Opening gallery...

Indian Challenger
Indian Challenger Latest Update
Last Updated on 30 Nov'23 : The Indian Challenger is a motorcycle starting at Rs 36.97 Lakh in India, featuring 7 variants and 2 colors. The high-end variant is priced at Rs 37.84 Lakh. Powered by a 1768 cc BS6-2.0 engine, it delivers 122.5 PS of power and 178 Nm of torque. The bike is equipped with Double Disc front brakes and Disc rear brakes. Weighing 381 kg, the Challenger comes with a spacious fuel tank capacity of 22.7 L. It continues to be available in the same format, maintaining its distinct features and specifications.
EMI ₹ 69,888 /mo
Challenger Highlights
Engine
| Engine Capacity | 1768 cc |
| Engine Type | PowerPlus |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Street Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 |
| Chieftain Dark Horse | 1890 cc | Thunder Stroke 116 |
| Chieftain Limited | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Elite | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| K 1600 | 1649 cc | Oil/Watercooled 4 -Stroke In-Line 6 - Cylinder Engine |
Power
122.5 bhp @ 5500 rpm
Challenger's 122.5 bhp Power is about 15% lower than the segment average of 143.23 bhp.
Power of Challenger Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Street Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Chieftain Limited | 85 PS @ 4500 rpm |
| K 1600 | 158 bhp @ 6750 rpm |
| Ninja H2 SX | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| Gold Wing | 124.71bhp @ 5500 rpm |
| Multistrada V4 | 167.62 bhp @ 10500 rpm, 177.01 bhp @ 12250 rpm |
| R 18 Transcontinental | 89.84 bhp @ 4750 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
Torque
178 Nm @ 3800 rpm
Challenger's 178 Nm Torque is about 22% higher than the segment average of 146.72 Nm.
Torque of Challenger Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Street Glide Special | 158 Nm @ 3250 rpm |
| Chieftain Dark Horse | 168 Nm @ 2800 rpm |
| Chieftain Limited | 168 Nm @ 2800 rpm, 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Elite | 171 Nm @ 3000 rpm |
| K 1600 | 180nm @ 5250rpm |
| Ninja H2 SX | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| Gold Wing | 170 Nm @ 4500 rpm |
| Multistrada V4 | 118 Nm @ 9500 rpm, 124 Nm @ 9000 rpm |
| R 18 Transcontinental | 58 Nm @ 3000 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
Challenger Mileage
Mileage of Challenger Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Chieftain Dark Horse | 20 kmpl |
| Chieftain Limited | 20 kmpl |
| Chieftain Elite | 18 kmpl |
| K 1600 | 17 kmpl |
| Street Glide Special | 16.3 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| Multistrada V4 | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX SE | 15 kmpl |
| Gold Wing | 14 kmpl |
Seat Height
672 mm
Challenger's 672 mm Seat Height is about 11% lower than the segment average of 750.45 mm.
Seat Height of Challenger Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Street Glide Special | 690 mm |
| Chieftain Dark Horse | 650 mm |
| Chieftain Limited | 650 mm |
| Chieftain Elite | 650 mm |
| K 1600 | 750 mm |
| Ninja H2 SX | 835 mm |
| Gold Wing | 745 mm |
| Multistrada V4 | 840 mm, 870 mm |
| R 18 Transcontinental | 740 mm |
| Ninja H2 SX SE | 835 mm |
Top Speed
125 km/h
Challenger's 125 kmph Top Speed is about 40% lower than the segment average of 205.78 kmph.
Top Speed of Challenger Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Street Glide Special | 177 km/h |
| Chieftain Dark Horse | 120 km/h |
| Chieftain Limited | 185 km/h |
| Chieftain Elite | 120 km/h |
| Ninja H2 SX | 330 km/h |
| Gold Wing | 230 km/h |
| Multistrada V4 | 180 km/h |
| R 18 Transcontinental | 180 km/h |
| Ninja H2 SX SE | 330 km/h |
Indian Challenger Prices
₹ 79,393/mon
₹ 79,568/mon
₹ 79,604/mon
₹ 80,589/mon
₹ 80,877/mon
₹ 81,262/mon
Variant Wise Comparison
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Side Stand Alarm | ||
ABS - Anti-lock braking system |
Braking System | Dual Channel ABS | Dual Channel ABS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Wheel Type | Alloy | Alloy |
Front Brake | Disc | Disc |
Rear Disc/Drum Size | 298 | 298 |
Riding Modes Switch | ||
Fuel level guage | Digital | Digital |
Tachometer | Analogue | Analogue |
Speedometer | Analogue | Analogue |
Odometer | Digital | Digital |
Engine Capacity | 1768 | 1768 |
Engine Type | PowerPlus | PowerPlus |
Transmission Type | Manual | Manual |
Top Speed | 125 | 125 |
Bore x Stroke | 108 mm x 96.5 mm | 108 mm x 96.5 mm |
Length | 2501 | 2501 |
Width | 990 | 990 |
Height | 1346 | 1346 |
Wheelbase | 1668 | 1668 |
Ground Clearance | 137 | 137 |
Console Type | Digital | Digital |
Start Type | Self Start | Self Start |
Instrument Console | Digital | Digital |
Indian Challenger Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹36.97 - ₹37.84 Lakh* | 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 18 kmpl | - | 650 mm | Challenger vs Chieftain Elite | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Challenger vs Ninja H2 SX SE | |
| 1103 cc | 177.01 bhp @ 12250 rpm | 118 Nm @ 9500 rpm | 15 kmpl | 225 kg | 840 mm | Challenger vs Multistrada V4 | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20 kmpl | 373 kg | 650 mm | Challenger vs Chieftain Limited | |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | 158 Nm @ 3250 rpm | 16.3 kmpl | 375 kg | 690 mm | Challenger vs Street Glide Special | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Challenger vs Ninja H2 SX | |
| 1890 cc | - | 168 Nm @ 2800 rpm | 20 kmpl | 375 kg | 650 mm | Challenger vs Chieftain Dark Horse | |
| 1649 cc | 158 bhp @ 6750 rpm | 180nm @ 5250rpm | 17 kmpl | 344 kg | 750 mm | Challenger vs K 1600 | |
| 1833 cc | 124.71bhp @ 5500 rpm | 170 Nm @ 4500 rpm | 14 kmpl | 393 kg | 745 mm | Challenger vs Gold Wing | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 58 Nm @ 3000 rpm | - | 427 kg | 740 mm | Challenger vs R 18 Transcontinental |
Challenger Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Locate Your Nearest Dealership
Upcoming Bikes
Explore More Options
Challenger On-Road Price Around India

₹36.97 - ₹37.84 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Indian Challenger
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Challenger Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Challenger next?
Top Tourer Bikes You Should Not Miss













