Opening gallery...






Explore All 3+Fat Bob 114 BS6 Images
Harley-Davidson Fat Bob 114 BS6
Harley-Davidson Fat Bob 114 BS6 Latest Update
Last Updated On 28th Nov'22 : Fat Bob 114 BS6 Price : 2023 Harley Davidson Fat Bob has priced at Rs 17.99 lakh ex-showroom Delhi. It comes in one version only.
Engine: The bike comes with a Liquid-cooled, 4-stroke V-Twin 1,868cc engine belting out 92.5 bhp of power and 155 Nm of torque.
Features: The Harley Davidson Fat Bob comes with a multi-mode traction control system, a TFT colour speedometer console, smartphone connectivity, and LED headlights to name a few.
Colours: The Harley Davidson Fat Bob is sold in 3 colour options. These include the Vivid Black, Gunship Gray, & Whtie Sand Pearl.
Rivals: The main competitor to the Harley Davidson Fat Bob is the Triumph Bonneville Speedmaster.
Fat Bob 114 BS6 Highlights
On Target
An iconic American cruiser that blends brute torque, timeless design, and highway comfort for true long-distance rides.
What We Like
Massive torque delivery, solid highway stability, premium build quality, and immense scope for customization.
What We Do Not Like
Extremely heavy for city use, stiff suspension setup, high upkeep costs, and below-average fuel efficiency.
Engine
| Engine Capacity | 1868 cc |
| Engine Type | Milwaukee-Eight R1R14 |
| Configuration | Twin Cylinder |
| Cooling Type | Air Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Tiger 1200 | 1160 cc | Liquid-cooled& 12 valve& DOHC& inline 3-cylinder |
| Chief Dark Horse | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| FTR 1200 | 1203 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| R 18 | 1802 cc | Air/oil cooled two-cylinder four-stroke boxer engine with two chain-driven camshafts above the drive shaft. |
| Speed Triple 1200 | 1160 cc | Liquid-cooled& inline 3-cylinder& 12 valve& DOHC |
Power
92.5 bhp @ 5020 rpm
Fat Bob 114 BS6's 92.5 bhp Power is about 35% lower than the segment average of 141.98 bhp.
Power of Fat Bob 114 BS6 Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Tiger 1200 | 148 bhp @ 9000 rpm |
| FTR 1200 | 124.7 bhp |
| R 18 | 89.84 bhp @ 4750 rpm |
| Speed Triple 1200 | 177.5 bhp @ 10750 rpm |
| Ninja ZX 10 R | 200.21 bhp @ 13200 rpm |
| R 1300 GS | 145 bhp @ 7750 rpm |
| DesertX | 108.6 bhp @ 9250 rpm |
Torque
R155 Nm @ 3500 rpm
Fat Bob 114 BS6's 155 Nm Torque is about 83% lower than the segment average of 897.41 Nm.
Torque of Fat Bob 114 BS6 Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Tiger 1200 | 130 Nm @ 7000 rpm |
| Chief Dark Horse | 162 Nm @ 3200 rpm, 3200 rpm |
| FTR 1200 | 118 Nm @ 6000 rpm, 120 Nm @ 6000 rpm |
| R 18 | 158 Nm @ 3000 rpm |
| Speed Triple 1200 | 125 Nm @ 9000 rpm |
| Ninja ZX 10 R | 114.9 Nm @ 11400 rpm |
| Super Chief Limited | 3200 rpm |
| Chief Bobber Dark Horse | 3200 rpm |
| R 1300 GS | 149 Nm @ 6500 rpm |
| DesertX | 92 Nm @ 6500 rpm |
Fat Bob 114 BS6 Mileage
Mileage of Fat Bob 114 BS6 Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| R 1300 GS | 21 kmpl |
| Chief Dark Horse | 20 kmpl |
| Chief Bobber Dark Horse | 20 kmpl |
| Tiger 1200 | 19.6 kmpl |
| FTR 1200 | 18.9 kmpl |
| Speed Triple 1200 | 17.9 kmpl |
| R 18 | 17.8 kmpl |
| DesertX | 17.8 kmpl |
| Super Chief Limited | 14 kmpl |
| Ninja ZX 10 R | 12 kmpl |
Kerb Weight
306 kg
Fat Bob 114 BS6's 306 kg Kerb Weight is about 13% higher than the segment average of 272.47 kg.
Kerb Weight of Fat Bob 114 BS6 Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Tiger 1200 | 245 kg, 249 kg, 255 kg, 261 kg |
| Chief Dark Horse | 304 kg, 315 kg |
| FTR 1200 | 233 kg |
| R 18 | 345 kg, 365 kg |
| Speed Triple 1200 | 198 kg |
| Ninja ZX 10 R | 207 kg |
| Super Chief Limited | 335 kg |
| Chief Bobber Dark Horse | 315 kg |
| R 1300 GS | 237 kg |
| DesertX | 223 kg |
Harley-Davidson Fat Bob 114 BS6 Price
Harley-Davidson Fat Bob 114 BS6 Specs & Features
Harley-Davidson Fat Bob 114 BS6 Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹21.49 Lakh* | 1868 cc | 93 bhp | R155 Nm @ 3500 rpm | 20.27 kmpl | 306 kg | 710 mm |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 20 kmpl | 315 kg | 662 mm | |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 20 kmpl | 315 kg | 662 mm | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 158 Nm @ 3000 rpm | 17.8 kmpl | 365 kg | 710 mm | |
| 1160 cc | 177.5 bhp @ 10750 rpm | 125 Nm @ 9000 rpm | 17.9 kmpl | 198 kg | 830 mm | |
| 1160 cc | 148 bhp @ 9000 rpm | 130 Nm @ 7000 rpm | 19.6 kmpl | 261 kg | 875 mm | |
| 937 cc | 108.6 bhp @ 9250 rpm | 92 Nm @ 6500 rpm | 17.8 kmpl | 223 kg | 910 mm | |
| - | - | - | 21 kmpl | - | - | |
| 998 cc | 200.21 bhp @ 13200 rpm | 114.9 Nm @ 11400 rpm | 12 kmpl | 207 kg | 835 mm | |
| 1203 cc | 124.7 bhp | 120 Nm @ 6000 rpm | 18.9 kmpl | 233 kg | - | |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 14 kmpl | 335 kg | 665 mm |
Fat Bob 114 BS6 Owner Reviews

Reviews (2)

Harley-Davidson Dealers in New Delhi
Explore 4 authorized Harley-Davidson dealers. Get best prices.

Harley-Davidson Dealers in Pune
Explore 5 authorized Harley-Davidson dealers. Get best prices.

Harley-Davidson Dealers in Mumbai
Explore 6 authorized Harley-Davidson dealers. Get best prices.

Harley-Davidson Dealers in Kolkata
Explore 3 authorized Harley-Davidson dealers. Get best prices.

Harley-Davidson Dealers in Ahmedabad
Explore 3 authorized Harley-Davidson dealers. Get best prices.

Harley-Davidson Dealers in Hyderabad
Explore 6 authorized Harley-Davidson dealers. Get best prices.
Fat Bob 114 BS6 News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options

₹21.49 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Harley-Davidson Fat Bob 114 BS6
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Fat Bob 114 BS6 Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Fat Bob 114 BS6 next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss














