Opening gallery...

Kawasaki Ninja H2 SX SE
The Kawasaki Ninja H2 SX SE is a supercharged sport‑touring motorcycle sitting at the pinnacle of performance and long‑distance comfort. Powered by a supercharged inline‑four engine, it delivers class‑leading power and torque. The SE variant adds premium equipment including upgraded suspension and advanced rider aids. Designed for riders seeking exhilarating speed and sophisticated touring capability, it balances extreme performance with refined comfort and technology.
EMI ₹ 68,575 /mo
Ninja H2 SX SE Highlights
On Target
Supercharged sport tourer which blends extreme performance, advanced electronics, and long-distance comfort for high-speed touring.
What We Like
Extreme performance, advanced electronics, stable handling, touring comfort, premium build.
What We Don’t Like
Very expensive, heavy weight, complex electronics, high running cost.
Engine
| Engine Capacity | 998 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled& 4-stroke& supercharged inline-four engine |
| Configuration | DOHC |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Street Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 |
| Chieftain Dark Horse | 1890 cc | Thunder Stroke 116 |
| Chieftain Limited | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Elite | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Challenger | 1768 cc | PowerPlus |
Power
197.2 bhp @ 11000 rpm
Ninja H2 SX SE's 197.2 bhp Power is about 37% higher than the segment average of 144.02 bhp.
Power of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Street Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Chieftain Limited | 85 PS @ 4500 rpm |
| Challenger | 122.5 bhp @ 5500 rpm |
| K 1600 | 158 bhp @ 6750 rpm |
| Ninja H2 SX | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| Multistrada V4 | 167.62 bhp @ 10500 rpm, 177.01 bhp @ 12250 rpm |
| R 18 Transcontinental | 89.84 bhp @ 4750 rpm |
| M 1000 R | 206.51 bhp @ 13750 rpm |
Torque
137.3 Nm @ 8500 rpm
Ninja H2 SX SE's 137.3 Nm Torque is about 6% lower than the segment average of 145.36 Nm.
Torque of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Street Glide Special | 158 Nm @ 3250 rpm |
| Chieftain Dark Horse | 168 Nm @ 2800 rpm |
| Chieftain Limited | 168 Nm @ 2800 rpm, 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Elite | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Challenger | 178 Nm @ 3800 rpm |
| K 1600 | 180nm @ 5250rpm |
| Ninja H2 SX | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| Multistrada V4 | 118 Nm @ 9500 rpm, 124 Nm @ 9000 rpm |
| R 18 Transcontinental | 58 Nm @ 3000 rpm |
| M 1000 R | 113 Nm @ 11100 rpm |
Ninja H2 SX SE Mileage
Mileage of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Chieftain Dark Horse | 20 kmpl |
| Chieftain Limited | 20 kmpl |
| Chieftain Elite | 18 kmpl |
| K 1600 | 17 kmpl |
| Challenger | 16.7 kmpl |
| Street Glide Special | 16.3 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| Multistrada V4 | 15 kmpl |
| M 1000 R | 15 kmpl |
Kerb Weight
266 kg
Ninja H2 SX SE's 266 kg Kerb Weight is about 13% lower than the segment average of 304.75 kg.
Kerb Weight of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Street Glide Special | 375 kg |
| Chieftain Dark Horse | 375 kg |
| Chieftain Limited | 373 kg, 375 kg |
| K 1600 | 344 kg |
| Ninja H2 SX | 266 kg |
| Multistrada V4 | 225 kg, 227 kg, 232 kg, 239 kg |
| R 18 Transcontinental | 427 kg |
| M 1000 R | 199 kg |
Kawasaki Ninja H2 SX SE Price
Kawasaki Ninja H2 SX SE Specs & Features
Expert Verdict on Ninja H2 SX SE
91Wheels Expert
Pros & Cons of Ninja H2 SX SE
What we admire in this bike
Supercharged engine delivers explosive acceleration power.
Upgraded suspension enhances ride comfort and stability.
Advanced electronics improve safety and handling precision.
Premium touring features enhance long‑distance usability.
Refined ergonomics support extended ride comfort.
What could have been better
Very high pricing restricts buyer accessibility.
Complex electronics may increase maintenance needs.
Heavy weight affects city manoeuvrability dynamics.
Kawasaki Ninja H2 SX SE Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹36.28 Lakh* | 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Ninja H2 SX SE vs Ninja H2 SX | |
| 999 cc | 206.51 bhp @ 13750 rpm | 113 Nm @ 11100 rpm | 15 kmpl | 199 kg | 830 mm | Ninja H2 SX SE vs M 1000 R | |
| 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm | Ninja H2 SX SE vs Challenger | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 18 kmpl | - | 650 mm | Ninja H2 SX SE vs Chieftain Elite | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 58 Nm @ 3000 rpm | - | 427 kg | 740 mm | Ninja H2 SX SE vs R 18 Transcontinental | |
| 1103 cc | 177.01 bhp @ 12250 rpm | 118 Nm @ 9500 rpm | 15 kmpl | 225 kg | 840 mm | Ninja H2 SX SE vs Multistrada V4 | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20 kmpl | 373 kg | 650 mm | Ninja H2 SX SE vs Chieftain Limited | |
| 1890 cc | - | 168 Nm @ 2800 rpm | 20 kmpl | 375 kg | 650 mm | Ninja H2 SX SE vs Chieftain Dark Horse | |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | 158 Nm @ 3250 rpm | 16.3 kmpl | 375 kg | 690 mm | Ninja H2 SX SE vs Street Glide Special | |
| 1649 cc | 158 bhp @ 6750 rpm | 180nm @ 5250rpm | 17 kmpl | 344 kg | 750 mm | Ninja H2 SX SE vs K 1600 |
Ninja H2 SX SE Owner Reviews

Reviews (88)
Stylish and Cool Ride
Latest Updates on Ninja H2 SX SE
Kawasaki launches the 2024 Ninja H2 SX SE in India at Rs. 32.95 lakh (ex-showroom), featuring a supercharged inline?four engine, premium electronics, advanced rider aids, LED lighting and enhanced touring?oriented ergonomics for high-performance sport-touring.
Locate Your Nearest Dealership
Ninja H2 SX SE News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Ninja H2 SX SE On-Road Price Around India

₹36.28 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Kawasaki Ninja H2 SX SE
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Ninja H2 SX SE Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Ninja H2 SX SE next?
Top Sports Bikes You Should Not Miss












