Opening gallery...









BMW R NineT Scrambler
The BMW R nineT Scrambler is a retro-styled modern classic motorcycle positioned as a premium lifestyle machine for riders who value design, character and relaxed riding. It immediately stands out for its iconic air-cooled boxer engine and timeless scrambler styling, while also offering strong torque delivery and a comfortable upright riding posture that makes everyday rides enjoyable. The overall package feels authentic and full of personality. That said, the minimal electronics and basic feature set may feel limited for the price. Overall, the R nineT Scrambler makes the most sense for riders seeking a stylish, character-rich motorcycle for relaxed weekend rides.
BMW R NineT Scrambler Latest Update
Last Updated on 26th Dec'23: The BMW R NineT Scrambler is a modern take on classic design, drawing inspiration from the 1960s and 70s scrambler motorcycles. It features a distinctive high-mounted exhaust, spoked wheels, raised handlebars, and a minimalist seat. The exposed air-cooled boxer engine is a key visual element, and it delivers a peak torque of 85 lbs-ft. at 6,000 rpm.
EMI ₹ 32,605 /mo
R NineT Scrambler Highlights
Engine
| Engine Capacity | 1170 cc |
| Engine Type | Air/oil-cooled 2cylinder&4-stroke boxer engine with 2 camshafts and 4 radially arranged valves per cylinder as well as central counterbalance shaft |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Air-oil cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Hayabusa | 1340 cc | 4 Stroke& Liquid Cooled& DOHC& In Line Four |
| Street Bob | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 Classic |
| Tiger 900 | 888 cc | Liquid-Cooled, 12 Valve, DOHC, Inline 3-Cylinder |
| 890 Adventure R | 889 cc | 2-Cylinder 4-Stroke Parallel Twin |
| Super Sport 950 | 937 cc | L-Twin cylinder& 4 valve per cylinder& Desmodromic& liquid cooled |
Power
107.28 bhp @ 7250 rpm
R NineT Scrambler's 107.28 bhp Power is about 5% lower than the segment average of 112.16 bhp.
Power of R NineT Scrambler Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Hayabusa | 190 bhp @ 9700 rpm |
| Street Bob | 91 bhp @ 5020 rpm |
| Tiger 900 | 106.5 bhp @ 9500 rpm |
| 890 Adventure R | 105 bhp @ 8000 rpm |
| Super Sport 950 | 108.62 bhp @ 9000 rpm |
| R NineT | 107.28 bhp @ 7250 rpm |
| Sportster S | 120.69 bhp @ 7500 rpm |
| Streetfighter V2 | 118.01 bhp @ 10750 rpm |
| Super Scout | 111 bhp |
| Desmo450 MX | 63.5 bhp @ 9400 rpm |
Torque
116 Nm @ 6000 rpm
R NineT Scrambler's 116 Nm Torque is about 8% higher than the segment average of 107.78 Nm.
Torque of R NineT Scrambler Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Hayabusa | 142 Nm @ 7000 rpm |
| Street Bob | 156 Nm @ 2750 rpm |
| Tiger 900 | 90 Nm @ 6850 rpm |
| 890 Adventure R | 100 Nm @ 6500 rpm |
| Super Sport 950 | 93 Nm @ 6500 rpm |
| R NineT | 116 Nm @ 6000 rpm |
| Sportster S | 125 Nm @ 6000 rpm |
| Streetfighter V2 | 93.3 Nm @ 8250 RPM |
| Super Scout | 109Nm @ 6300 rpm |
| Desmo450 MX | 53.5 Nm @ 7500 rpm |
R NineT Scrambler Mileage
Mileage of R NineT Scrambler Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Super Scout | 50 kmpl |
| R NineT | 22 kmpl |
| Tiger 900 | 21.2 kmpl |
| Sportster S | 20 kmpl |
| Street Bob | 18.18 kmpl |
| Super Sport 950 | 17 kmpl |
| Streetfighter V2 | 16.7 kmpl |
| Hayabusa | 11 kmpl |
Kerb Weight
223 kg
R NineT Scrambler's 223 kg Kerb Weight is about 6% higher than the segment average of 211.93 kg.
Kerb Weight of R NineT Scrambler Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Hayabusa | 266 kg |
| Street Bob | 293 kg |
| Tiger 900 | 219 kg |
| 890 Adventure R | 196 kg |
| Sportster S | 225 kg |
| Streetfighter V2 | 176.6 kg, 178 kg |
| Super Scout | 249 kg |
| Desmo450 MX | 104.8 kg |
Seat Height
820 mm
R NineT Scrambler's 820 mm Seat Height is close to the segment average of 804.8 mm.
Seat Height of R NineT Scrambler Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Hayabusa | 800 mm |
| Street Bob | 680 mm |
| Tiger 900 | 820 mm |
| 890 Adventure R | 880 mm |
| Super Sport 950 | 810 mm |
| R NineT | 805 mm |
| Sportster S | 765 mm |
| Streetfighter V2 | 838 mm |
| Super Scout | 680 mm |
| Desmo450 MX | 970 mm |
BMW R NineT Scrambler Price
BMW R NineT Scrambler Specs & Features
R NineT Scrambler On-Road Price Around India
Expert Verdict on R NineT Scrambler
91Wheels Expert
Pros & Cons of R NineT Scrambler
What we admire in this bike
Looks stunning with a retro-neo design theme
Powerful engine with linear delivery
Quite nimble on city streets and feels at home even on the highways
What could have been better
Doesn't have too many hi-tech features
Slightly expensive to buy and run

