Opening gallery...










Harley-Davidson Road Glide Special
Harley-Davidson Road Glide Special Latest Update
Latest Update on 30th May'25: The 2025 Harley-Davidson Road Glide was launched in March, featuring a 1,923cc engine that produces 107 bhp of power and 175 Nm of peak torque. This sports tourer boasts an impressive design and is available in seven color options. Loaded with numerous features, the Road Glide competes with the BMW K1600GTL and the Indian Challenger Limited.
EMI ₹ 79,954 /mo
Road Glide Special Highlights
Engine
| Engine Capacity | 1923 cc |
| Engine Type | Milwaukee-Eight 114 |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Air Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Street Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 |
| Roadmaster | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Elite | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Challenger | 1768 cc | PowerPlus |
| Ninja H2 SX | 998 cc | In-Line 4-Cylinder& R16-Valve& Supercharged Engine |
Power
92.5 bhp @ 5250 rpm
Road Glide Special's 92.5 bhp Power is about 37% lower than the segment average of 146.42 bhp.
Power of Road Glide Special Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Street Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Challenger | 122.5 bhp @ 5500 rpm |
| Ninja H2 SX | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| Gold Wing | 124.71bhp @ 5500 rpm |
| R 18 Transcontinental | 89.84 bhp @ 4750 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| M 1000 XR | 201 bhp @ 12750 rpm |
Torque
158 Nm @ 3250 rpm
Road Glide Special's 158 Nm Torque is about 8% higher than the segment average of 147.16 Nm.
Torque of Road Glide Special Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Street Glide Special | 158 Nm @ 3250 rpm |
| Roadmaster | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Elite | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Challenger | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Ninja H2 SX | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| Gold Wing | 170 Nm @ 4500 rpm |
| R 18 Transcontinental | 58 Nm @ 3000 rpm |
| Pursuit | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| M 1000 XR | 113 Nm @ 11000 rpm |
Road Glide Special Mileage
Mileage of Road Glide Special Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Chieftain Elite | 18 kmpl |
| Challenger | 16.7 kmpl |
| Street Glide Special | 16.3 kmpl |
| Roadmaster | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX SE | 15 kmpl |
| Gold Wing | 14 kmpl |
| Pursuit | 14 kmpl |
Kerb Weight
387 kg
Road Glide Special's 387 kg Kerb Weight is about 12% higher than the segment average of 346.13 kg.
Kerb Weight of Road Glide Special Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Street Glide Special | 375 kg |
| Roadmaster | 403 kg |
| Ninja H2 SX | 266 kg |
| Gold Wing | 393 kg |
| R 18 Transcontinental | 427 kg |
| Pursuit | 416 kg |
| Ninja H2 SX SE | 266 kg |
| M 1000 XR | 223 kg |
Seat Height
695 mm
Road Glide Special's 695 mm Seat Height is about 8% lower than the segment average of 752.13 mm.
Seat Height of Road Glide Special Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Street Glide Special | 690 mm |
| Chieftain Elite | 650 mm |
| Challenger | 672 mm |
| Ninja H2 SX | 835 mm |
| Gold Wing | 745 mm |
| R 18 Transcontinental | 740 mm |
| Ninja H2 SX SE | 835 mm |
| M 1000 XR | 850 mm |
Harley-Davidson Road Glide Special Price
₹ 90,828/mon
Harley-Davidson Road Glide Special Specs & Features
Harley-Davidson Road Glide Special Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹42.30 Lakh* | 1868 cc | 93 bhp | 158 Nm @ 3250 rpm | 16 kmpl | 387 kg | 695 mm | |
| 1833 cc | 124.71bhp @ 5500 rpm | 170 Nm @ 4500 rpm | 14 kmpl | 393 kg | 745 mm | Road Glide Special vs Gold Wing | |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | 158 Nm @ 3250 rpm | 16.3 kmpl | 375 kg | 690 mm | Road Glide Special vs Street Glide Special | |
| 1768 cc | - | 178 Nm @ 3800 rpm | 14 kmpl | 416 kg | - | Road Glide Special vs Pursuit | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 15 kmpl | 403 kg | - | Road Glide Special vs Roadmaster | |
| 999 cc | 201 bhp @ 12750 rpm | 113 Nm @ 11000 rpm | - | 223 kg | 850 mm | Road Glide Special vs M 1000 XR | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 18 kmpl | - | 650 mm | Road Glide Special vs Chieftain Elite | |
| 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm | Road Glide Special vs Challenger | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Road Glide Special vs Ninja H2 SX SE | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 58 Nm @ 3000 rpm | - | 427 kg | 740 mm | Road Glide Special vs R 18 Transcontinental | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Road Glide Special vs Ninja H2 SX |
Road Glide Special Owner Reviews

Reviews (11)
Locate Your Nearest Dealership
Road Glide Special News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Road Glide Special On-Road Price Around India

₹42.30 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Harley-Davidson Road Glide Special
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Road Glide Special Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Road Glide Special next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss

















