Opening gallery...

Odysse Electric Vader
Odysse Electric Vader Latest Update
Last Updated On 24th Nov'23: Odysse has introduced the Vader, its latest neo-retro electric bike designed for the Indian market. The Vader is equipped with a 3kW motor, allowing it to reach a top speed of 85 km/h. According to Odysse, the bike offers a range of 125 km in Eco mode, 105 km in Drive mode, and 90 km in Sport mode. Additionally, the Vader features a reverse mode. The 3.7kWh lithium-battery pack can be charged in approximately four hours
Battery & Range: It comes with a range of 125 km and a top speed of 85km/h. It is equipped with a 3.7 kWh battery pack and a 3kW motor which produces 4.5 kW of power and 170 Nm of peak torque.
Features: It gets a 7-inch android display and can be controlled by an App and Bluetooth connectivity, ride modes, dual-disc brakes with combined braking system, IoT and other features.
Colours: The colour options for the Odysse Vader includes Midnight Blue, Fiery Red, Glossy Black, Venom Green and Misty Grey.
Rivals: The newly launched Vader will compete with Tork Kratos, Hop Oxo and other electric motorcycles in the same price band.
EMI ₹ 3,478 /mo
Vader Highlights
Battery Capacity
3.7 kWh
Battery Capacity of Vader Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| KM 3000 | 4 kWh |
| KM 4000 | 4 kWh |
| EV Rorr | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| OXO | 3.75 kWh |
| eTryst 350 | 3.5 kWh |
| Aera | 5 kWh |
| Eco Dryft | 3 kWh, 3.5 kWh |
| RV BlazeX | 3.24 kWh |
| Rorr EZ Sigma | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
4 Hours
Charging Time of Vader Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| KM 3000 | 4 to 5 Hours |
| KM 4000 | 4 to 5 Hours |
| EV Rorr | 2 Hours, 5 Hours - 90 Min |
| OXO | 4.45 Hours, 5 Hours, 5.3 Hours |
| eTryst 350 | 6 Hours |
| Aera | 5 Hours |
| Eco Dryft | 4-6 Hours, 6 Hours |
| RV BlazeX | 1 Hour 20 Mins (0-80%) |
Range
125 km
Range of Vader Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| KM 3000 | 178 km |
| KM 4000 | 178 km |
| EV Rorr | 180 km, 187 km |
| OXO | 120 km, 140 km, 150 km |
| eTryst 350 | 140 km |
| Aera | 172 km |
| Eco Dryft | 105 km, 130 km |
| RV BlazeX | 150 km |
| Rorr EZ Sigma | 175 km |
Kerb Weight
128 kg
Vader's 128 kg Kerb Weight is close to the segment average of 130.86 kg.
Kerb Weight of Vader Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| RV 400 | 115 kg |
| KM 3000 | 150 kg |
| KM 4000 | 150 kg |
| EV Rorr | 140 kg, 147 kg |
| Eco Dryft | 101 kg |
| RV BlazeX | 113 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Odysse Electric Vader Price

₹1.84 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Odysse Electric Vader
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Odysse Electric Vader Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.84 Lakh* | 4 kWh | 4 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years | 125 km | - | - |
| 3.75 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 140 km | 4000 W | 770 mm | |
| 3.5 kWh | 4-6 Hours | - | 105 km | - | - | |
| 4.4 kWh | - | 3 Years/40000 kms | 175 km | - | - | |
| 3.24 kWh | 1 Hour 20 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 3 Years | 150 km | 4100 W | 790 mm | |
| 5 kWh | 5 Hours | Lifetime Battery Warranty -15 Years/ unlimited Kms. Standard Battery Warranty -5 Years/75000 Kms. Standard Warranty Bike -3 Years 45000 Kms | 172 km | 10000 W | 880 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm |
Vader Owner Reviews

Reviews (26)
Vader Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Odysse Electric Vader next?
Locate Your Nearest Dealership
Vader News & Expert Reviews
Latest News


Odysse Vader Receives ICAT Certification, Deliveries To Start In December


Top Commuter Bikes You Should Not Miss















