Opening gallery...



Indian Motorcycle Super Chief Limited
Indian Motorcycle Super Chief Limited is a Cruiser bike available at a price range of ₹ 24.33 Lakh - ₹ 24.35 Lakh. Powered by a 1890 cc engine, the bike is available in 3 variants and
comes in 3 colours.
Other key specifications of the Super Chief Limited include
a top speed of 115 kmph,
a fuel tank capacity of 15.1 Litres,
seat height of 665 mm
and ground clearance of 125 mm.
The Indian Motorcycle Super Chief Limited
weighs 335 kg and
comes with a reported mileage of 14 kmpl.
₹24.33 - ₹24.35 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 45,993 /mo
Calculate EMI Now
Super Chief Limited Highlights
Engine1890 cc
Torque3200 rpm
MileageUpto 14 kmpl
Kerb Weight335 kg
Seat Height665 mm
Top Speed115, 185 km/h
Engine
| Engine Capacity | 1890 cc |
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Air oil cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Fat Boy | 1923 cc | Milwaukee Eight 117 Custom |
| S 1000 RR | N/A | N/A |
| S 1000 RR | 999 cc | Water/oil-cooled 4-cylinder 4-stroke in-line engine& four titanium valves per cylinder& BMW ShiftCam |
| S 1000 R | 999 cc | Water/Oil-cooled 4-cylinder 4-stroke In-line Engine& Four Valves per Cylinder& Two Overhead Camshafts |
| Chief Dark Horse | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
Torque
3200 rpm
Super Chief Limited's 3200 Nm Torque is about 356% higher than the segment average of 702.91 Nm.
Torque of Super Chief Limited Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Fat Boy | 155 Nm @ 3250 rpm |
| S 1000 RR | 113 Nm @ 11000 rpm |
| S 1000 R | 114 Nm @ 9250 rpm |
| Chief Dark Horse | 162 Nm @ 3200 rpm, 3200 rpm |
| Rocket 3 | 225 Nm @ 4000 rpm |
| Pan America 1250 | 128 Nm @ 6750 rpm |
| Heritage Classic BS6 | 155 Nm @ 3250 rpm |
| Fat Bob 114 BS6 | 155 Nm @ 3500 rpm |
| Chief Bobber Dark Horse | 3200 rpm |
| RSV4 | 125 Nm @ 10500 rpm |
Super Chief Limited Mileage
14 kmpl
Mileage
Mileage of Super Chief Limited Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| S 1000 R | 21 kmpl |
| Fat Bob 114 BS6 | 20.27 kmpl |
| Chief Dark Horse | 20 kmpl |
| Chief Bobber Dark Horse | 20 kmpl |
| Pan America 1250 | 18 kmpl |
| S 1000 RR | 16 kmpl |
| RSV4 | 15.4 kmpl |
| Heritage Classic BS6 | 15 kmpl |
| Rocket 3 | 14.7 kmpl |
| Fat Boy | 12 kmpl |
Kerb Weight
335 kg
Super Chief Limited's 335 kg Kerb Weight is about 26% higher than the segment average of 267 kg.
Kerb Weight of Super Chief Limited Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Fat Boy | 3 kg |
| Chief Dark Horse | 304 kg, 315 kg |
| Rocket 3 | 317 kg, 320 kg |
| Pan America 1250 | 258 kg |
| Heritage Classic BS6 | 330 kg |
| Fat Bob 114 BS6 | 306 kg |
| Chief Bobber Dark Horse | 315 kg |
| RSV4 | 202 kg |
Seat Height
665 mm
Super Chief Limited's 665 mm Seat Height is about 12% lower than the segment average of 751.55 mm.
Seat Height of Super Chief Limited Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Fat Boy | 675 mm |
| S 1000 RR | 824 mm |
| S 1000 R | 830 mm |
| Chief Dark Horse | 662 mm |
| Rocket 3 | 750 mm, 773 mm |
| Pan America 1250 | 850 mm |
| Heritage Classic BS6 | 680 mm |
| Fat Bob 114 BS6 | 710 mm |
| Chief Bobber Dark Horse | 662 mm |
| RSV4 | 851 mm |
Top Speed
115 km/h
In 1 Variant
185 km/h
In 2 Variants
Top Speed of Super Chief Limited Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Fat Boy | 177 km/h |
| S 1000 RR | 303 km/h |
| S 1000 R | 200 km/h |
