Opening gallery...









iVOOMi S1
iVOOMi S1 Latest Update
Last Updated On 11th Mar'24: The iVOOMi S1 electric scooter combines sleek style with everyday convenience. Sporting a youthful and sharp look. With a certified range of 110 km and a top speed of 55 km/hr, it's perfect for urban commuting. Plus, it charges up quickly, going from 0 to 50% in just 2 hours.
IVOOMI S1 Segment : The iVOOMi S1 stands out for its sleek and contemporary design, emphasizing a blend of minimalism and practicality. It competes directly with Okaya Electric Vehicles, a prominent player in the electric vehicle market. Notably, Okaya Electric Vehicles has introduced a new addition to their product range, known as the Motofaast, available at an appealing ex-showroom price of Rs 1.37 lakh.
Battery Range : This e-scooter comes with lithium-ion battery in range option of 80km, 115km, and 240km and for a full charge battery takes time accordingly.
Motor and Performance : The IVOOMI S1 comes with a 2500W hub motor. This gives it a top speed of 50 to 55 km/h.
Features : This e-scooter comes with features like digital speedometer, LED Headlight, LED Tail lights, LED Indicator Lights, LED DRL, parking mode, Reverse mode, hazard mode, USB Charging, Anti-Theft Motor Locking, Anti-Theft Alarm, Remote Lock-Unlock, brake switch motor cut-off, and Detachable Battery.
Colours : IVOOMi S1 is available in 4 different colours – red, peacock blue, grey and white.
EMI ₹ 1,040 /mo
S1 Highlights
On Target
Simple, affordable electric city scooter with a decent riding range for daily needs.
What We Like
The affordable starting price offers decent features, good storage, and is ideal for city rides.
What We Do Not Like
Low recognition, long charging time, mediocre performance, and unproven market presence.
Battery Capacity
1.5 kWh
In 1 Variant
2.1 kWh
In 1 Variant
4.2 kWh
In 2 Variants
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of S1 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| R30 electric scooter | 1.3 kWh |
| Lite | 1.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| Wolf Plus | 2.1 kWh |
Charging Time
3 to 4 Hours
In 1 Variant
4 to 5 Hours
In 2 Variants
7 to 8 Hours
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of S1 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| R30 electric scooter | 4 - 5 Hours |
| Lite | 4 - 5 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| Wolf Plus | 4-5 Hours |
Range
110 km
In 2 Variants
75 km
In 1 Variant
85 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of S1 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| R30 electric scooter | 60 km |
| Lite | 60 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| Wolf Plus | 100 km |
Under Seat Storage
18 Litres
S1's 18 litres Under Seat Storage is about 24% lower than the segment average of 23.57 litres.
Under Seat Storage of S1 Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| R30 electric scooter | 19 Litres |
| Lite | 17 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Green Zing | 22 Litres |
Seat Height
750 mm
In 2 Variants
770 mm
In 2 Variants
Seat Height of S1 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| R30 electric scooter | 735 mm |
| Lite | 740 mm |
| Magnus | 780 mm |
iVOOMi S1 Prices
iVOOMi S1 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹55.00 - ₹75.00 K* | 2 - 4 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 75 - 110 km | 18 L | 750 mm |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 19 L | 735 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 17 L | 740 mm | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 2.1 kWh | 4-5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 100 km | - | - |
S1 Owner Reviews

Reviews (9)
Efficient and Affordable
Good Performance with Excellent Battery Backup
Locate Your Nearest Dealership
S1 News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹54,999 - ₹74,999*
Ex-Showroom Price
Explore iVOOMi S1
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
S1 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the iVOOMi S1 2.1kWh variant next?
Best Scooters in India



















