Opening gallery...

Warivo Motors Nexa
Warivo Motors Nexa Latest Update
Last updated on 4th March'24: The Warivo Motors Nexa is a user-friendly electric scooter with a sleek design, perfect for city commuting. Boasting a range of 50-100 km per charge and a BLDC motor, it ensures efficient and reliable performance. With a quick charging time of 5-8 hours, it's ready for your next adventure in no time.
Segment: With a rated power rating of 800W and a top speed of 50kmph, the new Warivo Motors Nexa electric scooter takes on the rivals like the Infinity E1, Okinawa R30, and Hero Electric NYX.
Battery and Motor Specs: An 800W BLDC motor is offered with the new Warivo Motors Nexa that comes mated to a 60V-29Ah lithium-ion battery. The scooter delivers a real life range of close to 80 km on a single charge and can be charged using a 60V charger. Having said this, the Warivo Motors Nexa gets three riding modes and reverse mode. It also boasts a claimed gradeability of 15 degree and a maximum load carrying capacity of 150 kg.
Features: The Warivo Motors Nexa electric scooter is one of the most feature-rich offerings in the brand’s line-up and is offered with a digital meter, DRL lights, front disc brakes, USB chargher, LED stop light, remote locking system, reverse gear, anti-thefta larm, one button repair, parking switch, bluetooth speaker and riding modes.
Colours: The Nexa electric scooter is offered with four colour options - silver, red, black, and white. The brand however only offers a single trim option for the buyers in India.
Nexa Highlights
Battery Capacity
1.29 kWh
Battery Capacity of Nexa Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| LoEV | 1.152 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| GRACYi | 1.8 kWh, 1.92 kWh, 2.28 kWh, 2.304 kWh, 2.736 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
| Flora | 3 kWh |
Charging Time
5 - 8 hours
Charging Time of Nexa Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| LoEV | 2Hours50 min |
| Green Zing | 4 Hours |
| GRACYi | 4 Hours, 7-8 Hours, 8-9 Hours, 9-10 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
Range
100 km
Range of Nexa Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Atria | 85 km |
| LoEV | 60 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| GRACYi | 120 km, 55 km, 70 km, 80 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
| Flora | 75 km |
Kerb Weight
55 kg
In 1 Variant
59 kg
In 1 Variant
60 kg
In 1 Variant
67 kg
In 1 Variant
Kerb Weight by Variants
Kerb Weight of Nexa Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Atria | 69 kg |
| LoEV | 65 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| GRACYi | 60 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
| Jaunty-3W | 62 kg |
Warivo Motors Nexa Prices
Variant Wise Comparison
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Side Stand Alarm | ||
ABS - Anti-lock braking system |
Warivo Motors Nexa Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹58.30 - ₹74.30 K* | 1 kWh | 5 - 8 hours | - | 100 km | - | - |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 1.8 kWh | 4 Hours | - | 80 km | - | - | |
| 3 kWh | - | - | 75 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.152 kWh | 2Hours50 min | 3 Years Battery Warranty & 1 Year Motor Warranty | 60 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - |
Nexa Owner Reviews

Reviews (1)

Warivo Motors Dealers in Jaipur
Explore 1 authorized Warivo Motors dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹58,300 - ₹74,300*
Ex-Showroom Price
Explore Warivo Motors Nexa
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Nexa Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Warivo Motors Nexa next?
Best Scooters in India