₹17.25 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore BMW R NineT Scrambler
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
BMW R NineT Scrambler Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹17.25 Lakh* | 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 19.6 kmpl | 223 kg | 820 mm | |
| 1252 cc | 120.69 bhp @ 7500 rpm | 125 Nm @ 6000 rpm | 20 kmpl | 225 kg | 765 mm | R NineT Scrambler vs Sportster S | |
| 1340 cc | 190 bhp @ 9700 rpm | 142 Nm @ 7000 rpm | 11 kmpl | 266 kg | 800 mm | R NineT Scrambler vs Hayabusa | |
| 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 22 kmpl | - | 805 mm | R NineT Scrambler vs R NineT | |
| 449.6 cc | 63.5 bhp @ 9400 rpm | 53.5 Nm @ 7500 rpm | - | 104.8 kg | 970 mm | R NineT Scrambler vs Desmo450 MX | |
| 890 cc | 118.01 bhp @ 10750 rpm | 93.3 Nm @ 8250 RPM | 16.7 kmpl | 176.6 kg | 838 mm | R NineT Scrambler vs Streetfighter V2 | |
| 937 cc | 108.62 bhp @ 9000 rpm | 93 Nm @ 6500 rpm | 17 kmpl | - | 810 mm | R NineT Scrambler vs Super Sport 950 | |
| 888 cc | 106.5 bhp @ 9500 rpm | 90 Nm @ 6850 rpm | 21.2 kmpl | 219 kg | 820 mm | R NineT Scrambler vs Tiger 900 | |
| 889 cc | 105 bhp @ 8000 rpm | 100 Nm @ 6500 rpm | - | 196 kg | 880 mm | R NineT Scrambler vs 890 Adventure R | |
| 1250 cc | 111 bhp | 109Nm @ 6300 rpm | 50 kmpl | 249 kg | 680 mm | R NineT Scrambler vs Super Scout | |
| 1923 cc | 91 bhp @ 5020 rpm | 156 Nm @ 2750 rpm | 18.18 kmpl | 293 kg | 680 mm | R NineT Scrambler vs Street Bob |
R NineT Scrambler Owner Reviews

Reviews (1)
R NineT Scrambler Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the R NineT Scrambler next?
Locate Your Nearest Dealership
Top Cafe Racer Bikes You Should Not Miss














