Opening gallery...



Indian Motorcycle Scout Classic
Indian Motorcycle Scout Classic is a Cruiser bike available at a price of ₹ 14.02 Lakh. Powered by a 1250 cc engine, the bike is available in 1 variant.
Other key specifications of the Scout Classic include
a fuel tank capacity of 13 Litres,
seat height of 654 mm
and ground clearance of 113 mm.
The Indian Motorcycle Scout Classic
weighs 252 kg
₹14.02 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 26,500 /mo
Calculate EMI Now
Scout Classic Highlights
Engine1250 cc
Power105 bhp
Torque108 Nm @ 6300 rpm
Kerb Weight252 kg
Seat Height654 mm
Engine
| Engine Capacity | 1250 cc |
| Engine Type | Liquid-Cooled |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | N/A |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Scout Bobber | 1250 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Sport Scout Sixty | 999 cc | 999cc Liquid-Cooled V-Twin |
| Bonneville Speedmaster | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| Bonneville Bobber | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| F 850 GS Adventure | 853 cc | N/A |
Power
105 bhp
Scout Classic's 105 bhp Power is about 18% higher than the segment average of 89.33 bhp.
Power of Scout Classic Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Scout Bobber | 105 bhp |
| Sport Scout Sixty | 85 bhp |
| Bonneville Speedmaster | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| Bonneville Bobber | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| F 850 GS Adventure | 93.87 bhp @ 8250 rpm |
| Nightster | 88.5 bhp @ 7500 rpm |
| Speed Twin 1200 | 103.5 bhp @ 7750 rpm |
| Scout Sixty Classic | 85 bhP |
Torque
108 Nm @ 6300 rpm
Scout Classic's 108 Nm Torque is about 9% higher than the segment average of 99.13 Nm.
Torque of Scout Classic Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Scout Bobber | 108 Nm @ 6300 rpm |
| Sport Scout Sixty | 87 Nm @ 6200 rpm |
| Bonneville Speedmaster | 106 Nm @ 4000 rpm |
| Bonneville Bobber | 106 Nm @ 4000 rpm |
| F 850 GS Adventure | 92 Nm @ 6250 rpm |
| Nightster | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Speed Twin 1200 | 112 Nm @ 4250 rpm |
| Scout Sixty Classic | 87 Nm @ 6200 rpm |
Kerb Weight
252 kg
Scout Classic's 252 kg Kerb Weight is about 17% higher than the segment average of 216.25 kg.
Kerb Weight of Scout Classic Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Scout Bobber | 246 kg |
| Sport Scout Sixty | 243 kg |
| Bonneville Speedmaster | 263 kg |
| Bonneville Bobber | 251 kg |
| F 850 GS Adventure | 248 kg |
| Nightster | 22 kg |
| Speed Twin 1200 | 216 kg |
| Scout Sixty Classic | 241 kg |
Seat Height
654 mm
Scout Classic's 654 mm Seat Height is about 9% lower than the segment average of 715.38 mm.
Seat Height of Scout Classic Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Scout Bobber | 655 mm |
| Sport Scout Sixty | 649 mm |
| Bonneville Speedmaster | 705 mm |
| Bonneville Bobber | 690 mm |
| F 850 GS Adventure | 860 mm |
| Nightster | 705 mm |
| Speed Twin 1200 | 805 mm |
| Scout Sixty Classic | 654 mm |
Indian Motorcycle Scout Classic Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
LED Headlight
Braking System
Seat Style
Hazard Warning
EMI
Ad
Indian Motorcycle Scout Classic Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹14.02 Lakh* | 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | - | 252 kg | 654 mm |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | 25 kmpl | 246 kg | 655 mm | |
| 975 cc | 88.5 bhp @ 7500 rpm | 95 Nm @ 5750 rpm | 19.6 kmpl | 22 kg | 705 mm | |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 24.39 kmpl | 251 kg | 690 mm | |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 22.2 kmpl | 263 kg | 705 mm | |
| 1250 cc | - | - | - | - | - | |
| 999 cc | 85 bhP | 87 Nm @ 6200 rpm | - | 241 kg | 654 mm | |
| 999 cc | 85 bhp | 87 Nm @ 6200 rpm | - | 243 kg | 649 mm | |
| 999 cc | - | - | - | - | - | |
| 1200 cc | 103.5 bhp @ 7750 rpm | 112 Nm @ 4250 rpm | - | 216 kg | 805 mm | |
| 853 cc | 93.87 bhp @ 8250 rpm | 92 Nm @ 6250 rpm | 24.4 kmpl | 248 kg | 860 mm |
Scout Classic Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
New Delhi
1 Dealer
Mumbai
1 Dealer
Ahmedabad
1 Dealer
Hyderabad
1 Dealer
Chennai
1 Dealer
Bangalore
1 Dealer
Gurgaon
1 Dealer
Jaipur
1 Dealer
Kochi
1 Dealer
Chandigarh
1 Dealer
Indian Motorcycle Scout Classic Question & Answers
What safety features are available in Indian Motorcycle Scout Classic?
What is the warranty on Indian Motorcycle Scout Classic?
Is ABS (Anti-Lock Braking System) available in Indian Motorcycle Scout Classic?
Loading...
Upcoming Bikes
Explore More Options
Ad
Loading...

₹14.02 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Indian Motorcycle Scout Classic
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss

Royal Enfield Hunter 350
₹1.38 - ₹1.70 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Bullet 350
₹1.64 - ₹2.08 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Classic 350
₹1.83 - ₹2.18 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Ronin
₹1.28 - ₹1.61 Lakh*
Ex-Showroom Price

JAWA 42 Bobber
₹2.05 - ₹2.20 Lakh*
Ex-Showroom Price





