Opening gallery...


Evolet Dhanno
Evolet Dhanno is available at a price of ₹ 76,999.
Powered by a 1.87 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
comes in 1 colour.
Other key specifications of the Dhanno include
a top speed of 25 kmph,
seat height of 695 mm
and ground clearance of 170 mm.
The Evolet Dhanno
weighs 96 kg.
₹76,999*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 1,455 /mo
Calculate EMI Now
Dhanno Highlights
Battery Capacity1.87 kWh
Charging Time3 Hours - 4 Hours (0-100%)
Range80 km
Seat Height695 mm
Kerb Weight96 kg
Battery Capacity
1.87 kWh
Battery Capacity of Dhanno Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 4.7 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
3 Hours - 4 Hours (0-100%)
Charging Time of Dhanno Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | 3 Hours (0-80%), 3 Hours 25 Minutes (0-80%) |
| PraisePro | 2 Hours - 3 Hours (0-100%) |
| E Scoot 504 | 4 Hours - 5 Hours (0-100%), 7 Hours - 8 Hours (0-100%) |
| iQube Electric | 2 Hours 45 Minutes (0-80%), 4 Hours (0-80%), 4 Hours 18 Minutes (0-80%), 4 Hours 30 Minutes (0-80%) |
| Leo | 3 Hours 18 Minutes (0-100%) |
| Atria | 4 Hours - 5 Hours (0-100%) |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3 Hours 30 Minutes (0-100%) |
| Magnus | 5 Hours - 6 Hours (0-100%) |
| Green Zing | 4 Hours (0-100%) |
| S1 | 3 Hours - 4 Hours (0-100%), 4 Hours - 5 Hours (0-100%), 7 Hours - 8 Hours (0-100%) |
Range
80 km
Range of Dhanno Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 175 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Seat Height
695 mm
Dhanno's 695 mm Seat Height is about 11% lower than the segment average of 777.86 mm.
Seat Height of Dhanno Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Leo | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
Kerb Weight
96 kg
Dhanno's 96 kg Kerb Weight is close to the segment average of 95.08 kg.
Kerb Weight of Dhanno Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Leo | 77 kg |
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs.1000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Evolet Dhanno Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Braking System
Instrument Console
Kerb Weight
Colours
EMI
Evolet Dhanno Specs & Features
Ad

₹76,999*
Ex-Showroom Price
Explore Evolet Dhanno
Ad
Evolet Dhanno Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹77.00 K* | 2 kWh | 3 Hours - 4 Hours (0-100%) | 3 Years Battery Warranty & 1 Year 6 Months Motor Warranty | 80 km | - | 695 mm | |
| 1.44 kWh | 7 Hours - 8 Hours (0-100%) | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | Dhanno vs E Scoot 504 | |
| 1.5 kWh | 4 Hours - 5 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | Dhanno vs Atria | |
| 3 kWh | 5 Hours - 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | Dhanno vs Magnus | |
| 3.3 kWh | 2 Hours - 3 Hours (0-100%) | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | Dhanno vs PraisePro | |
| 3.5 kWh | 3 Hours (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | Dhanno vs Chetak C35 | |
| 1.4 kWh | 3 Hours 30 Minutes (0-100%) | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | Dhanno vs GEN NXT Nanu E-Scooter | |
| 1.7 kWh | 4 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | Dhanno vs Green Zing | |
| 4.2 kWh | 4 Hours - 5 Hours (0-100%) | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | Dhanno vs S1 | |
| 5.3 kWh | 4 Hours 18 Minutes (0-80%) | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | Dhanno vs iQube Electric | |
| 1.4 kWh | 3 Hours 18 Minutes (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | Dhanno vs Leo |
Dhanno Owner Reviews
3.5
Based on 1 Ratings, 1 Reviews
5
1
4
1
3
1
2
1
1
0
5
Maintenance Cost3.2
Features5
Maintenance Cost3.2
Features5
Maintenance Cost3.2
Features
Reviews (1)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
D
Dheeraj
The mileag is good, comfortable seat
Loading...
Loading...
Ad
Dhanno Range
Range Report
80 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Evolet Dhanno.
User Reported Range
3 Hours - 4 Hours (0-100%)
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Evolet Dhanno next?
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Loading...
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price






