Opening gallery...








Harley-Davidson Sportster S
The Harley-Davidson Sportster S is a modern performance cruiser, aimed at riders looking for aggressive styling and strong performance in a compact package. It immediately stands out for its Revolution Max 1252cc liquid-cooled engine, while also offering advanced electronics and a relatively lightweight feel that enhance everyday rideability. The overall package feels sporty and contemporary.
That said, its small fuel tank and firm ride quality may limit long-distance comfort. Overall, the Sportster S makes the most sense for riders who want a performance-focused Harley with modern tech and bold styling.
EMI ₹ 31,566 /mo
Sportster S Highlights
On Target
The Harley-Davidson Street Bob is aimed at riders who want a raw, minimalist cruiser with strong torque and classic Harley character. It suits enthusiasts who prefer a stripped-down riding experience over comfort or touring practicality.
What We Like
It impresses with its torque-rich Milwaukee-Eight engine, lightweight-for-class feel, and pure cruiser riding experience, making it engaging and fun on open roads.
What We Dont Like
The small fuel tank, limited comfort, and lack of wind protection reduce long-distance usability, while its weight can still feel noticeable in traffic.
Engine
| Engine Capacity | 1252 cc |
| Engine Type | Revolution® Max 1250T |
| Configuration | Twin Cylinder |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Hayabusa | 1340 cc | 4 Stroke& Liquid Cooled& DOHC& In Line Four |
| Street Bob | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 Classic |
| Scout Bobber | 1250 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Tiger 900 | 888 cc | Liquid-Cooled& 12 Valve& DOHC& Inline 3-Cylinder |
| Super Sport 950 | 937 cc | Testastretta R1R1°& L-Twin cylinder& 4 valve per cylinder& Desmodromic& liquid cooled |
Power
120.69 bhp @ 7500 rpm
Sportster S's 120.69 bhp Power is about 8% higher than the segment average of 112.24 bhp.
Power of Sportster S Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Hayabusa | 190 bhp @ 9700 rpm |
| Street Bob | 91 bhp @ 5020 rpm |
| Scout Bobber | 105 bhp |
| Tiger 900 | 106.5 bhp @ 9500 rpm |
| Super Sport 950 | 108.62 bhp @ 9000 rpm |
| R NineT Scrambler | 107.28 bhp @ 7250 rpm |
| Nightster | 88.5 bhp @ 7500 rpm |
| Speed Twin 1200 | 103.5 bhp @ 7750 rpm |
| 101 Scout | 111 bhp |
| Super Scout | 111 bhp |
Torque
125 Nm @ 6000 rpm
Sportster S's 125 Nm Torque is about 11% higher than the segment average of 113 Nm.
Torque of Sportster S Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Hayabusa | 142 Nm @ 7000 rpm |
| Street Bob | 156 Nm @ 2750 rpm |
| Scout Bobber | 108 Nm @ 6300 rpm |
| Tiger 900 | 90 Nm @ 6850 rpm |
| Super Sport 950 | 93 Nm @ 6500 rpm |
| R NineT Scrambler | 116 Nm @ 6000 rpm |
| Nightster | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Speed Twin 1200 | 112 Nm @ 4250 rpm |
| 101 Scout | 109Nm @ 6300 rpm |
| Super Scout | 109Nm @ 6300 rpm |
Sportster S Mileage
Mileage of Sportster S Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| 101 Scout | 50 kmpl |
| Super Scout | 50 kmpl |
| Scout Bobber | 25 kmpl |
| Tiger 900 | 21.2 kmpl |
| R NineT Scrambler | 19.6 kmpl |
| Nightster | 19.6 kmpl |
| Street Bob | 18.18 kmpl |
| Super Sport 950 | 17 kmpl |
| Hayabusa | 11 kmpl |
Kerb Weight
225 kg
Sportster S's 225 kg Kerb Weight is close to the segment average of 220.33 kg.
Kerb Weight of Sportster S Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Hayabusa | 266 kg |
| Street Bob | 293 kg |
| Scout Bobber | 246 kg |
| Tiger 900 | 219 kg |
| R NineT Scrambler | 223 kg |
| Nightster | 22 kg |
| Speed Twin 1200 | 216 kg |
| 101 Scout | 249 kg |
| Super Scout | 249 kg |
Harley-Davidson Sportster S Price
Harley-Davidson Sportster S Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹16.70 Lakh* | 1252 cc | 120.69 bhp @ 7500 rpm | 125 Nm @ 6000 rpm | 20 kmpl | 225 kg | 765 mm |
| 1250 cc | 111 bhp | 109Nm @ 6300 rpm | 50 kmpl | 249 kg | 680 mm | |
| 1250 cc | 111 bhp | 109Nm @ 6300 rpm | 50 kmpl | 249 kg | 680 mm | |
| 1200 cc | 103.5 bhp @ 7750 rpm | 112 Nm @ 4250 rpm | - | 216 kg | 805 mm | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | 25 kmpl | 246 kg | 655 mm | |
| 1923 cc | 91 bhp @ 5020 rpm | 156 Nm @ 2750 rpm | 18.18 kmpl | 293 kg | 680 mm | |
| 975 cc | 88.5 bhp @ 7500 rpm | 95 Nm @ 5750 rpm | 19.6 kmpl | 22 kg | 705 mm | |
| 1340 cc | 190 bhp @ 9700 rpm | 142 Nm @ 7000 rpm | 11 kmpl | 266 kg | 800 mm | |
| 937 cc | 108.62 bhp @ 9000 rpm | 93 Nm @ 6500 rpm | 17 kmpl | - | 810 mm | |
| 888 cc | 106.5 bhp @ 9500 rpm | 90 Nm @ 6850 rpm | 21.2 kmpl | 219 kg | 820 mm | |
| 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 19.6 kmpl | 223 kg | 820 mm |
Sportster S Owner Reviews

Reviews (8)
Beast for Biking Enthusiasts
Latest Updates on Sportster S
The Harley-Davidson Sportster S set a record in India by covering 3,141 km in just 24 hours, showcasing its endurance and reliability. The feat was achieved by a team of five riders at Hero’s test track in Jaipur, maintaining an average speed of around 130.9 km/h, highlighting the bike’s performance and durability under extreme conditions.
Locate Your Nearest Dealership
Harley-Davidson Sportster S Question & Answers
What safety features are available in Harley-Davidson Sportster S?
What is the top speed of Harley-Davidson Sportster S?
What is the warranty on Harley-Davidson Sportster S?
Is ABS (Anti-Lock Braking System) available in Harley-Davidson Sportster S?
Sportster S News & Expert Reviews
Latest News

2025 Harley-Davidson Lineup Prices Announced, Street Bob Replaces Fat Bob!



New Harley Davidson Sportster Set To Make Debut On 12th April Globally - Check The Details

Upcoming Bikes
Explore More Options

₹16.70 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Harley-Davidson Sportster S
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Sportster S Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Sportster S next?
Top Cruiser Bikes You Should Not Miss














