Opening gallery...


YO Drift
YO Drift Latest Update
Last updated on 8th May'23: Based on a steel tube frame, the YObykes Drift is a lightweight and compact electric scooter that gets bold and aggressive styling. Complementing this design are the dual-tone colour options and sharp cuts on the body panels. For those wondering, the scooter measures 1810 mm in length, 700 mm in width, and 1125 mm in height.
Segment: The YObykes Drift is classified as a low-speed electric scooter as it has a claimed top speed of 25 kmph. All the low-speed electric scooters in India do not require registration and can be operated by anyone.
Battery and Motor Specs: Two battery packs are on offer with the YObykes Drift - 5X 24ah (VRLA) and 60V-20Ah (lithium-ion). Likewise, while a 73.5V, 3A motor is offered with the VRLA version, the lithium-ion version, on the other hand, is offered with a 67.2V, 5A brushless DC motor. In addition to this, the scooter also gets a Vector Sine Wave controller for a smooth and powerful performance. The riding range is up to 60 km depending on the version you buy.
Features: The new YObykes Drift is offered with features like all LED lighting, a three-in-one locking system, multiple riding modes, reverse mode, an in-built mobile charging socket and a fully digital instrument console. The scooters also get tubeless tyres and disc brakes at the front. All these features make it a practical city commuter and enhance the user experience by a fair margin.
Colours: The new YObykes Drift comes in five dual-tone colour options - white-black, white-green, white-red, white-grey, and white-blue .
EMI ₹ 1,229 /mo
Drift Highlights
Battery Capacity
0.6 kWh
In 1 Variant
1.8 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Drift Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| Lite | 1.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| Wolf Plus | 2.1 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
10-11 hours/5-6 hours
In 1 Variant
7 - 8 Hours
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of Drift Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| Lite | 4 - 5 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| Wolf Plus | 4-5 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
Range
60 km
Range of Drift Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| Lite | 60 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| Wolf Plus | 100 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Under Seat Storage
12 Litres
Under Seat Storage of Drift Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| Lite | 17 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Green Zing | 22 Litres |
| S1 | 18 Litres |
Seat Height
775 mm
Seat Height of Drift Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| Lite | 740 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
Kerb Weight
59 kg
In 1 Variant
95 kg
In 1 Variant
Kerb Weight by Variants
Kerb Weight of Drift Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| Wolf Plus | 85 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
YO Drift Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹65.00 - ₹76.40 K* | 1 - 2 kWh | 10-11 hours/5-6 hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 60 km | - | 775 mm |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 17 L | 740 mm | |
| 2.1 kWh | 4-5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 100 km | - | - |
Drift Owner Reviews

Reviews (1)
Locate Your Nearest Dealership
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹65,000 - ₹76,400*
Ex-Showroom Price
Explore YO Drift
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Drift Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the YO Drift 0.6kWh variant next?
Best Scooters in India
