| Chief Dark Horse | 115 km/h, 200 km/h |
| Rocket 3 | 220 km/h |
| Pan America 1250 | 200 km/h |
| Heritage Classic BS6 | 177 km/h |
| Fat Bob 114 BS6 | 177 km/h |
| Chief Bobber Dark Horse | 115 km/h, 201 km/h |
| RSV4 | 305 km/h |
Indian Motorcycle Super Chief Limited Prices
Variants (3)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Braking System
Instrument Console
Kerb Weight
Colours
EMI
₹ 27.67 Lakh*
View April Offers
Spoke Wheels
Dual Channel ABS
Digital
335 kg
₹ 52,293/mon
Ad
Indian Motorcycle Super Chief Limited Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹24.33 - ₹24.35 Lakh* | 1890 cc | - | 3200 rpm | 14 kmpl | 335 kg | 665 mm |
| 2458 cc | 180 bhp @ 7000 rpm | 225 Nm @ 4000 rpm | 14.7 kmpl | 320 kg | 750 mm | |
| 1923 cc | 93.87 bhp @ 5020 rpm | 155 Nm @ 3250 rpm | 12 kmpl | 3 kg | 675 mm | |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 20 kmpl | 315 kg | 662 mm | |
| 999 cc | 206.51 bhp @ 13750 rpm | 113 Nm @ 11000 rpm | 16 kmpl | - | 824 mm | |
| 1923 cc | 93.87 bhp @ 5020 rpm | 155 Nm @ 3250 rpm | 15 kmpl | 330 kg | 680 mm | |
| 999 cc | 162.26 bhp @ 11000 rpm | 114 Nm @ 9250 rpm | 21 kmpl | - | 830 mm | |
| 1099 cc | 213.89 bhp @ 13000 rpm | 125 Nm @ 10500 rpm | 15.4 kmpl | 202 kg | 851 mm | |
| 1252 cc | 150.19 bhp @ 8750 rpm | 128 Nm @ 6750 rpm | 18 kmpl | 258 kg | 850 mm | |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 20 kmpl | 315 kg | 662 mm | |
| 1868 cc | 92.5 bhp @ 5020 rpm | 155 Nm @ 3500 rpm | 20.27 kmpl | 306 kg | 710 mm |
Super Chief Limited Owner Reviews
4.0
Based on 1 Ratings, 1 Reviews
5
1
4
1
3
1
2
0
1
0
5
Maintenance Cost5
Mileage4
Performance3
Features3
Safety5
Maintenance Cost5
Mileage4
Performance3
Features3
Safety5
Maintenance Cost5
Mileage4
Performance3
Features3
Safety
Reviews (1)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
I
Ishwar Sahu
Its Profoundly comfortable ergonomics are truly amazing.The bike Oodles of road presence.
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
New Delhi
1 Dealer
Mumbai
1 Dealer
Ahmedabad
1 Dealer
Hyderabad
1 Dealer
Chennai
1 Dealer
Bangalore
1 Dealer
Gurgaon
1 Dealer
Jaipur
1 Dealer
Kochi
1 Dealer
Chandigarh
1 Dealer
Indian Motorcycle Super Chief Limited Question & Answers
What safety features are available in Indian Motorcycle Super Chief Limited?
What is the top speed of Indian Motorcycle Super Chief Limited?
What is the warranty on Indian Motorcycle Super Chief Limited?
Is ABS (Anti-Lock Braking System) available in Indian Motorcycle Super Chief Limited?
Loading...
Upcoming Bikes
Explore More Options
Ad
Loading...
Loading...

₹24.33 - ₹24.35 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Indian Motorcycle Super Chief Limited
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad
Super Chief Limited Mileage
Mileage Report
14.0 kmpl
ARAI Mileage
Insufficient Data
We don't have the required count of Mileage reported data for Super Chief Limited.
User Reported Mileage
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Super Chief Limited next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss

Royal Enfield Hunter 350
₹1.38 - ₹1.70 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Bullet 350
₹1.64 - ₹2.08 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Classic 350
₹1.83 - ₹2.18 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Ronin
₹1.28 - ₹1.61 Lakh*
Ex-Showroom Price

JAWA 42 Bobber
₹2.05 - ₹2.20 Lakh*
Ex-Showroom Price








