Opening gallery...


Harley-Davidson Street Glide Special
Harley-Davidson Street Glide Special Latest Update
Last Updated On 22nd Jun’22: In India, the Harley-Davidson Street Glide Special is one of Harley-Davidson's touring motorcycles.
Street Glide Price: The Harley-Davidson Street Glide costs Rs 33.99 lakh (ex-showroom).
Engine: An 1868cc Milwaukee-Eight 114 V-Twin engine that produces a powerful 92.5 bhp of power and 163Nm of torque powers the Street Glide Special. A six-speed gearbox is connected to this motor.
Features: The Street Glide Special comes equipped with a shed load of features, including the GTS entertainment system, which enables music and navigation.
EMI ₹ 74,284 /mo
Street Glide Special Highlights
On Target
The Harley-Davidson Street Glide is a premium touring cruiser built for comfort, power, and style.
What We Like
Iconic design, powerful Milwaukee-Eight engine, plush ride, advanced infotainment, and great highway comfort.
What We Do Not Like
Very heavy, expensive to buy and maintain, limited city usability, and high fuel consumption.
Engine
| Engine Capacity | 1923 cc |
| Engine Type | Milwaukee-Eight 117 |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Air Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Road Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight 114 |
| Springfield | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Elite | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Challenger | 1768 cc | PowerPlus |
| Ninja H2 SX | 998 cc | In-Line 4-Cylinder& R16-Valve& Supercharged Engine |
Power
92.5 bhp @ 5250 rpm
Street Glide Special's 92.5 bhp Power is about 31% lower than the segment average of 132.46 bhp.
Power of Street Glide Special Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Road Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Challenger | 122.5 bhp @ 5500 rpm |
| Ninja H2 SX | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| Gold Wing | 124.71bhp @ 5500 rpm |
| R 18 Transcontinental | 89.84 bhp @ 4750 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| Breakout 117 | 103.3 bhp @ 5020 rpm |
Torque
158 Nm @ 3250 rpm
Street Glide Special's 158 Nm Torque is about 6% higher than the segment average of 149.84 Nm.
Torque of Street Glide Special Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Road Glide Special | 158 Nm @ 3250 rpm |
| Springfield | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Elite | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Challenger | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Ninja H2 SX | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| Gold Wing | 170 Nm @ 4500 rpm |
| R 18 Transcontinental | 58 Nm @ 3000 rpm |
| Ninja H2 SX SE | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| Breakout 117 | 168 Nm @ 3000 rpm |
Street Glide Special Mileage
Mileage of Street Glide Special Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Springfield | 20.8 kmpl |
| Chieftain Elite | 18 kmpl |
| Breakout 117 | 17.86 kmpl |
| Challenger | 16.7 kmpl |
| Road Glide Special | 16 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX SE | 15 kmpl |
| Gold Wing | 14 kmpl |
Kerb Weight
375 kg
Street Glide Special's 375 kg Kerb Weight is about 11% higher than the segment average of 339.17 kg.
Kerb Weight of Street Glide Special Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Road Glide Special | 387 kg |
| Ninja H2 SX | 266 kg |
| Gold Wing | 393 kg |
| R 18 Transcontinental | 427 kg |
| Ninja H2 SX SE | 266 kg |
| Breakout 117 | 296 kg |
Harley-Davidson Street Glide Special Price
Harley-Davidson Street Glide Special Specs & Features
Harley-Davidson Street Glide Special Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹39.30 Lakh* | 1868 cc | 93 bhp | 158 Nm @ 3250 rpm | 16.3 kmpl | 375 kg | 690 mm | |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | 158 Nm @ 3250 rpm | 16 kmpl | 387 kg | 695 mm | Street Glide Special vs Road Glide Special | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 18 kmpl | - | 650 mm | Street Glide Special vs Chieftain Elite | |
| 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm | Street Glide Special vs Challenger | |
| 1833 cc | 124.71bhp @ 5500 rpm | 170 Nm @ 4500 rpm | 14 kmpl | 393 kg | 745 mm | Street Glide Special vs Gold Wing | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Street Glide Special vs Ninja H2 SX SE | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 58 Nm @ 3000 rpm | - | 427 kg | 740 mm | Street Glide Special vs R 18 Transcontinental | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | Street Glide Special vs Ninja H2 SX | |
| 1103 cc | 205.17 bhp @ 13000 rpm | 123 Nm @ 9500 rpm | 13.15 kmpl | 201 kg | 845 mm | Street Glide Special vs Streetfighter V4 SP | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20.8 kmpl | - | - | Street Glide Special vs Springfield | |
| 1923 cc | 103.3 bhp @ 5020 rpm | 168 Nm @ 3000 rpm | 17.86 kmpl | 296 kg | 665 mm | Street Glide Special vs Breakout 117 |
Street Glide Special Owner Reviews

Reviews (2)
Locate Your Nearest Dealership
Street Glide Special News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Street Glide Special On-Road Price Around India

₹39.30 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Harley-Davidson Street Glide Special
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Street Glide Special Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Street Glide Special next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss
















