Opening gallery...

e-Sprinto Roamy
e-Sprinto Roamy Latest Update
Last Updated on 9th March'24:The e-Sprinto Roamy is a sleek electric scooter designed for easy riding. It comes with a 250W motor, allowing you to cruise at a comfortable top speed of 25km/hr. Plus, you can cover up to 100 km on a single charge, making it perfect for your daily commutes or leisurely rides.
Roamy Highlights
Battery Capacity
1.8 kWh
Battery Capacity of Roamy Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Sport 63 Mini | 1.56 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Eeva | 1.8 kWh, 1.92 kWh, 2.28 kWh, 2.304 kWh, 2.736 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
| E-Luna | 1.7 kWh, 2 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| S1 X Gen 3 | 2 kWh, 3 kWh, 4 kWh |
| Orbiter | 1.8 kWh, 3.1 kWh |
Charging Time
3 - 4 Hours
Charging Time of Roamy Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Eeva | 4 Hours, 7-8 Hours, 7-9 Hours, 8-9 Hours, 9-10 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
| E-Luna | 3 Hours, 4 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| S1 X Gen 3 | 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%), 9 Hours (0-100%) |
| Orbiter | 2 hours 20 mins, 4 hours 10 mins |
Range
100 km
Range of Roamy Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Sport 63 Mini | 85 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Eeva | 100 km, 120 km, 70 km, 75 km, 80 km, 90 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
| E-Luna | 110 km, 90 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| S1 X Gen 3 | 108 km, 176 km, 242 km |
| Orbiter | 158 km, 86 km |
Seat Height
730 mm
Roamy's 730 mm Seat Height is about 5% lower than the segment average of 763 mm.
Seat Height of Roamy Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
| VX2 | 777 mm |
| S1 X Gen 3 | 791 mm |
| Orbiter | 760 mm |
Kerb Weight
73 kg
Roamy's 73 kg Kerb Weight is about 26% lower than the segment average of 98.64 kg.
Kerb Weight of Roamy Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| S1 | 82 kg, 84 kg |
| Jaunty-3W | 62 kg |
| E-Luna | 96 kg |
| VX2 | 106 kg, 115 kg |
| S1 X Gen 3 | 105 kg, 109 kg, 113 kg |
| Orbiter | 101 kg, 112 kg |
e-Sprinto Roamy Price
e-Sprinto Roamy Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹55.00 K* | 60 kWh | 3 - 4 Hours | 5 Years/50000 Kms | 100 km | - | 730 mm |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 3.1 kWh | 4 hours 10 mins | 3 Years/50000 Kms | 158 km | 34 L | 760 mm | |
| 4 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms& Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 242 km | 34 L | 791 mm | |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | |
| 2 kWh | 4 Hours | 3 Years | 110 km | - | - | |
| 1.8 kWh | 4 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.56 kWh | - | - | 85 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm |
Roamy Owner Reviews

Reviews (5)
Roamy News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹54,999*
Ex-Showroom Price
Explore e-Sprinto Roamy
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Roamy Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the e-Sprinto Roamy next?
Best Scooters in India
















