Opening gallery...






Explore All 4+Streetfighter V4 SP Images
Ducati Streetfighter V4 SP
Ducati Streetfighter V4 SP Latest Update
Last Updated on 24th Nov'23:Ducati introduces two new editions to the Streetfighter V4 lineup, with the SP2 variant priced at Rs 35.33 lakh. However, stealing the spotlight is the Streetfighter V4 Lamborghini, commanding a staggering Rs 72 lakh. This limited edition naked bike is now one of Ducati's most expensive offerings in the Indian market.
Streetfighter V4 SP Highlights
Engine
| Engine Capacity | 1103 cc |
| Engine Type | Desmosedici Stradale 90° V4& rearward-rotating crankshaft 4 Desmodromically actuated valves per cylinders& liquid cooled. |
| Configuration | N/A |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Springfield | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Dark Horse | 1890 cc | Thunder Stroke 116 |
| Chieftain Limited | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Challenger | 1768 cc | PowerPlus |
| K 1600 | 1649 cc | Oil/Watercooled 4 -Stroke In-Line 6 - Cylinder Engine |
Streetfighter V4 SP Mileage
Mileage of Streetfighter V4 SP Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Springfield | 20.8 kmpl |
| Chieftain Dark Horse | 20 kmpl |
| Chieftain Limited | 20 kmpl |
| K 1600 | 17 kmpl |
| Challenger | 16.7 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| Ninja H2 SX SE | 15 kmpl |
| M 1000 R | 15 kmpl |
Kerb Weight
201 kg
Streetfighter V4 SP's 201 kg Kerb Weight is about 36% lower than the segment average of 312.44 kg.
Kerb Weight of Streetfighter V4 SP Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Chieftain Dark Horse | 375 kg |
| Chieftain Limited | 373 kg, 375 kg |
| K 1600 | 344 kg |
| Panigale V4 | 187 kg |
| Ninja H2 SX | 266 kg |
| R 18 Transcontinental | 427 kg |
| Ninja H2 SX SE | 266 kg |
| M 1000 R | 199 kg |
Seat Height
845 mm
Streetfighter V4 SP's 845 mm Seat Height is about 12% higher than the segment average of 756.89 mm.
Seat Height of Streetfighter V4 SP Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chieftain Dark Horse | 650 mm |
| Chieftain Limited | 650 mm |
| Challenger | 672 mm |
| K 1600 | 750 mm |
| Panigale V4 | 850 mm |
| Ninja H2 SX | 835 mm |
| R 18 Transcontinental | 740 mm |
| Ninja H2 SX SE | 835 mm |
| M 1000 R | 830 mm |
Ducati Streetfighter V4 SP Price
Ducati Streetfighter V4 SP Specs & Features
Ducati Streetfighter V4 SP Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹34.99 Lakh* | 1103 cc | - | - | 13.2 kmpl | 201 kg | 845 mm |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | |
| 999 cc | 206.51 bhp @ 13750 rpm | 113 Nm @ 11100 rpm | 15 kmpl | 199 kg | 830 mm | |
| 1103 cc | 213 bhp @ 13500 rpm | 120.9 Nm @ 11250 rpm | - | 187 kg | 850 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20 kmpl | 373 kg | 650 mm | |
| 1890 cc | - | 168 Nm @ 2800 rpm | 20 kmpl | 375 kg | 650 mm | |
| 1649 cc | 158 bhp @ 6750 rpm | 180nm @ 5250rpm | 17 kmpl | 344 kg | 750 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20.8 kmpl | - | - | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 58 Nm @ 3000 rpm | - | 427 kg | 740 mm | |
| 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm |
Streetfighter V4 SP Owner Reviews

Reviews (1)




Ducati Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Ducati dealers. Get best prices.

Ducati Dealers in Hyderabad
Explore 1 authorized Ducati dealers. Get best prices.

Streetfighter V4 SP News & Expert Reviews
Latest News

2024 Ducati Streetfighter V4 & V4S Launched At Rs 24.62 Lakh & Rs 28 Lakh

Upcoming Bikes
Explore More Options

₹34.99 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Ducati Streetfighter V4 SP
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Streetfighter V4 SP Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Streetfighter V4 SP next?
Top Sports Bikes You Should Not Miss












