Opening gallery...


Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse
Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse is a Cruiser bike available at a price range of ₹ 22.82 Lakh - ₹ 22.86 Lakh. Powered by a 1890 cc engine, the bike is available in 3 variants and
comes in 3 colours.
Other key specifications of the Chief Bobber Dark Horse include
a top speed of 115 kmph,
a fuel tank capacity of 15.1 Litres,
seat height of 662 mm
and ground clearance of 125 mm.
The Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse
weighs 315 kg and
comes with a reported mileage of 20 kmpl.
₹22.82 - ₹22.86 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 43,127 /mo
Calculate EMI Now
Chief Bobber Dark Horse Highlights
Engine1890 cc
Torque3200 rpm
MileageUpto 20 kmpl
Kerb Weight315 kg
Seat Height662 mm
Top Speed115, 201 km/h
Engine
| Engine Capacity | 1890 cc |
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Air oil cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Fat Boy | 1923 cc | Milwaukee Eight 117 Custom |
| S 1000 R | 999 cc | Water/Oil-cooled 4-cylinder 4-stroke In-line Engine& Four Valves per Cylinder& Two Overhead Camshafts |
| Chief Dark Horse | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Rocket 3 | 2458 cc | Liquid-cooled& 12 valve& DOH&C inline 3-cylinder |
| Fat Bob 114 BS6 | 1868 cc | Milwaukee-Eight 114 |
Torque
3200 rpm
Chief Bobber Dark Horse's 3200 Nm Torque is about 354% higher than the segment average of 706.18 Nm.
Torque of Chief Bobber Dark Horse Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Fat Boy | 155 Nm @ 3250 rpm |
| S 1000 R | 114 Nm @ 9250 rpm |
| Chief Dark Horse | 162 Nm @ 3200 rpm, 3200 rpm |
| Rocket 3 | 225 Nm @ 4000 rpm |
| Fat Bob 114 BS6 | 155 Nm @ 3500 rpm |
| Super Chief Limited | 3200 rpm |
| RSV4 | 125 Nm @ 10500 rpm |
| R 1300 GS | 149 Nm @ 6500 rpm |
| 1390 Super Duke R | 145 Nm @8000 rpm |
| 1290 Super Adventure S | 138 Nm @ 6500 rpm |
Chief Bobber Dark Horse Mileage
20 kmpl
Mileage
Mileage of Chief Bobber Dark Horse Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| S 1000 R | 21 kmpl |
| R 1300 GS | 21 kmpl |
| Fat Bob 114 BS6 | 20.27 kmpl |
| Chief Dark Horse | 20 kmpl |
| RSV4 | 15.4 kmpl |
| Rocket 3 | 14.7 kmpl |
| Super Chief Limited | 14 kmpl |
| Fat Boy | 12 kmpl |
Kerb Weight
315 kg
Chief Bobber Dark Horse's 315 kg Kerb Weight is about 26% higher than the segment average of 250.82 kg.
Kerb Weight of Chief Bobber Dark Horse Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Fat Boy | 3 kg |
| Chief Dark Horse | 304 kg, 315 kg |
| Rocket 3 | 317 kg, 320 kg |
| Fat Bob 114 BS6 | 306 kg |
| Super Chief Limited | 335 kg |
| RSV4 | 202 kg |
| R 1300 GS | 237 kg |
| 1390 Super Duke R | 200 kg |
| 1290 Super Adventure S | 220 kg |
Seat Height
662 mm
Chief Bobber Dark Horse's 662 mm Seat Height is about 14% lower than the segment average of 768.09 mm.
Seat Height of Chief Bobber Dark Horse Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Fat Boy | 675 mm |
| S 1000 R | 830 mm |
| Chief Dark Horse | 662 mm |
| Rocket 3 | 750 mm, 773 mm |
| Fat Bob 114 BS6 | 710 mm |
| Super Chief Limited | 665 mm |
| RSV4 | 851 mm |
| R 1300 GS | 850 mm |
| 1390 Super Duke R | 834 mm |
| 1290 Super Adventure S | 849 mm |
Top Speed
115 km/h
In 1 Variant
201 km/h
In 2 Variants
