Opening gallery...






BMW R NineT
BMW R NineT Latest Update
Last Updated on 26th Dec'23 : The BMW R nineT is a modern yet classic motorcycle, blending retro design with contemporary performance. Inspired by vintage cafe racers, it sports a round headlight, an exposed air-cooled boxer engine, and minimalist bodywork.
EMI ₹ 35,913 /mo
R NineT Highlights
Engine
| Engine Capacity | 1170 cc |
| Engine Type | Air/oil-cooled 2cylinder&4-stroke boxer engine with 2 camshafts and 4 radially arranged valves per cylinder as well as central counterbalance shaft |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Air oil cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Hayabusa | 1340 cc | 4 Stroke& Liquid Cooled& DOHC& In Line Four |
| Street Bob | 1923 cc | Milwaukee-Eight 117 Classic |
| FTR 1200 | 1203 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Panigale V2 | 890 cc | 90? V2, 4 Valves Per Cylinder, Intake Variable Valves Timing System, Liquid Cooled |
| Ninja ZX 10 R | 998 cc | Liquid-cooled& 4-stroke In-Line Four |
Power
107.28 bhp @ 7250 rpm
R NineT's 107.28 bhp Power is about 15% lower than the segment average of 125.29 bhp.
Power of R NineT Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Hayabusa | 190 bhp @ 9700 rpm |
| Street Bob | 91 bhp @ 5020 rpm |
| FTR 1200 | 124.7 bhp |
| Panigale V2 | 120 bhp @ 10750 rpm |
| Ninja ZX 10 R | 200.21 bhp @ 13200 rpm |
| Super Sport 950 | 108.62 bhp @ 9000 rpm |
| R NineT Scrambler | 107.28 bhp @ 7250 rpm |
| Multistrada V2 | 113.98 bhp @ 10750 rpm |
| Streetfighter V2 | 118.01 bhp @ 10750 rpm |
| Tuareg 660 | 79.1 bhp @ 9250 rpm |
Torque
116 Nm @ 6000 rpm
R NineT's 116 Nm Torque is about 6% higher than the segment average of 109.87 Nm.
Torque of R NineT Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Hayabusa | 142 Nm @ 7000 rpm |
| Street Bob | 156 Nm @ 2750 rpm |
| FTR 1200 | 118 Nm @ 6000 rpm, 120 Nm @ 6000 rpm |
| Panigale V2 | 93.3 Nm @ 8250 rpm |
| Ninja ZX 10 R | 114.9 Nm @ 11400 rpm |
| Super Sport 950 | 93 Nm @ 6500 rpm |
| R NineT Scrambler | 116 Nm @ 6000 rpm |
| Multistrada V2 | 92.1 Nm @ 8250 rpm |
| Streetfighter V2 | 93.3 Nm @ 8250 RPM |
| Tuareg 660 | 70 Nm @ 6500 rpm |
R NineT Mileage
Mileage of R NineT Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Panigale V2 | 23.5 kmpl |
| R NineT Scrambler | 19.6 kmpl |
| FTR 1200 | 18.9 kmpl |
| Street Bob | 18.18 kmpl |
| Super Sport 950 | 17 kmpl |
| Multistrada V2 | 16.9 kmpl |
| Streetfighter V2 | 16.7 kmpl |
| Ninja ZX 10 R | 12 kmpl |
| Hayabusa | 11 kmpl |
Seat Height
805 mm
R NineT's 805 mm Seat Height is close to the segment average of 812.22 mm.
Seat Height of R NineT Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Hayabusa | 800 mm |
| Street Bob | 680 mm |
| Panigale V2 | 837 mm |
| Ninja ZX 10 R | 835 mm |
| Super Sport 950 | 810 mm |
| R NineT Scrambler | 820 mm |
| Multistrada V2 | 830 mm |
| Streetfighter V2 | 838 mm |
| Tuareg 660 | 860 mm |
Top Speed
200 km/h
R NineT's 200 kmph Top Speed is about 17% lower than the segment average of 240.5 kmph.
Top Speed of R NineT Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Hayabusa | 300 km/h |
| FTR 1200 | 147 km/h |
| Panigale V2 | 299 km/h |
| Ninja ZX 10 R | 299 km/h |
| Super Sport 950 | 299 km/h |
| R NineT Scrambler | 200 km/h |
| Multistrada V2 | 182 km/h |
| Tuareg 660 | 198 km/h |
BMW R NineT Price

₹19.00 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore BMW R NineT
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
BMW R NineT Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹19.00 Lakh* | 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 22 kmpl | 221 kg | 805 mm |
| 659 cc | 79.1 bhp @ 9250 rpm | 70 Nm @ 6500 rpm | - | 204 kg | 860 mm | |
| 1170 cc | 107.28 bhp @ 7250 rpm | 116 Nm @ 6000 rpm | 19.6 kmpl | 223 kg | 820 mm | |
| 1340 cc | 190 bhp @ 9700 rpm | 142 Nm @ 7000 rpm | 11 kmpl | 266 kg | 800 mm | |
| 890 cc | 118.01 bhp @ 10750 rpm | 93.3 Nm @ 8250 RPM | 16.7 kmpl | 176.6 kg | 838 mm | |
| 1923 cc | 91 bhp @ 5020 rpm | 156 Nm @ 2750 rpm | 18.18 kmpl | 293 kg | 680 mm | |
| 890 cc | 120 bhp @ 10750 rpm | 93.3 Nm @ 8250 rpm | 23.5 kmpl | - | 837 mm | |
| 998 cc | 200.21 bhp @ 13200 rpm | 114.9 Nm @ 11400 rpm | 12 kmpl | 207 kg | 835 mm | |
| 890 cc | 113.98 bhp @ 10750 rpm | 92.1 Nm @ 8250 rpm | 16.9 kmpl | 202 kg | 830 mm | |
| 937 cc | 108.62 bhp @ 9000 rpm | 93 Nm @ 6500 rpm | 17 kmpl | - | 810 mm | |
| 1203 cc | 124.7 bhp | 120 Nm @ 6000 rpm | 18.9 kmpl | 233 kg | - |
R NineT Owner Reviews

Reviews (1)
R NineT Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the R NineT next?






Top Cafe Racer Bikes You Should Not Miss














