Opening gallery...







Porsche Panamera
The Porsche Panamera is a luxury performance sedan positioned at the intersection of executive comfort and sports car dynamics, for those who want everyday practicality without giving up Porsche’s performance DNA. Its widely known for its remarkable speed and handling, offering powerful engines and sharp driving dynamics that feel unusually engaging for a large luxury sedan. The cabin is plush and technology-packed, while the spacious interior and long-distance comfort enhance its suitability as a daily driver. It is well refined yet distinctly sporty. That said, optional extras can significantly raise the final price. But, the Porsche Panamera makes for the perfect choice for buyers who want a luxury sedan that still delivers a true Porsche driving experience.
Porsche Panamera Latest Update
Last Updated On 23rd Jan'25 : The Panamera was updated globally last year, and it continues to be offered in two variants; the base V6 variant, and the Panamera GTS. At the 2025 Auto Expo, Porsche also showcased the facelifted 911, the GT3 RS, the facelifted Taycan, and the new Macan EV.
The new Porsche Panamera has been launched in India, starting at Rs 1,69,62,000. It comes with redesigned exteriors, updated features, interior styling enhancements, improved performance, and more. Deliveries of the new Porsche Panamera have begun.
EMI ₹ 3,22,406 /mo
Panamera Highlights
On Target
Sleek and sophisticated, the Panamera combines sports-car performance with luxury sedan comfort for a refined drive.
What We Like
Powerful twin-turbo V6 delivers smooth yet thrilling acceleration; interior tech is cutting-edge and driver-focused.
What We Do Not Like
Limited variant choice and rear seat space is limited, making long journeys less comfortable for adult passengers.
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic |
| Power | 349 bhp |
| Torque | 500 Nm |
| Mileage | 11 kmpl |
Acceleration
5.3 secs (0-100 km/h)
Panamera's 5.3 acceleration is about 14% higher than the segment average of 4.68.
Acceleration of Panamera Competitors
| Model | Acceleration |
|---|---|
| 7-Series | 5.8 secs (0-100 km/h) |
| Cayenne | 4.7 secs (0-100 km/h), 6.0 secs (0-100 km/h) |
| Cayenne Coupe | 4.4 secs (0-100 km/h), 5.7 secs (0-100 km/h) |
| AMG GLE 53 Coupe | 5 secs (0-100 kmph) |
| S Class | 5.6 secs (0-100 km/h) |
| M4 Competition | 3.5 secs (0-100 km/h) |
| AMG C 63 S E Performance | 2.9 secs (0-100 km/h) |
| Macan EV | 3.3 secs (0-100 km/h), 4.1 secs (0-100 km/h), 5.7 secs (0-100 km/h) |
| SQ8 | 4.1 secs (0-100 km/h) |
Top Speed
270 km/h
Panamera's 270 kmph Top Speed is about 10% higher than the segment average of 245.79 kmph.
Top Speed of Panamera Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| 7-Series | 250 km/h |
| Cayenne | 248 km/h, 270 km/h |
| Cayenne Coupe | 248 km/h, 275 km/h |
| AMG GLE 53 Coupe | 250 km/h |
| Defender | 191 km/h, 209 km/h, 250 km/h |
| S Class | 250 km/h |
| M4 Competition | 250 km/h |
| AMG C 63 S E Performance | 280 km/h |
| Macan EV | 220 km/h |
| SQ8 | 250 km/h |
Power
349 bhp
Panamera's 349 bhp Power is about 100% lower than the segment average of 48470.18 bhp.
Power of Panamera Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| 7-Series | 282 bhp @ 4000 rpm, 375 bhp @ 5200 rpm |
| Cayenne | 353 bhp, 772 bhp |
| Cayenne Coupe | 353 bhp, 500 bhp |
| AMG GLE 53 Coupe | 429 bhp @ 5800-6100 rpm |
| Defender | 296 bhp @ 4000 rpm, 296.3 bhp @ 5500 rpm, 296.3bhp @ 5500 rpm, 345 bhp, 626 bhp, 626 bhp @ 7000 rpm |
| S Class | 282.08 bhp @ 3400 - 4600 rpm |
| M4 Competition | 530 bhp @ 6250 rpm, 543 bhp @ 6250 rpm |
| AMG C 63 S E Performance | 469 bhp @ 6750 rpm |
| Macan EV | 250000 W, 330000 W, 430000 W |
| SQ8 | 500 bhp @ 5500 rpm |
Drivetrain
RWD
Drivetrain of Panamera Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| 7-Series | RWD |
| Cayenne | AWD |
| Cayenne Coupe | AWD |
| AMG GLE 53 Coupe | AWD |
| Defender | AWD |
| S Class | AWD, RWD |
| M4 Competition | AWD |
| AMG C 63 S E Performance | AWD |
| Macan EV | 4WD |
| SQ8 | AWD |
Porsche Panamera Price

₹1.71 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Porsche Panamera
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Porsche Panamera Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Power | Acceleration | Boot Space | Top Speed | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.71 Cr* | Petrol | 2894 cc | 349 bhp | - | 405 - 500 L | 270 - 315 km/h | |
| Petrol | 3996 cc | 500 bhp | 5.7 secs (0-100 km/h)s | 772 L | 275 km/h | Panamera vs Cayenne Coupe | |
| Petrol | 2993 cc | 543 bhp @ 6250 rpm | 3.5 secs (0-100 km/h)s | 440 L | 250 km/h | Panamera vs M4 Competition | |
| Petrol | 3996 cc | 772 bhp | 4.7 secs (0-100 km/h)s | 745 L | 270 km/h | Panamera vs Cayenne | |
| Hybrid | 2999 cc | 282.08 bhp @ 3400 - 4600 rpm | 5.6 secs (0-100 km/h)s | 550 L | 250 km/h | Panamera vs S Class | |
| Petrol | 3996 cc | 500 bhp @ 5500 rpm | 4.1 secs (0-100 km/h)s | - | 250 km/h | Panamera vs SQ8 | |
| Petrol | 4395 cc | 626 bhp @ 7000 rpm | - | - | 209 km/h | Panamera vs Defender | |
| Petrol | 2998 cc | 375 bhp @ 5200 rpm | 5.8 secs (0-100 km/h)s | - | 250 km/h | Panamera vs 7-Series | |
| Hybrid | 1991 cc | 469 bhp @ 6750 rpm | 2.9 secs (0-100 km/h)s | 279 L | 280 km/h | Panamera vs AMG C 63 S E Performance | |
| Petrol | 2999 cc | 429 bhp @ 5800-6100 rpm | 5 secs (0-100 kmph)s | - | 250 km/h | Panamera vs AMG GLE 53 Coupe | |
| Electric | - | 430000 W | 3.3 secs (0-100 km/h)s | - | 220 km/h | Panamera vs Macan EV |
Panamera Mileage by Powertrain
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the Panamera next?
Panamera Owner Reviews

Reviews (6)
Porsche
Locate Your Nearest Dealership
Porsche Panamera Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Porsche Panamera?
How many litres of engine oil is used in Porsche Panamera?
Panamera News & Expert Reviews
Top Sedan Cars You Should Not Miss






























