Opening gallery...






Explore All 10+Gold Wing Images
Honda Gold Wing
The Honda Gold Wing is the pinnacle of luxury touring motorcycles, positioned at the very top of the premium segment with a price tag nearing Rs. 40 lakh (ex-showroom). It stands out for its silky smooth 1833cc flat-six engine and unmatched long-distance comfort, while also offering features like DCT gearbox, premium audio system, large TFT display with smartphone connectivity and advanced safety tech including an airbag. The overall package feels ultra-refined and effortless for cross-country touring. Its sheer size and weight can feel intimidating. Overall, the Gold Wing suits serious tourers seeking unmatched comfort and performance.
Honda Gold Wing Latest Update
Last Updated on 24th Nov'23 : Honda has introduced the updated Gold Wing Tour in India, available at an ex-showroom price of Rs 39.20 lakh in Gurugram. The bike comes equipped with the Dual Clutch Transmission and features an airbag as standard equipment.
Gold Wing Price : The price of the Honda Gold Wing Tour DCT is Rs 39.20 lakh (ex-showroom, Gurugram).
Engine: The 1833cc liquid-cooled 4-stroke 24-valve SOHC flat-6 engine powers the Honda Gold Wing Tour. The engine is able to produce 124bhp of power at 5,500rpm and 170Nm of peak torque at 4,500rpm. The engine is paired with a Dual-Clutch transmission.
Features: Throttle By Wire (TBW) engine management and four rider modes are standard on the Gold Wing Tour (Tour, Sport, Econ, and Rain). Suspension damping and a Dual Combined Brake System are also included. Idle start-stop, hill-start aid, and other functions are available in the 2022 Gold Wing Tour.
Gold Wing Highlights
On Target
A two-wheeled luxury motorcycle aimed at long-distance touring riders and those seeking the ultimate touring experience with all the features.
What We Like
Unmatched comfort and luxury for long rides, filled with plethora of convenience and safety features, smooth flat-six engine with effortless cruising power.
What We Do Not Like
Extremely heavy and expensive; its massive size makes city rides, tight turns, and parking quite challenging.
Engine
| Engine Capacity | 1833 cc |
| Engine Type | 4-Stroke, 24-Valves 6-Cylinder Boxer UNICAM, Liquid-Cooled |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine Capacity by Variants
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Street Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight R1R17 |
| Road Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight R1R14 |
| Roadmaster | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Limited | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Elite | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
Power
124.71bhp @ 5500 rpm
Gold Wing's 124.71 bhp Power is about 12% lower than the segment average of 141.13 bhp.
Power of Gold Wing Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Street Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Road Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Chieftain Limited | 85 PS @ 4500 rpm |
| Challenger | 122.5 bhp @ 5500 rpm |
| Ninja H2 SX | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| M 1000 XR | 201 bhp @ 12750 rpm |
Torque
170 Nm @ 4500 rpm
Gold Wing's 170 Nm Torque is about 8% higher than the segment average of 158.24 Nm.
Torque of Gold Wing Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Street Glide Special | R158 Nm @ 3250 rpm |
| Road Glide Special | R158 Nm @ 3250 rpm |
| Roadmaster | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Limited | 168 Nm @ 2800 rpm, 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Elite | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Challenger | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Ninja H2 SX | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| Pursuit | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| M 1000 XR | 113 Nm @ 11000 rpm |
Gold Wing Mileage
Mileage of Gold Wing Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Chieftain Limited | 20 kmpl |
| Chieftain Elite | 18 kmpl |
| Challenger | 16.7 kmpl |
| Street Glide Special | 16.3 kmpl |
| Road Glide Special | 16 kmpl |
| Roadmaster | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX SE | 15 kmpl |
| Pursuit | 14 kmpl |
Kerb Weight
393 kg
Gold Wing's 393 kg Kerb Weight is about 15% higher than the segment average of 342.67 kg.
Kerb Weight of Gold Wing Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Street Glide Special | 375 kg |
| Road Glide Special | 387 kg |
| Roadmaster | 403 kg |
| Chieftain Limited | 373 kg, 375 kg |
| Ninja H2 SX | 266 kg |
| Pursuit | 416 kg |
| Ninja H2 SX SE | 266 kg |
| M 1000 XR | 223 kg |
Honda Gold Wing Prices
₹ 85,674/mon
₹ 91,947/mon
Expert Verdict on Gold Wing
91Wheels Expert
Pros & Cons of Gold Wing
What we admire in this bike
Extremely smooth and refined flat-six engine.
Outstanding long-distance comfort for rider and pillion.
Premium features enhance touring experience.
Stable high-speed cruising with strong road presence.
DCT gearbox makes riding effortless.
What could have been better
Very heavy and difficult in city traffic.
Limits rough road usage.
High maintenance and servicing costs.
Honda Gold Wing Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹39.90 - ₹42.82 Lakh* | 1833 cc | 125 bhp | 170 Nm @ 4500 rpm | 14 kmpl | 390 - 393 kg | 745 mm |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | R158 Nm @ 3250 rpm | 16 kmpl | 387 kg | 695 mm | |
| 1768 cc | - | 178 Nm @ 3800 rpm | 14 kmpl | 416 kg | - | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 18 kmpl | - | 650 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 15 kmpl | 403 kg | - | |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | R158 Nm @ 3250 rpm | 16.3 kmpl | 375 kg | 690 mm | |
| 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm | |
| 999 cc | 201 bhp @ 12750 rpm | 113 Nm @ 11000 rpm | - | 223 kg | 850 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20 kmpl | 373 kg | 650 mm | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm |
Gold Wing Owner Reviews

Reviews (4)






Gold Wing News & Expert Reviews
Latest News


This 46 Lakh Honda Motorcycle Has Been Recalled In India - Here's Why

Honda GL1800 GoldWing And CBR1000RR Recalled: Is Your Motorcycle On The List?


Upcoming Bikes
Explore More Options

₹39.90 - ₹42.82 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Honda Gold Wing
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Gold Wing Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Gold Wing next?
Top Tourer Bikes You Should Not Miss











