Opening gallery...

Mercedes-Benz AMG C 43
The Mercedes-AMG C 43 4MATIC is powered by a 2.0-litre turbocharged four-cylinder petrol engine with a 48V mild-hybrid system, producing 402 bhp and 500 Nm of torque. It is paired with a 9-speed AMG SPEEDSHIFT automatic transmission and 4MATIC all-wheel drive. The performance sedan also features AMG-specific styling, rear-axle steering, and a sporty, tech-rich cabin with the MBUX infotainment system.
EMI ₹ 1,77,770 /mo
AMG C 43 Highlights
On Target:
Performance-oriented luxury sedan offering strong turbocharged power and sharp handling, while remaining comfortable enough for everyday driving.
What We Like:
Strong turbocharged performance with sharp handling and sporty styling, while still retaining the everyday usability of the C-Class. What We Dont Like: The four-cylinder AMG powertrain lacks the emotional appeal of previous six-cylinder AMGs.
AMG C 43 Mileage
Mileage of AMG C 43 Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| RX | For Hybrid 18 kmpl |
| E-Class | For Diesel, Petrol 16.1 kmpl |
| Z4 | For Petrol 12.09 kmpl |
| AMG A 45 S | For Petrol 12 kmpl |
| X5 | For Diesel, Petrol 12 kmpl |
| Macan | For Petrol 11 kmpl |
| Q7 | For Petrol 11 kmpl |
| GLC Coupe | For Petrol 10 kmpl |
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic |
| Power | 402 bhp |
| Torque | 500 Nm @ 5000 rpm |
| Mileage | 14.5 kmpl |
Ground Clearance
112 mm
AMG C 43's 112 mm Ground Clearance is about 36% lower than the segment average of 173.4 mm.
Ground Clearance of AMG C 43 Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| E-Class | 120 mm |
| Z4 | 114 mm |
| RX | 188 mm, 189 mm |
| Macan | 190 mm |
| Q7 | 178 mm |
| AMG A 45 S | 100 mm |
| XC90 | 238 mm |
| GLC Coupe | 201 mm |
| X5 | 216 mm |
Boot Space
455 Litres
AMG C 43's 455 litres Boot Space is about 16% lower than the segment average of 541.33 litres.
Boot Space of AMG C 43 Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| E-Class | 540 Litres |
| Z4 | 281 Litres |
| RX | 461 Litres |
| Macan | 500 Litres |
| Q7 | 740 Litres |
| AMG A 45 S | 470 Litres |
| XC90 | 680 Litres |
| GLC Coupe | 550 Litres |
| X5 | 650 Litres |
Wheelbase
2875 mm
AMG C 43's 2875 mm Wheelbase is close to the segment average of 2846.11 mm.
Wheelbase of AMG C 43 Competitors
| Model | Wheelbase (mm) |
|---|---|
| E-Class | 2961 mm |
| Z4 | 2470 mm |
| RX | 2850 mm |
| ES | 2950 mm |
| Macan | 2807 mm |
| Q7 | 3000 mm |
| AMG A 45 S | 2729 mm |
| GLC Coupe | 2873 mm |
| X5 | 2975 mm |
Mercedes-Benz AMG C 43 Price
Standout Features of Mercedes-Benz AMG C 43 Variants
Mercedes-Benz AMG C 43 Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Seating Capacity | Compare |
|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹94.05 Lakh* | Petrol | 1991 cc | 14.5 kmpl | 5 Seater | |
| Petrol | 2998 cc | 12.09 kmpl | 2 Seater | AMG C 43 vs Z4 | |
| Petrol | 2995 cc | 11 kmpl | 7 Seater | AMG C 43 vs Q7 | |
| Hybrid | 1969 cc | - | 7 Seater | AMG C 43 vs XC90 | |
| Petrol | 1991 cc | 12 kmpl | 5 Seater | AMG C 43 vs AMG A 45 S | |
| Petrol | 1991 cc | 10 kmpl | 5 Seater | AMG C 43 vs GLC Coupe | |
| - | - | - | - | AMG C 43 vs ES | |
| Petrol | 1984 cc | 11 kmpl | 5 Seater | AMG C 43 vs Macan | |
| Hybrid | 2393 cc | 18 kmpl | 5 Seater | AMG C 43 vs RX | |
| Petrol | 2999 cc | 16.1 kmpl | 5 Seater | AMG C 43 vs E-Class | |
| Diesel | 2993 cc | 12 kmpl | 5 Seater | AMG C 43 vs X5 |
AMG C 43 Mileage by Powertrain
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the AMG C 43 next?
AMG C 43 Owner Reviews

Reviews (14)
Latest Updates on AMG C 43
The Mercedes-AMG C 43 is set to launch in India on November 2, 2023, marking the arrival of the new-generation performance sedan in the market. It is expected to feature a 2.0-litre turbo-petrol engine with electrification, producing around 402 bhp and 500 Nm, paired with an AWD system for strong performance.
Locate Your Nearest Dealership
Mercedes-Benz AMG C 43 Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Mercedes-Benz AMG C43?
How many litres of engine oil is used in Mercedes-Benz AMG C 43?
AMG C 43 News & Expert Reviews
Upcoming Cars

₹94.05 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz AMG C 43
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top Coupe Cars You Should Not Miss






















