Opening gallery...











Explore All 71+Virtus Images
Volkswagen Virtus
The Volkswagen Virtus is a premium sedan powered by 1.0L and 1.5L TSI turbo-petrol engines, offering strong performance, spacious cabin, digital cockpit, touchscreen infotainment, and excellent driving dynamics.
EMI ₹ 19,845 /mo
Virtus Highlights
On Target
Virtus blends VW build quality, connected features, and peppy performance with its turbo engines into a premium sedan for modern-day drivers.
What We Like
It offers powerful and peppy turbocharged engines. Ride and handling feel very confident. The Virtus offers aggressive exterior styling, better than the other cars in the segment. Plenty of boot space. It offers decent mileage on the highway.
What We Do Not Like
The interiors feel a bit cheap with those hard plastics all around. The DSG gearbox has a history of mixed reliability. The base variant lacks even basic features like climate control. No diesel powertrain on offer.
Virtus Mileage
With a mileage of 20.08 kmpl, the Virtus offers very good good fuel economy figures for a mid-size sedan.
Mileage of Virtus Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Curvv | For Diesel, Petrol 17.4 - 23 kmpl |
| Creta | For Diesel, Petrol 18.4 - 21.8 kmpl |
| Slavia | For Petrol 20.32 kmpl |
| Taigun | For Petrol 19.98 kmpl |
| Duster | For Petrol 18.45 kmpl |
| City | For Petrol 18.4 kmpl |
| Scorpio Classic | For Diesel 15 kmpl |
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic |
| Power | 147.94 bhp @ 5000-6000 rpm |
| Torque | 250 Nm @ 1600 - 3500 rpm |
| Mileage | 19.62 kmpl |
Virtus NCAP Rating
5 Star
Global NCAP
Safety Features
NCAP Ratings of Virtus Competitors
| Model | NCAP Rating |
|---|---|
| Kushaq | 5 Star (GNCAP) |
| Slavia | 5 Star (GNCAP) |
| Creta | 3 Star (GNCAP) |
| Curvv | 5 Star (BNCAP) |
| Duster | 5 Star (BNCAP) |
| Seltos | 5 Star (BNCAP) |
| Taigun | 5 Star (GNCAP) |
Boot Space
521 Litres
Virtus's 521 litres Boot Space is about 13% higher than the segment average of 461.67 litres.
Boot Space of Virtus Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Scorpio Classic | 460 Litres |
| City | 506 Litres |
| Kushaq | 385 Litres |
| Slavia | 521 Litres |
| Creta | 433 Litres |
| Curvv | 500 Litres |
| Duster | 518 Litres |
| Seltos | 447 Litres |
| Taigun | 385 Litres |
Ground Clearance
179 mm
Virtus's 179 mm Ground Clearance is about 5% lower than the segment average of 188.29 mm.
Ground Clearance of Virtus Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Scorpio Classic | 209 mm |
| City | 165 mm |
| Kushaq | 155 mm |
| Slavia | 179 mm |
| Creta | 190 mm |
| Curvv | 208 mm |
| Duster | 212 mm |
Key Features of Volkswagen Virtus

Turbocharged Petrol Engines

Adjustable

10.1-inch

Active Cylinder

Charging

Safety
Volkswagen Virtus Price
Price Range
Standout Features of Confortline
Standout Features of Highline
Petrol, Upto 20.08 kmpl, Manual
Additional Features Over Highline 1.0L TSI MT
Petrol, Upto 18.45 kmpl, Automatic
Additional Features Over Highline Plus 1.0 TSI
GT Plus Sport 1.5L TSI AT (DSG)Top Variant
Petrol, Upto 19.62 kmpl, Automatic
Standout Features of Topline
Opening gallery...
Shorts on Volkswagen Virtus
Explore All Shorts
Expert Verdict on Virtus
91Wheels Expert
Pros & Cons of Virtus
What we admire in this car
Cabin has good legroom on offer, supportive seats, perfect ergonomics & enough storage
Two different petrol turbocharged engines on offer
GT version looks smashing
What could have been better
No MT option available with the 1.5 TSI
No Diesel engine on offer
Reliability issues of the DQ 200 Dual Clutch transmission
Volkswagen Virtus Detailed Review
The Virtus has exteriors that are pretty much in the line with the Volkswagen sedans sold across the globe. The front end with its slim grille and LED headlamps is a throwback to the Jetta that was sold some time ago. The sides too carry on with a clean look and are flanked by 16-inch alloy wheels which might look a size small for a car of this size. The rear too has a premium look with the Audi-styled LED tail-lamps that have been blacked out. All in all, if you want to pick the aesthetically pleasing and performance oriented model then the GT model should be your pick
Summary
Clean and elegant design that will age nicely like other VW products
Interiors of the Virtus are very similar to that of its SUV sibling – the Taigun. This is evident in the overall dashboard design. Just like the Taigun, the interior is dominated by a 10.25-inch touchscreen and a digital cockpit display for the driver. Leather seats are available in the top trims of the Virtus which are ventilated. All these nifty features make the car decently loaded as per the segment. It continues with dual-tone interior in the 1.0L TSI model while the 1.5L TSI gets all-black cabin layout with contrast colour on the dashboard
Summary
Features are on par with the segment. Nothing that will leave you wanting for more.
The Virtus has a McPherson strut suspension up front and a twist-beam rear axle. It has 16-inch rims with 205/55 R16 tyres. The ride quality of the Virtus is adequate under most driving conditions. At low speeds on rough roads, the absorbent nature of the suspension will keep you comfortable. Body movement is well controlled, and the suspension easily absorbs minor potholes. However, large potholes are noticeable in the cabin.
The Virtus has excellent driving habits. When cruising at speeds of 100-120 km/h, the straight-line stability is excellent, and the car feels extremely steady. Long road trips should be reasonably comfortable in this sedan. It will also not let you down on twisty roads. The light front end makes cornering easy. There is some body roll, but it is well controlled and does not feel excessive even when pushing the car hard. You can carry more speed into corners as a result of this. Although there is a hint of understeer, the Virtus maintains its line admirably. Overall, the Virtus is good in ride and handling!
Summary
Suspension is a nice blend of comfort and fun. Makes the Virtus remain true to VW’s core attributes.
The Virtus has two turbo-petrol engines: a 114 BHP, 1.0 TSI with 6-speed MT and AT transmissions, and a 148 BHP, 1.5 TSI with a 7-speed DSG. The trim lines were created by Volkswagen based on the engines available. 'Dynamic Line' offers the 1.0 TSI, while 'Performance Line' offers the 1.5 TSI. Both engines are excellent all-around choices for those who want a nice mix of power and efficiency. If you are looking to drive in a spirited manner and you're looking for a car in a budget then you should pick the 6-speed manual
Summary
Both the engines are very punchy. The 1.5 TSI probably the fastest in its segment.
Six airbags, ESC, ABS, a multi-collision brake, brake disc wiping, tyre pressure deflation warning, hill hold control, and ISOFIX child seat anchors are among the safety features available on the Volkswagen Virtus. Rear parking sensors, a reversing camera, automatic headlamps, and automatic wipers are also included. The car has not been tested as per the Global NCAP standards
Summary
The Virtus is loaded with a host of Safety features . However it hasn’t been tested by GNCAP.
Virtus safety specifications:
| Safety Rating | 5.00 |
| Airbag | 6 airbags |
| ADAS | No |
| Parking Sensor | Rear Only |

