Opening gallery...








PURE EV eTryst 350
PURE EV eTryst 350 Latest Update
Last Updated On 28th Nov'22 PURE EV eTryst 350 Price : The PURE EV eTryst 350 electric bike is priced at Rs 1.55 lakh ex-showroom.
PURE EV eTryst 350 Design : The PURE EV eTryst 350 e-bike is an electric street bike with aerodynamic design and muscular stance. It come with alloy wheels and 18 inch front and 17 inch rear tubeless tyres.
PURE EV eTryst 350 Segment : The PURE EV eTryst 350 has a top speed of 85 km/h and a 4.0 kW BLDC hub motor. This means it is categorised as a high speed e-scooter and hence does need registration.
PURE EV eTryst 350 Motor & Performance : The PURE EV eTryst 350 comes with a 4.0 kW BLDC hub motor. This gives it a top speed of 85 km/h.
PURE EV eTryst 350 Battery & Range : This e-scooter comes with a Portable 72V 3.5kwh Lithium(NMC) Battery. Riding range is claimed upto 140km and for a full charge battery takes 4 to 5 hours.
PURE EV eTryst 350 Features : This e-scooter comes with features like 17.78 cm LED display, digital speedometer, central locking, led headlight, led tail light, led turn indicators, led DRL, regenerative braking and Front & Rear Disc Brakes.
PURE EV eTryst 350 Colours : The scooter is sold in three colour options of sea blue, punch black, tan red.
EMI ₹ 2,552 /mo
eTryst 350 Highlights
Battery Capacity
3.5 kWh
Battery Capacity of eTryst 350 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| Evoqis | 4.3 kWh |
| EV Rorr | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| OXO | 3.75 kWh |
| Eco Dryft | 3 kWh, 3.5 kWh |
| Vader | 3.7 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| RV BlazeX | 3.24 kWh |
| Rorr EZ Sigma | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
6 Hours
Charging Time of eTryst 350 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| Evoqis | 6 Hours |
| EV Rorr | 2 Hours, 5 Hours - 90 Min |
| OXO | 4.45 Hours, 5 Hours, 5.3 Hours |
| Eco Dryft | 4-6 Hours, 6 Hours |
| Vader | 4 Hours |
| Roadster | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 54 Min (0-80%), 7 Hours & 54 Min (0-80%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
| RV BlazeX | 1 Hour 20 Mins (0-80%) |
Range
140 km
Range of eTryst 350 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| Evoqis | 140 km |
| EV Rorr | 180 km, 187 km |
| OXO | 120 km, 140 km, 150 km |
| Eco Dryft | 105 km, 130 km |
| Vader | 125 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
| RV BlazeX | 150 km |
| Rorr EZ Sigma | 175 km |
Seat Height
770 mm
eTryst 350's 770 mm Seat Height is about 4% lower than the segment average of 794.89 mm.
Seat Height of eTryst 350 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| Evoqis | 750 mm |
| EV Rorr | 780 mm, 810 mm |
| OXO | 780 mm |
| Roadster | 805 mm |
| Rorr EZ | 810 mm |
| RV BlazeX | 790 mm |
PURE EV eTryst 350 Price
PURE EV eTryst 350 Specs & Features
PURE EV eTryst 350 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.35 Lakh* | 4 kWh | 6 Hours | - | 140 km | 4000 W | 770 mm |
| 3.5 kWh | 4-6 Hours | - | 105 km | - | - | |
| 3.75 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 4.4 kWh | - | 3 Years/40000 kms | 175 km | - | - | |
| 3.7 kWh | 4 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years | 125 km | - | - | |
| 3.24 kWh | 1 Hour 20 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 3 Years | 150 km | 4100 W | 790 mm | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | 3 Years/60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 4.3 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 140 km | 3000 W | 750 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 175 km | 75000 W | 810 mm |
eTryst 350 Owner Reviews

Reviews (10)
Stylish Performer
Locate Your Nearest Dealership
eTryst 350 News & Expert Reviews
Latest News


Pure EV's First Electric Motorcycle ETryst 350 With 140Km Range Launched
Upcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.35 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore PURE EV eTryst 350
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
eTryst 350 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the PURE EV eTryst 350 next?
Top Commuter Bikes You Should Not Miss













