Opening gallery...






Ola Electric S1 X Gen 3
The Ola S1 X, third generation, is an electric scooter available with three battery pack options. A special variant, called the X+, has also been launched, offering more power, better performance, and a premium design. Compared to the previous generation, several aspects have been improved, including the mechanism, technology, design, and range.
Ola Electric S1 X Gen 3 Latest Update
Latest Update on 4th Apr'25 : Ola S1 X entered its 3rd generation in February, 2025, where its range and power went up. After that, Ola hasn’t given it any further update, however, as per a latest news piece; Ola is planning to add more scooters and bikes in their lineup with even more range and power and for everyone surprise, the automaker is planning to add an electric tourer in their varied range of portfolio, and their launch is expected to happen in Q2 of FY2026.
Ola Electric has launched the third generation of its S1 Series, with the S1 X lineup receiving updates in technology and features. Additionally, for customers who prefer the affordability of the S1 X but desire the performance of the S1 Pro, Ola has introduced the new S1 X+. A key highlight of this scooter is its impressive 242 km IDC range and a new 4.3-inch LCD display powered by MoveOS 5.
EMI ₹ 1,134 /mo
S1 X Gen 3 Highlights
On Target
The S1 X is a more affordable scooter from Ola which has also gone on to be quite popular among buyers on a budget.
What We Like
The seat feels a lot more comfortable than it looks, the motor packs enough punch for city and highway usage.
What We Do Not Like
Loaded with features but has a tendency to malfunction, inconsistent build quality and poor aftersales.
Battery Capacity
2 kWh
In 1 Variant
3 kWh
In 1 Variant
4 kWh
In 2 Variants
5.2 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of S1 X Gen 3 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 4.7 kWh, 5.3 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Activa EV | 1.52 kWh |
| Nexus | 3 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| QC 1 | 1.5 kWh |
| V2 | 3.44 kWh, 3.94 kWh |
| Orbiter | 1.8 kWh, 3.1 kWh |
| Chetak C30 | 3 kWh |
Charging Time
6 Hours (0-100%)
In 3 Variants
6 Hours (0-100%)
In 1 Variant
9 Hours (0-100%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of S1 X Gen 3 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Nexus | 3.3 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| QC 1 | 4 Hours 40 mins (0-80%) |
| V2 | 5 Hours 15 Mins, 5 Hours 55 Mins |
| Orbiter | 2 hours 20 mins, 4 hours 10 mins |
| Chetak C30 | (0 - 80%) 2 Hours 55 mins |
Range
108 km
In 1 Variant
176 km
In 1 Variant
242 km
In 2 Variants
320 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of S1 X Gen 3 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 175 km, 212 km, 94 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Activa EV | 102 km |
| Nexus | 100 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| QC 1 | 80 km |
| V2 | 143 km, 165 km |
| Orbiter | 158 km, 86 km |
| Chetak C30 | 127 km |
Under Seat Storage
34 Litres
S1 X Gen 3's 34 litres Under Seat Storage is about 13% higher than the segment average of 30.13 litres.
Under Seat Storage of S1 X Gen 3 Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Nexus | 24 Litres |
| VX2 | 27.2 Litres, 33.2 Litres |
| QC 1 | 26 Litres |
| Orbiter | 34 Litres |
| Chetak C30 | 35 Litres |
Seat Height
791 mm
S1 X Gen 3's 791 mm Seat Height is about 5% higher than the segment average of 755.9 mm.
Seat Height of S1 X Gen 3 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Magnus | 780 mm |
| Activa EV | 675 mm |
| Nexus | 765 mm |
| VX2 | 777 mm |
| QC 1 | 705 mm |
| V2 | 777 mm |
| Orbiter | 760 mm |
| Chetak C30 | 775 mm |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Ola Electric S1 X Gen 3 Prices
₹ 2,080/mon
₹ 2,563/mon
Variant Wise Comparison
Braking System | Single Channel ABS | Single Channel ABS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Suspension Preload Adjuster | ||
Front Wheel Size | R12 | R12 |
Rear Suspension Preload Adjuster |
Average Speed Indicator | ||
Call/SMS Alerts | ||
Low Battery Indicator | ||
Riding Modes | 3 | 3 |
Service Reminder Indicator |
Riding Modes Switch | ||
Touch Screen Display | ||
Brightness Control | ||
Tripmeter Type | Digital | Digital |
No. of Tripmeters | 1 | 1 |
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Radial Tyres | ||
Side Stand Alarm | ||
EBS | ||
ABS - Anti-lock braking system |
Charging At Home | ||
Charging At Charging Station |
Acceleration (0–40 km/h) | 3 secs (0-40 kmph) | 3 secs (0-40 kmph) |
Drive Type | Mid -Drive | Mid -Drive |
Transmission Type | Automatic | Automatic |
No. Of Batteries | 1 | 1 |
No. Of Fixed Batteries | 1 | 1 |
Chassis Type | Tubular & Sheet metal | Tubular & Sheet metal |
Frame Type | Tubular & Sheet metal | Tubular & Sheet metal |
Brake/Tail Light | ||
LED headlight |
Live Charging Status | ||
Nearby Charging Stations | ||
Navigation assist |
Length | 1900 | 1900 |
Width | 820 | 820 |
Height | 1272 | 1272 |
Wheelbase | 1359 | 1359 |
Ground Clearance | 160 | 160 |
Basic Warranty | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms |
MID (Multi Info Display) |

₹59,999 - ₹1.30 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Ola Electric S1 X Gen 3
Ola Electric S1 X Gen 3 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹60.00 - ₹1.30 Lakh* | 2 - 4 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 108 - 242 km | 34 L | 791 mm |
| 3 kWh | (0 - 80%) 2 Hours 55 mins | 3 Years/50000 Kms | 127 km | 35 L | 775 mm | |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | |
| 3.94 kWh | 5 Hours 55 Mins | 5 Years/50000 kms-Vehicle Warranty & 3 Years/30000 kms-Battery Warranty | 165 km | - | 777 mm | |
| 3.1 kWh | 4 hours 10 mins | 3 Years/50000 Kms | 158 km | 34 L | 760 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.5 kWh | 4 Hours 40 mins (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 80 km | 26 L | 705 mm | |
| 3 kWh | 3.3 Hours | Vehicle Warranty - 3 Years & Battery Warranty - 5 Years/75000 Kms | 100 km | 24 L | 765 mm | |
| 1.52 kWh | - | 3 Years/50000 Kms | 102 km | - | 675 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm |
S1 X Gen 3 Owner Reviews

Reviews with Images

Reviews (107)
Excellent Scooter with Great Pickup, Comfort, and Stylish Design
Excellent Quality, Mileage, and Comfort
Strong Range & Performance
Best EV Scooter – Highly Recommended
Transcription
Useful, Convenient & Good for Daily Use
S1 X Gen 3 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Ola Electric S1 X Gen 3 5.2kWh variant next?
Locate Your Nearest Dealership
S1 X Gen 3 News & Expert Reviews
Latest News

Ola S1 X+ 5.2 kWh Debuts at Rs 1.29 Lakh, Claims 320 km Range: Check Details

Best Scooters in India















