Opening gallery...


HOP Electric OXO
HOP Electric OXO Latest Update
Last Updated On 19th Dec'23 : The OXO, with its nature-inspired design, blends sharp lines and curves for a powerful look. It can reach speeds of up to 95 kmpl and cover a range of 150 km on a single charge. Remarkably, its cost per kilometre is just 25 paise, making it an economically efficient choice for riders.
Colors - The Hop OXO 100 electric is sold in five different colour options. These include true black, twilight grey, electric yellow, magnetic blue and candy red.
Versions - the OXO 100 is sold in two versions of standard and Pro package. The standard version’s motor puts out 7 bhp of peak power and 185 Nm of peak torque. This gives it a top speed of 90 km/h. The battery pack enables range of 135km. The Pro package has a stronger motor with a peak output of 8.2bhp. This helps it to have a higher top speed of 95 km/h. Max range in a single charge stands at 150km.
EMI ₹ 2,529 /mo
OXO Highlights
Battery Capacity
3.75 kWh
Battery Capacity of OXO Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| Evoqis | 4.3 kWh |
| EV Rorr | 4.4 kWh |
| eTryst 350 | 3.5 kWh |
| Eco Dryft | 3 kWh, 3.5 kWh |
| Vader | 3.7 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| RV BlazeX | 3.24 kWh |
| Rorr EZ Sigma | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| Rorr EVO | 3.4 kWh |
Charging Time
4 Hours 27 Minutes (0-100%)
In 1 Variant
5 Hours (0-100%)
In 1 Variant
5 Hours 18 Minutes (0-100%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of OXO Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Minutes (0-80%) |
| Evoqis | 6 Hours (0-100%) |
| EV Rorr | 2 Hours (0-100%) |
| eTryst 350 | 6 Hours (0-100%) |
| Eco Dryft | 4 Hours - 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%) |
| Vader | 4 Hours (0-100%) |
| Roadster | 4 Hours 36 Minutes (0-80%), 5 Hours 54 Minutes (0-80%), 7 Hours 54 Minutes (0-80%) |
| RV BlazeX | 1 Hour 20 Minutes (0-80%) |
| Rorr EVO | 5 Hours - 90 Min |
Range
120 km
In 1 Variant
140 km
In 1 Variant
150 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of OXO Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| Evoqis | 140 km |
| EV Rorr | 187 km |
| eTryst 350 | 140 km |
| Eco Dryft | 105 km, 130 km |
| Vader | 125 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| RV BlazeX | 150 km |
| Rorr EZ Sigma | 175 km |
| Rorr EVO | 180 km |
Seat Height
780 mm
OXO's 780 mm Seat Height is close to the segment average of 791.75 mm.
Seat Height of OXO Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| Evoqis | 750 mm |
| EV Rorr | 810 mm |
| eTryst 350 | 770 mm |
| Roadster | 805 mm |
| RV BlazeX | 790 mm |
| Rorr EVO | 780 mm |
HOP Electric OXO Prices
Variant Wise Comparison
Braking System | CBS | CBS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Disc Size | 240 | 240 |
Front Suspension Preload Adjuster | ||
Front Wheel Size | R18 | R18 |
Average Speed Indicator | ||
Call/SMS Alerts | ||
Geo Fencing | ||
Low Battery Indicator | ||
Pillion Backrest |
Riding Modes Switch | ||
Touch Screen Display | ||
Fuel level guage | Digital | Digital |
Tachometer | Digital | Digital |
Speedometer | Digital | Digital |
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Hazard Warning Indicator | ||
Hazard Warning Switch | ||
Radial Tyres | ||
Side Stand Alarm |
Transmission Type | Automatic | Automatic |
Battery Capacity | 3.75 | 3.75 |
Battery Type | Lithium Ion | Lithium Ion |
Charging Time | 4 Hours 27 Minutes (0-100%) | 5 Hours 18 Minutes (0-100%) |
Charging Time Json | {"hours":4,"mins":27,"charging_time":"(0-100%)","toHours":0,"toMins":0} | {"hours":5,"mins":18,"charging_time":"(0-100%)","toHours":0,"toMins":0} |
Length | 2 | 2 |
Width | 793 | 793 |
Body Type | Commuter | Commuter |
Seat Height | 780 | 780 |
Daytime Running Lights | ||
LED headlight |
Basic Warranty | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years |
Frame Type | Single downtube frame | Single downtube frame |
MID (Multi Info Display) |
HOP Electric OXO Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.34 - ₹1.63 Lakh* | 4 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 120 - 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 3.5 kWh | 6 Hours (0-100%) | - | 140 km | 4000 W | 770 mm | OXO vs eTryst 350 | |
| 3.5 kWh | 4 Hours - 6 Hours (0-100%) | - | 105 km | - | - | OXO vs Eco Dryft | |
| 3.7 kWh | 4 Hours (0-100%) | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years | 125 km | - | - | OXO vs Vader | |
| 4.4 kWh | - | 3 Years/40000 kms | 175 km | - | - | OXO vs Rorr EZ Sigma | |
| 3.24 kWh | 1 Hour 20 Minutes (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 3 Years | 150 km | 4100 W | 790 mm | OXO vs RV BlazeX | |
| 4.4 kWh | 2 Hours (0-100%) | 3 Years/60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm | OXO vs EV Rorr | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Minutes (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | OXO vs RV 400 | |
| 6 kWh | 7 Hours 54 Minutes (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | OXO vs Roadster | |
| 3.4 kWh | 5 Hours - 90 Min | 3 Years/ 50000 kms | 180 km | 9000 W | 780 mm | OXO vs Rorr EVO | |
| 4.3 kWh | 6 Hours (0-100%) | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 140 km | 3000 W | 750 mm | OXO vs Evoqis |
OXO Owner Reviews

Reviews (11)
Locate Your Nearest Dealership
OXO News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.34 - ₹1.63 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore HOP Electric OXO
OXO Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the HOP Electric OXO next?
Top Commuter Bikes You Should Not Miss



