₹10.50 - ₹19.00 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Volkswagen Virtus
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Volkswagen Virtus Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Safety Rating | Boot Space |
|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹10.50 - ₹19.00 Lakh* | Petrol | 999 cc | 20.08 kmpl | 5 ★GNCAP | 521 L |
| Petrol | 999 cc | 20.32 kmpl | 5 ★GNCAP | 521 L | |
| Petrol | 1498 cc | 18.4 kmpl | - | 506 L | |
| Petrol | 1482 cc | - | - | 528 L | |
| Petrol, Diesel | 1482-1497 cc | 21.8 kmpl | 3 ★GNCAP | 433 L | |
| Petrol | 999 cc | - | 5 ★GNCAP | 385 - 521 L | |
| Petrol, Diesel | 1482 cc | - | 5 ★BNCAP | 433 - 447 L | |
| Petrol | 1333 cc | 18.45 kmpl | 5 ★BNCAP | 518 L | |
| Diesel | 2184 cc | 15 kmpl | - | 460 L | |
| Petrol | 1498 cc | 19.98 kmpl | 5 ★GNCAP | 385 L | |
| Diesel | 1497 cc | 23 kmpl | 5 ★BNCAP | 500 L |
Virtus Mileage by Powertrain
Mileage Report on Petrol Manual

Mileage Report on Petrol Automatic

Virtus Owner Reviews

Reviews (65)
Elegant Performer
Dream Machine
Proud Sedan
Value Sedan
First Sedan
Latest Updates on Virtus
The Volkswagen Virtus facelift has been spotted testing in India, hinting at a mid-cycle update with subtle design tweaks and feature upgrades. Spy shots reveal revised headlamps, grille, bumpers, and new alloy wheels, along with expected interior upgrades like a larger infotainment system and updated digital cluster, while engine options are likely to remain unchanged.
Volkswagen has discontinued the manual gearbox option for the 1.5-litre turbo-petrol variants of the Volkswagen Virtus and Volkswagen Taigun in India. The more powerful engine is now available only with a 7-speed DSG automatic, while manual buyers are limited to the smaller 1.0-litre TSI variants.
Volkswagen has introduced a new ‘Flash Red’ colour option for the Volkswagen Virtus and Taigun GT variants, adding a sportier visual appeal to both models. The shade is available exclusively on the GT Line trims with blacked-out styling elements, while the mechanical setup and pricing remain unchanged.
Skoda and Volkswagen have issued a recall for models like the Skoda Kylaq, Volkswagen Virtus, and Taigun in India due to a faulty rear seatbelt component. The issue relates to a potential defect in the seatbelt assembly, which could compromise occupant safety, and affected units will have the faulty parts replaced free of cost.
Volkswagen has introduced new Highline Plus variants for the Volkswagen Virtus, enhancing the mid-spec lineup with added features and better value. These variants bring upgrades like wireless connectivity, and additional comfort features, while continuing with the same 1.0-litre TSI engine and overall mechanical setup.
Locate Your Nearest Dealership
Volkswagen Virtus Question & Answers
Price
Does volkswagen virtus has adas system?
what is the waiting period for Volkswagen Virtus?
What is the difference between the top variants of Volkswagen Virtus and Hyundai Verna?
What is the maintenance cost of Volkswagen Virtus?
Virtus News & Expert Reviews
Latest News



Volkswagen Slashes Prices on Taigun, Virtus, Tiguan R-Line and Golf GTI After GST Revision

Volkswagen Announces GST 2.0 Benefits, Price Drop of Up To Rs 3.26 Lakh - Details

Expert Reviews




2022 Volkswagen Virtus vs 2022 Skoda Slavia - Trims & Prices, Engine Specs, and Features compared

Volkswagen Virtus Vs Honda City - Specifications And Features Comparo
Top Sedan Cars You Should Not Miss


















