| RS 660 | 98.56 bhp @ 10500 rpm |
| F 850 GS | 93.87 bhp @ 8250 rpm |
| Nightster | 88.5 bhp @ 7500 rpm |
| Scout Sixty Classic | 85 bhP |
| Scout Classic | 105 bhp |
Torque
87 Nm @ 6200 rpm
Sport Scout Sixty's 87 Nm Torque is about 10% lower than the segment average of 96.13 Nm.
Torque of Sport Scout Sixty Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Scout Bobber | 108 Nm @ 6300 rpm |
| Bonneville Speedmaster | 106 Nm @ 4000 rpm |
| Bonneville Bobber | 106 Nm @ 4000 rpm |
| RS 660 | 67 Nm @ 8500 rpm |
| F 850 GS | 92 Nm @ 6250 rpm |
| Nightster | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Scout Sixty Classic | 87 Nm @ 6200 rpm |
| Scout Classic | 108 Nm @ 6300 rpm |
Kerb Weight
243 kg
Sport Scout Sixty's 243 kg Kerb Weight is about 13% higher than the segment average of 215.43 kg.
Kerb Weight of Sport Scout Sixty Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Scout Bobber | 246 kg |
| Bonneville Speedmaster | 263 kg |
| Bonneville Bobber | 251 kg |
| F 850 GS | 233 kg |
| Nightster | 22 kg |
| Scout Sixty Classic | 241 kg |
| Scout Classic | 252 kg |
Seat Height
649 mm
Sport Scout Sixty's 649 mm Seat Height is about 10% lower than the segment average of 717.88 mm.
Seat Height of Sport Scout Sixty Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Scout Bobber | 655 mm |
| Bonneville Speedmaster | 705 mm |
| Bonneville Bobber | 690 mm |
| RS 660 | 820 mm |
| F 850 GS | 860 mm |
| Nightster | 705 mm |
| Scout Sixty Classic | 654 mm |
| Scout Classic | 654 mm |
Indian Motorcycle Sport Scout Sixty Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Braking System
Seat Style
Instrument Console
Kerb Weight
EMI
₹ 15.19 Lakh*
View May Offers
Disc Brakes, Alloy Wheels
Single Channel ABS
Single
Analogue Cum Digital
243 kg
₹ 28,716/mon
Indian Motorcycle Sport Scout Sixty Specs & Features
Ad
Indian Motorcycle Sport Scout Sixty Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹13.28 Lakh* | 999 cc | 85 bhp | 87 Nm @ 6200 rpm | - | 243 kg | 649 mm |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 24.39 kmpl | 251 kg | 690 mm | |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 22.2 kmpl | 263 kg | 705 mm | |
| 975 cc | 88.5 bhp @ 7500 rpm | 95 Nm @ 5750 rpm | 19.6 kmpl | 22 kg | 705 mm | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | 25 kmpl | 246 kg | 655 mm | |
| 999 cc | 85 bhP | 87 Nm @ 6200 rpm | - | 241 kg | 654 mm | |
| 999 cc | - | - | - | - | - | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | - | 252 kg | 654 mm | |
| 1250 cc | - | - | - | - | - | |
| 659 cc | 98.56 bhp @ 10500 rpm | 67 Nm @ 8500 rpm | 20.4 kmpl | - | 820 mm | |
| 853 cc | 93.87 bhp @ 8250 rpm | 92 Nm @ 6250 rpm | 24.4 kmpl | 233 kg | 860 mm |
Sport Scout Sixty Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
New Delhi
1 Dealer
Mumbai
1 Dealer
Ahmedabad
1 Dealer
Hyderabad
1 Dealer
Chennai
1 Dealer
Bangalore
1 Dealer
Gurgaon
1 Dealer
Jaipur
1 Dealer
Kochi
1 Dealer
Chandigarh
1 Dealer
Loading...
Sport Scout Sixty News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Ad
Loading...

₹13.28 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Indian Motorcycle Sport Scout Sixty
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs.1000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss

Royal Enfield Hunter 350
₹1.38 - ₹1.70 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Bullet 350
₹1.64 - ₹2.08 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Classic 350
₹1.83 - ₹2.18 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Ronin
₹1.28 - ₹1.61 Lakh*
Ex-Showroom Price

JAWA 42 Bobber
₹2.05 - ₹2.20 Lakh*
Ex-Showroom Price