Top Speed of Chief Bobber Dark Horse Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Fat Boy | 177 km/h |
| S 1000 R | 200 km/h |
| Chief Dark Horse | 115 km/h, 200 km/h |
| Rocket 3 | 220 km/h |
| Fat Bob 114 BS6 | 177 km/h |
| Super Chief Limited | 115 km/h, 185 km/h |
| RSV4 | 305 km/h |
| R 1300 GS | 255 km/h |
Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse Prices
Variants (3)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Braking System
Instrument Console
Kerb Weight
Colours
EMI
Ad
Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹22.82 - ₹22.86 Lakh* | 1890 cc | - | 3200 rpm | 20 kmpl | 315 kg | 662 mm |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 20 kmpl | 315 kg | 662 mm | |
| 1868 cc | 92.5 bhp @ 5020 rpm | 155 Nm @ 3500 rpm | 20.27 kmpl | 306 kg | 710 mm | |
| 2458 cc | 180 bhp @ 7000 rpm | 225 Nm @ 4000 rpm | 14.7 kmpl | 320 kg | 750 mm | |
| 1350 cc | 187.43 bhp @10000 rpm | 145 Nm @8000 rpm | - | 200 kg | 834 mm | |
| 1890 cc | - | 3200 rpm | 14 kmpl | 335 kg | 665 mm | |
| 1301 cc | 158 bhp @ 8750 rpm | 138 Nm @ 6500 rpm | - | 220 kg | 849 mm | |
| - | - | - | 21 kmpl | - | - | |
| 999 cc | 162.26 bhp @ 11000 rpm | 114 Nm @ 9250 rpm | 21 kmpl | - | 830 mm | |
| 1099 cc | 213.89 bhp @ 13000 rpm | 125 Nm @ 10500 rpm | 15.4 kmpl | 202 kg | 851 mm | |
| 1923 cc | 93.87 bhp @ 5020 rpm | 155 Nm @ 3250 rpm | 12 kmpl | 3 kg | 675 mm |
Chief Bobber Dark Horse Owner Reviews
3.7
Based on 1 Ratings, 1 Reviews
5
1
4
1
3
1
2
1
1
0
5
Maintenance Cost3.4
Features5
Maintenance Cost3.4
Features5
Maintenance Cost3.4
Features
Reviews (1)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
P
Prakash
Stylish bike, good brake system but not easily handle in city road
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
New Delhi
1 Dealer
Mumbai
1 Dealer
Ahmedabad
1 Dealer
Hyderabad
1 Dealer
Chennai
1 Dealer
Bangalore
1 Dealer
Gurgaon
1 Dealer
Jaipur
1 Dealer
Kochi
1 Dealer
Chandigarh
1 Dealer
Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse Question & Answers
What safety features are available in Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse?
What is the top speed of Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse?
What is the warranty on Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse?
Is ABS (Anti-Lock Braking System) available in Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse?
Loading...
Upcoming Bikes
Explore More Options
Ad
Loading...
Loading...

₹22.82 - ₹22.86 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Indian Motorcycle Chief Bobber Dark Horse
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad
Chief Bobber Dark Horse Mileage
Mileage Report
20.0 kmpl
ARAI Mileage
Insufficient Data
We don't have the required count of Mileage reported data for Chief Bobber Dark Horse.
User Reported Mileage
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Chief Bobber Dark Horse next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss

Royal Enfield Hunter 350
₹1.38 - ₹1.70 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Bullet 350
₹1.64 - ₹2.08 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Classic 350
₹1.83 - ₹2.18 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Ronin
₹1.28 - ₹1.61 Lakh*
Ex-Showroom Price

JAWA 42 Bobber
₹2.05 - ₹2.20 Lakh*
Ex-Showroom Price








