Opening gallery...








Ola Electric Roadster
The Ola Electric Roadster is a performance-oriented electric motorcycle positioned for buyers looking to upgrade from scooters to a more engaging EV in the Rs 1-1.5 lakh bracket. It stands out for its strong range and tech-loaded feature set, while also offering flexible battery options and quick acceleration that enhance everyday usability. The overall package feels modern and value-driven for a new-age EV motorcycle. But, its after-sales concerns and charging time may be a consideration for some buyers. The Roadster makes the most sense for tech-savvy riders and urban commuters looking for a stylish, high-performance electric alternative.
EMI ₹ 1,985 /mo
Roadster Highlights
On Target
Futuristic design, boatload of features, good performance, and a claimed range of 249 km on a single charge
What We Like
Good claimed range, features like 7-inch TFT, connectivity and other modern technology, looks futuristic
What We Do Not Like
Ola's questionable after sales experince, late delivery schedule, charging time
Battery Capacity
3.5 kWh
In 1 Variant
4.5 kWh
In 1 Variant
6 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Roadster Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| RV1 | 2.2 kWh, 3.24 kWh |
| Evoqis | 4.3 kWh |
| F77 | 10.3 kWh, 7.1 kWh |
| KM 3000 | 4 kWh |
| KM 4000 | 4 kWh |
| EV Rorr | 4.4 kWh |
| Roadster X | 2.5 kWh, 3.5 kWh, 4.5 kWh, 9.1 kWh |
| Roadster Pro | 16 kWh, 8 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
4 Hours & 36 Min (0-80%)
In 1 Variant
5 Hours & 54 Min (0-80%)
In 1 Variant
7 Hours & 54 Min (0-80%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of Roadster Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| RV1 | 2 Hours 15Mins (0-80%), 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| Evoqis | 6 Hours |
| KM 3000 | 4 to 5 Hours |
| KM 4000 | 4 to 5 Hours |
| EV Rorr | 2 Hours |
| Roadster X | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 45 Min (0-80%), 6 Hours & 12 Min (0-80%), 8 Hours (0-80%) |
| Roadster Pro | 3 Hrs & 42 Mins (0-100%), 7 Hrs & 30 Mins (0-100%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
Range
151 km
In 1 Variant
190 km
In 1 Variant
248 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Roadster Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| RV1 | 100 km, 160 km |
| Evoqis | 140 km |
| F77 | 183 km, 266 km |
| KM 3000 | 178 km |
| KM 4000 | 178 km |
| EV Rorr | 187 km |
| Roadster X | 140 km, 196 km, 252 km, 501 km |
| Roadster Pro | 316 km, 579 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
Seat Height
805 mm
The seat height of Roadster is quite tall for the segment Roadster's 805 mm Seat Height is close to the segment average of 795.1 mm.
Seat Height of Roadster Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| RV1 | 790 mm |
| Evoqis | 750 mm |
| KM 3000 | 790 mm |
| KM 4000 | 790 mm |
| EV Rorr | 810 mm |
| Roadster X | 777 mm |
| Roadster Pro | 805 mm |
| Rorr EZ | 810 mm |
Ola Electric Roadster Prices
₹ 2,070/mon
₹ 2,366/mon
₹ 2,760/mon
Expert Verdict on Roadster
91Wheels Expert
Pros & Cons of Roadster
What we admire in this bike
Strong claimed range in top variant.
Quick acceleration and decent top speed.
Multiple battery options to suit different budgets.
Feature-rich with TFT display, ride modes and connectivity.
Modern, clean design with strong road presence.
What could have been better
After-sales and service network concerns.
Real-world range may vary significantly.
Charging times still relatively long for higher variants.
Deliveries and rollout timelines can be uncertain.
Ola Electric Roadster Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.05 - ₹1.40 Lakh* | 4 - 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 151 - 248 km | 13000 W | 805 mm |
| 3 - 9 kWh | 8 Hours (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 140 - 501 km | 11000 W | 777 mm | |
| 3 - 4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 110 - 175 km | 75000 W | 810 mm | |
| 4 kWh | 2 Hours | 3 Years/ 60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm | |
| 7 - 10 kWh | - | 5 Years/100000 Kms | 75 - 307 km | 3000 W | 800 mm | |
| 8 - 16 kWh | 7 Hrs & 30 Mins (0-100%) | 8 Years Battery & 3 Years Motor | 316 - 579 km | 5200 W | 805 mm | |
| 2 - 3 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 5 Years. Motor warranty - 5 Years | 100 - 160 km | 2800 W | 790 mm | |
| 3 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 814 mm | |
| 4.3 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 140 km | 3000 W | 750 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm |
Roadster Owner Reviews

Reviews (21)
Reliable Ride
Budget Friendly
Student Friendly
Top Electric
Transcription
Comfortable and Spacious Scooter
Latest Updates on Roadster
Ola Electric has launched the Roadster X series in India with prices starting at Rs 74,999 (ex-showroom), making it one of the most affordable electric motorcycles in the country. The lineup offers multiple battery options (2.5 kWh, 3.5 kWh, 4.5 kWh) with a claimed range of up to 252 km, while the higher-spec Roadster X+ extends range and performance further, catering to a wider set of buyers.
Ola Electric has filed a design patent for its upcoming Roadster motorcycle, hinting at a new model that could potentially be the Cyber Racer, a name already trademarked by the brand. The leaked design showcases a sharp, futuristic styling with a mix of roadster and off-road elements, including a flat-track style headlamp, upright handlebars and a muscular tank section, suggesting a performance-focused electric bike.
Locate Your Nearest Dealership
Ola Electric Roadster Question & Answers
How much is the range of Ola Electric Roadster?
Roadster News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.05 - ₹1.40 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Ola Electric Roadster
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Roadster Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Ola Electric Roadster 6kWh variant next?
Top Sports Bikes You Should Not Miss















