Opening gallery...








Oben EV Rorr
Oben EV Rorr Latest Update
Last Updated on 24th Nov'23: Bengaluru-based Oben EV has launched its debut electric motorcycle, the Rorr. The Oben Rorr showcases a distinctive neo-retro design, characterized by a minimalist aesthetic and a circular LED headlight configuration, reminiscent of the Honda CB300R.
Oben EV Rorr: What we know so far? Oben EV has not revealed the exact specs of the Rorr. However, they have confirmed that the electric motorcycle will be powered by a lithium-ion battery, which is good for 200 kms of range on a single charge (IDC claimed). Aside from that, it can do a top speed of 100 km/hr, wherein it can reach 0-40 kmph in 3 seconds.
Oben EV Rorr Design and Dimensions: The Rorr electric motorcycle is built around a new arx frame which is light and sturdy, appropriate for agile handling. The exact dimensions of the Rorr are still not available. However, the motorcycle does look retro with the round headlamps, and Oben believes that this styling will help penetrate its target audience between 18-35 years of age.
Oben EV Summary There’s no doubt about the fact that the Oben EV Rorr is a unique electric motorcycle in its segment. From its retro-styling to its claimed range of 200 kms, the Rorr comes across as a solid package. However, we would reserve our final verdicts once the bike is launched and we have test driven them.
EMI ₹ 2,835 /mo
EV Rorr Highlights
On Target
A naked electric commuter that offers good styling and a decent range for daily city commutes, targeted at the young buyers
What We Like
Offers good handling, real world range of 100-110 km on a single charge, neo-retro styling works in favour
What We Do Not Like
Build quality could have been better, priced a bit on the higher side,long charging time, feels slightly heavy
Battery Capacity
4.4 kWh
Battery Capacity of EV Rorr Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| RV1 | 2.2 kWh, 3.24 kWh |
| Evoqis | 4.3 kWh |
| KM 3000 | 4 kWh |
| KM 4000 | 4 kWh |
| OXO | 3.75 kWh |
| eTryst 350 | 3.5 kWh |
| Aera | 5 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
2 Hours
Charging Time of EV Rorr Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| RV1 | 2 Hours 15Mins (0-80%), 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| Evoqis | 6 Hours |
| KM 3000 | 4 to 5 Hours |
| KM 4000 | 4 to 5 Hours |
| OXO | 4.45 Hours, 5 Hours, 5.3 Hours |
| eTryst 350 | 6 Hours |
| Aera | 5 Hours |
| Roadster | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 54 Min (0-80%), 7 Hours & 54 Min (0-80%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
Range
187 km
Range of EV Rorr Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| RV1 | 100 km, 160 km |
| Evoqis | 140 km |
| KM 3000 | 178 km |
| KM 4000 | 178 km |
| OXO | 120 km, 140 km, 150 km |
| eTryst 350 | 140 km |
| Aera | 172 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
Seat Height
810 mm
EV Rorr's 810 mm Seat Height is close to the segment average of 799.45 mm.
Seat Height of EV Rorr Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| RV1 | 790 mm |
| Evoqis | 750 mm |
| KM 3000 | 790 mm |
| KM 4000 | 790 mm |
| OXO | 780 mm |
| eTryst 350 | 770 mm |
| Aera | 880 mm |
| Roadster | 805 mm |
| Rorr EZ | 810 mm |
Kerb Weight
147 kg
EV Rorr's 147 kg Kerb Weight is about 12% higher than the segment average of 131.88 kg.
Kerb Weight of EV Rorr Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| RV 400 | 115 kg |
| RV1 | 105 kg, 106 kg |
| KM 3000 | 150 kg |
| KM 4000 | 150 kg |
| Rorr EZ | 138 kg, 143 kg, 148 kg |
Oben EV Rorr Price
Oben EV Rorr Specs & Features
Oben EV Rorr Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.50 Lakh* | 4 kWh | 2 Hours | 3 Years/60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| 4.3 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 140 km | 3000 W | 750 mm | |
| 3.75 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 140 km | 4000 W | 770 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 175 km | 75000 W | 810 mm | |
| 4 kWh | 4 to 5 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 kms. Battery Warranty - 1 Year/ 10000 kms | 178 km | 8000 W | 790 mm | |
| 5 kWh | 5 Hours | Lifetime Battery Warranty -15 Years/ unlimited Kms. Standard Battery Warranty -5 Years/75000 Kms. Standard Warranty Bike -3 Years 45000 Kms | 172 km | 10000 W | 880 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 5 Years. Motor warranty - 5 Years | 160 km | 2800 W | 790 mm |
EV Rorr Owner Reviews

Reviews (41)
Student Friendly
Eco Saver
Reliable Choice
Smooth Performer
Low Cost Ride
Oben EV Rorr Question & Answers
How much subsidy is available on Oben EV Rorr?
How to book Oben EV Rorr?
EV Rorr News & Expert Reviews
Latest News


Oben Rorr EZ Electric Motorcycle To Break Covers On 7 November - Details!



Expert Reviews


Oben Rorr Electric Motorcycle First Ride Review - Worthy At Rs 1.5 Lakh?
Upcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.50 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Oben EV Rorr
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
EV Rorr Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Oben EV Rorr next?
Top Naked Bikes You Should Not Miss













