Opening gallery...



Gemopai Ryder SuperMax
Gemopai Ryder SuperMax Latest Update
Last Updated on 5th Dec'23:The Gemopai Ryder is positioned as a versatile and robust electric scooter catering to urban commuters seeking an all-in-one solution. Notable features include ample foot space and a backrest for the pillion, enhancing overall practicality. The scooter is designed with a spacious single seat, a sleek and subtle aesthetic, and an efficient LED lighting system, making it a well-rounded choice for city commuting.
EMI ₹ 1,512 /mo
Ryder SuperMax Highlights
Battery Capacity
1.8 kWh
Battery Capacity of Ryder SuperMax Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Dhanno | 1.87 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
Charging Time
6 Hours
Charging Time of Ryder SuperMax Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Leo | 3.3 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Dhanno | 3 - 4 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
Range
100 km
Range of Ryder SuperMax Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Dhanno | 80 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
Kerb Weight
80 kg
Ryder SuperMax's 80 kg Kerb Weight is about 20% lower than the segment average of 99.5 kg.
Kerb Weight of Ryder SuperMax Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Leo | 77 kg |
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Dhanno | 96 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
Gemopai Ryder SuperMax Price
Gemopai Ryder SuperMax Specs & Features
Gemopai Ryder SuperMax Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹80.00 K* | 2 kWh | 6 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | - | - |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.4 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | |
| 1.87 kWh | 3 - 4 Hours | 3 Years Battery Warranty & 1 Year 6 Months Motor Warranty | 80 km | - | 695 mm |
Ryder SuperMax Owner Reviews

Reviews (2)
Smooth Riding Experience
Locate Your Nearest Dealership
Gemopai Ryder SuperMax Question & Answers
What safety features are available in Gemopai Ryder SuperMax?
What is the top speed of Gemopai Ryder SuperMax?
What is the warranty on Gemopai Ryder SuperMax?
Is ABS (Anti-Lock Braking System) available in Gemopai Ryder SuperMax?
Ryder SuperMax News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹79,999*
Ex-Showroom Price
Explore Gemopai Ryder SuperMax
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Ryder SuperMax Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Gemopai Ryder SuperMax next?
Best Scooters in India

















