Opening gallery...









Aprilia SR 160 BS6
EMI ₹ 2,524 /mo
SR 160 BS6 Highlights
On Target
A sporty 160cc performance scooter that delivers thrilling acceleration, sharp dynamics, and a premium riding experience.
What We Like
Powerful and responsive 160cc engine, excellent handling, 14-inch wheels for added stability, and quick, seamless CVT performance.
What We Do Not Like
Stiff suspension setup, limited service reach, and higher price compared to rivals.
Engine
| Engine Capacity | 160.03 cc |
| Engine Type | Single Cylinder& 4 stroke&Air cooled& SOHC& 3 valves |
| Maximum Power | 11.11 bhp @ 7100 rpm |
| Maximum Torque | 13.44 Nm @ 5300 rpm |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Maximum Power |
|---|---|---|
| Access 125 | 124 cc | 8.31 bhp @ 6500 rpm |
| Jupiter | 113.3 cc | 7.91 bhp @ 6500 rpm |
| Burgman Street | 124 cc | 8.58 bhp @ 6750 rpm |
| Activa | 109.51 cc | 7.88 bhp @ 8000 rpm |
| Activa 125 | 123.92 cc | 8.3 bhp @ 6500 rpm |
SR 160 BS6 Mileage
Mileage of SR 160 BS6 Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Jupiter | 52.8 kmpl |
| Jupiter 125 | 50 kmpl |
| Access 125 | 47 kmpl |
| Activa | 47 kmpl |
| Activa 125 | 47 kmpl |
| NTORQ 125 | 41 kmpl |
| Xoom 160 | 41 kmpl |
| Aerox 155 | 40 kmpl |
| SR 125 | 38.5 kmpl |
Under Seat Storage
11 Litres
The SR 160 BS6 offers the segment's one of the largest boot space, making thse shopping runs, fairly easier. SR 160 BS6's 11 litres Under Seat Storage is about 53% lower than the segment average of 23.18 litres.
Under Seat Storage of SR 160 BS6 Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Access 125 | 24.4 Litres |
| Jupiter | 33 Litres |
| Burgman Street | 21.5 Litres |
| Activa | 18 Litres |
| NTORQ 125 | 20 Litres |
| Aerox 155 | 24.5 Litres |
| Jupiter 125 | 33 Litres |
| SR 125 | 11 Litres |
Seat Height
780 mm
SR 160 BS6's 780 mm Seat Height is close to the segment average of 774.9 mm.
Seat Height of SR 160 BS6 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Access 125 | 773 mm |
| Burgman Street | 775 mm, 780 mm |
| Activa | 764 mm |
| Activa 125 | 765 mm |
| NTORQ 125 | 770 mm |
| Aerox 155 | 790 mm |
| Jupiter 125 | 765 mm |
| SR 125 | 780 mm |
| Xoom 160 | 787 mm |
Fuel Tank Capacity
6 Litres
SR 160 BS6's 6 litres Fuel Tank Capacity is about 8% higher than the segment average of 5.59 litres.
Fuel Tank Capacity of SR 160 BS6 Competitors
| Model | Fuel Tank Capacity (Litres) |
|---|---|
| Access 125 | 5.3 Litres |
| Jupiter | 5.1 Litres |
| Burgman Street | 5.5 Litres |
| Activa | 5.3 Litres |
| Activa 125 | 5.3 Litres |
| NTORQ 125 | 5.8 Litres |
| Aerox 155 | 5.5 Litres |
| Jupiter 125 | 5.1 Litres |
| SR 125 | 6 Litres |
| Xoom 160 | 7 Litres |
Aprilia SR 160 BS6 Prices
₹ 2,835/mon
₹ 2,888/mon
₹ 3,032/mon
Aprilia SR 160 BS6 Competitors
| Models | Engine | Mileage | Under seat storage | Kerb weight | Seat height | Fuel Tank Capacity |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.34 - ₹1.43 Lakh* | 160 cc | 35 kmpl | 11 L | 118 kg | 780 mm | 6 L |
| 155 cc | 40 kmpl | 24.5 L | 126 kg | 790 mm | 5.5 L | |
| 156 cc | 41 kmpl | - | 142 kg | 787 mm | 7 L | |
| 124 cc | - | 21.5 L | 115 kg | 775 mm | 5.5 L | |
| 124.8 cc | 41 kmpl | 20 L | 111 kg | 770 mm | 5.8 L | |
| 124 cc | 47 kmpl | 24.4 L | 105 kg | 773 mm | 5.3 L | |
| 124.45 cc | 38.5 kmpl | 11 L | 118 kg | 780 mm | 6 L | |
| 123.92 cc | 47 kmpl | - | 106 kg | 765 mm | 5.3 L | |
| 109.51 cc | 47 kmpl | 18 L | 105 kg | 764 mm | 5.3 L | |
| 113.3 cc | 52.8 kmpl | 33 L | 106 kg | - | 5.1 L | |
| 124.8 cc | 50 kmpl | 33 L | 108 kg | 765 mm | 5.1 L |
SR 160 BS6 Owner Reviews

Reviews (12)
Great Scooter
Sporty Handling and Performance
Powerful and Durable Scooter
Latest Updates on SR 160 BS6
Aprilia has launched the updated SR 125 and SR 160 in India with prices starting from around Rs 1.07 lakh (ex-showroom), bringing key feature upgrades to the lineup. Both scooters now get a new full-LED lighting setup, a fully digital instrument cluster, and refreshed styling elements, while continuing with the same engines and overall mechanical setup.
Locate Your Nearest Dealership
SR 160 BS6 News & Expert Reviews
Latest News


Piaggio Hiked The Price Of Vespa And Aprilia Scooters - Check June Price Here

Aprilia Scooters Received A Price Hike In May 2022 - Check New Price Here

Upcoming Scooters
Explore More Options

₹1.34 - ₹1.43 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Aprilia SR 160 BS6
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
SR 160 BS6 Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the SR 160 BS6 next?
Best Scooters in India

















