Opening gallery...







Gemopai Miso
Gemopai Miso Latest Update
Last updated on 31st May'23 :The Gemopai Miso boasts a sleek and unique design complemented by different colours. The scooter also gets a number of styling add-ons like all LED lights, alloy wheels and neat front fascia. In all, Miso definitely impresses us with its modern-day design language and commands a strong road presence.
Battery and motor specs: A 250 W BLDC hub-mounted single motor comes mated to a 48 V/ 17.5 Ah Lithium Ion battery pack which can attain a claimed range of 75 km per charge. The scooter has a gradability of 18 degrees and can be charged 90% in just 2 hours.
Features: The Gemopai Miso has a load-carrying capacity of 120 kg with a kerb weight of 45 kg. The dimensions of the electric scooter are 1500 mm in length, 1060 mm in height and 620 mm in width. The scooter gets a digital speedometer, LED headlights and tail lights, footrest, front and rear drum brakes, Alloy wheels wrapped in tubeless tyres and a single seat.
Colours: Four attractive and sporty colour options are on offer for the buyers of the Gemopai Miso. These include - Deep sky blue, Sunset orange, luscious green and Fiery Red.The brand offers only a single variant on sale - The Gemopai Miso STD which is priced at Rs 44,000 (Ex-showroom, Delhi).
EMI ₹ 832 /mo
Miso Highlights
Battery Capacity
0.84 kWh
Battery Capacity of Miso Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| R30 electric scooter | 1.3 kWh |
| Lite | 1.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Wolf | 1.4 kWh |
| Pony | 1.15 kWh, 1.2 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
3 Hours
Charging Time of Miso Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| R30 electric scooter | 4 - 5 Hours |
| Lite | 4 - 5 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Wolf | 3 - 3.5 Hours |
| Pony | 3 - 4 Hours, 8 - 9 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
Range
60 km
Range of Miso Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| R30 electric scooter | 60 km |
| Lite | 60 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Atria | 85 km |
| Wolf | 60 km |
| Pony | 60 km, 90 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Kerb Weight
45 kg
Kerb Weight of Miso Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Atria | 69 kg |
| Wolf | 67 kg |
| Pony | 76 kg, 88 kg |
| Magnus | 108 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Gemopai Miso Price
Gemopai Miso Specs & Features
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Gemopai Miso Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹44.00 K* | 1 kWh | 3 Hours | 3 years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 60 km | - | - |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.4 kWh | 3 - 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | 33.2 L | - | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 19 L | 735 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.2 kWh | 3 - 4 Hours | 3 Years Battery & 1.5 Years Motor | 90 km | 16 L | 800 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 17 L | 740 mm |
Miso Owner Reviews

Reviews (2)
Miso Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Gemopai Miso next?
Locate Your Nearest Dealership
Best Scooters in India















