Opening gallery...




Gemopai Ryder
Gemopai Ryder Latest Update
Last updated on 31st May'23 : Positioned as a compact and heavy-duty electric scooter in the market, the new Gemopai Ryder is the perfect choice for the ones looking for an all-in-one city commuter. The scooter not only boasts great foot space but also gets a backrest for the pillion for increased practicality. The scooter gets a large single seat and subtle design along with an LED light setup and more.
Battery and motor specs: A 250 W BLDC hub-mounted single motor setup is offered with the scooter. The motor is powered by three different Lithium-Ion battery packs- 48 V/ 26 Ah, 48V/ 30 Ah and 48V/ 40 Ah. The vehicle claims a maximum range of 90 km per charge and the scooter takes up to 4 hours to charge fully depending upon the source. The scooter also gets a reverse mode in addition to three standard driving modes.
Features :The Gemopai Ryder offers DRLs, an all-digital console with a digital speedometer and a trip meter, sporty LED headlights and tail lights, comfortable seating, front disc and rear drum brakes with E-ABS braking system, mobile charging USB point and alloy wheels wrapped in tubeless tyres. With a ground clearance of 160 mm, the length of the scooter is 1800 mm and it has a kerb weight of 80 kg. The scooter also gets a central locking system and an anti-theft system.
Colours: The brand offers the new Gemopai Ryder in three different variants - Gemopai Ryder 48V/ 26 Ah, Gemopai Ryder 48V/ 30 Ah and Gemopai Ryder 48V/ 40 Ah with a price tag of Rs 60,000, Rs 75,794 and Rs 84,302 respectively. Four colour options are available- Imperial Red, Sapphire Blue, Charcoal Grey and Glossy White.
EMI ₹ 1,339 /mo
Ryder Highlights
Battery Capacity
1.2 kWh
In 1 Variant
1.7 kWh
In 1 Variant
2.16 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Ryder Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Dhanno | 1.87 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
3 Hours
In 1 Variant
4 Hours
In 2 Variants
Charging Time by Variants
Charging Time of Ryder Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Dhanno | 3 - 4 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
Range
90 km
Range of Ryder Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Dhanno | 80 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Kerb Weight
80 kg
Kerb Weight of Ryder Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Dhanno | 96 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Gemopai Ryder Prices
Variant Wise Comparison
Braking System | CBS | CBS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Suspension Preload Adjuster | ||
Front Wheel Size | R10 | |
Rear Suspension Preload Adjuster |
Average Speed Indicator | ||
Call/SMS Alerts | ||
Front Storage Box | ||
Geo Fencing | ||
Low Battery Indicator |
Riding Modes Switch | ||
Touch Screen Display | ||
Fuel level guage | Digital | Digital |
Tachometer | Digital | Digital |
Speedometer | Digital | Digital |
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Hazard Warning Indicator | ||
Hazard Warning Switch | ||
Radial Tyres | ||
Side Stand Alarm |
Transmission Type | Automatic | Automatic |
Battery Capacity | 1.2 | 2.16 |
Battery Type | Lithium Ion | Lithium Ion |
Charging Time | 3 Hours | 4 Hours |
Fast Charging |
Width | 650 | 650 |
Body Type | Scooter | Scooter |
Unladden/Kerb Weight | 80 | 80 |
Daytime Running Lights | ||
LED headlight |
Basic Warranty | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 3 Years Battery Warranty |
Frame Type | Underbone |

₹70,850 - ₹84,302*
Ex-Showroom Price
Explore Gemopai Ryder
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Gemopai Ryder Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹70.85 - ₹84.30 K* | 1 - 2 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery Warranty | 90 km | - | 0 mm |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 1.87 kWh | 3 - 4 Hours | 3 Years Battery Warranty & 1 Year 6 Months Motor Warranty | 80 km | - | 695 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm |
Ryder Owner Reviews

Reviews (1)
Ryder Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Gemopai Ryder 1.2kWh variant next?
Locate Your Nearest Dealership
Ryder News & Expert Reviews
Best Scooters in India

















