Opening gallery...

Maruthisan Dream Plus
Maruthisan Dream Plus is a Commuter bike available at a price of ₹ 1.63 Lakh.
Powered by a 2.88 kWh battery,
the bike is available in 1 variant and
Other key specifications of the Dream Plus include
a top speed of 75 kmph,
and ground clearance of 190 mm.
The Maruthisan Dream Plus
also features a Disc front brake and Disc rear brake,
weighs 130 kg.
Maruthisan Dream Plus Latest Update
Last Updated on 12th Dec'23 : The Maruthisan Dream+ is an electric biike available in one variant. It is powered by a W electric motor and offers a range of 130 km with a top speed of 75 kmph. Weighing 130 kg, the Dream+ comes equipped with a disc brake both at the front and rear.
₹1.63 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 3,077 /mo
Calculate EMI Now
Dream Plus Highlights
Battery Capacity2.88 kWh
Range130 km
Kerb Weight130 kg
Battery Capacity
2.88 kWh
Battery Capacity of Dream Plus Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| EV Rorr | 4.4 kWh |
| OXO | 3.75 kWh |
| eTryst 350 | 3.5 kWh |
| Eco Dryft | 3 kWh, 3.5 kWh |
| Vader | 3.7 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| RV BlazeX | 3.24 kWh |
| Rorr EZ Sigma | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| Rorr EVO | 3.4 kWh |
Range
130 km
Range of Dream Plus Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| EV Rorr | 187 km |
| OXO | 120 km, 140 km, 150 km |
| eTryst 350 | 140 km |
| Eco Dryft | 105 km, 130 km |
| Vader | 125 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| RV BlazeX | 150 km |
| Rorr EZ Sigma | 175 km |
| Rorr EVO | 180 km |
Kerb Weight
130 kg
Dream Plus's 130 kg Kerb Weight is about 5% higher than the segment average of 124 kg.
Kerb Weight of Dream Plus Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| RV 400 | 115 kg |
| EV Rorr | 147 kg |
| Eco Dryft | 101 kg |
| Vader | 128 kg |
| RV BlazeX | 113 kg |
| Rorr EVO | 140 kg |
Maruthisan Dream Plus Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Tubeless Tyre
Braking System
Seat Style
Instrument Console
EMI
₹ 1.70 Lakh*
View May Offers
Disc Brakes, Alloy Wheels
Yes
Single Channel ABS
Single
Digital
₹ 3,209/mon
Maruthisan Dream Plus Specs & Features
Ad
Maruthisan Dream Plus Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.63 Lakh* | 3 kWh | - | - | 130 km | - | - |
| 3.75 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 140 km | 4000 W | 770 mm | |
| 3.7 kWh | 4 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years | 125 km | - | - | |
| 3.5 kWh | 4-6 Hours | - | 105 km | - | - | |
| 4.4 kWh | - | 3 Years/40000 kms | 175 km | - | - | |
| 3.24 kWh | 1 Hour 20 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 3 Years | 150 km | 4100 W | 790 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | 3 Years/60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| - | - | - | - | - | - |
Dream Plus Owner Reviews
4.1
Based on 15 Ratings, 15 Reviews
5
15
4
15
3
11
2
0
1
0
4.9
Design4.7
Comfort4
Features3.5
Reliability & Maintenance3.3
Mileage & Performance4.9
Design4.7
Comfort4
Features3.5
Reliability & Maintenance3.3
Mileage & Performance4.9
Design4.7
Comfort4
Features3.5
Reliability & Maintenance3.3
Mileage & Performance
Reviews (15)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
U
Uttam
It is an electric bike with a top speed of 75 km/hr. It has a range of 130 km on a full charge and a battery capacity of 2.88 Kwh. It is designed with attention to detail, including the appearance and performance. It has an IP67 rating, which makes it dust and water resistant.
P
Prathika Spu
It is designed to provide good range. It offers a balance of performance and efficiency, making it a suitable choice for daily commutes. Good electric vehicle, pollution free and appreciative how ecologically friendly it is. With motor, its performance is best in one charge.
I
Ishpuneet Singh Sahney
It is designed with meticulous attention to detail, ensuring that every aspect of its appearance and performance is optimized for the riders satisfaction. It has a streamlined silhouette with smooth curves and sharp lines, giving it a modern and sporty look.
N
Narendrasinh
Comfort is another key aspect of the Maruthisan Dream Plus. It is equipped with a well-padded seat that provides excellent support for long rides. Seating position is ergonomically designed to ensure proper posture and reduce fatigue.
R
Rajiv kumar
Bike gets 254mm front and 304mm rear tubeless tyre, which gives it excellent grip. In this you also get plate brake and its three modes help a lot in driving the bike. It rides on tubeless tyres, which give it excellent grip.
Loading...
Loading...
Upcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on bike purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Loading...

₹1.63 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Maruthisan Dream Plus
Ad
Loading...
Ad
Dream Plus Range
Range Report
130 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Maruthisan Dream Plus.
User Reported Range
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Maruthisan Dream Plus next?
Top Commuter Bikes You Should Not Miss

TVS Raider 125
₹82,860 - ₹98,550*
Ex-Showroom Price

Honda SP 125
₹88,528 - ₹96,116*
Ex-Showroom Price

Hero Splendor Plus
₹76,177 - ₹78,712*
Ex-Showroom Price

Hero HF Deluxe
₹58,977 - ₹71,470*
Ex-Showroom Price

Honda Shine
₹81,502 - ₹86,862*
Ex-Showroom Price





