Opening gallery...

Hop Electric LYF
Hop Electric LYF is available at a price range of ₹ 74,999 - ₹ 89,999.
Powered by a 1.4 kWh battery,
the scooter is available in 2 variants and
comes in 1 colour.
Other key specifications of the LYF include
a top speed of 25 kmph,
seat height of 790 mm
The Hop Electric LYF
also features a Disc front brake and Drum rear brake,
weighs 65 kg.
₹74,999 - ₹89,999*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 1,418 /mo
Calculate EMI Now
LYF Highlights
Battery Capacity1.4 kWh
Charging Time3.3 Hours
Range80-120 km
Under Seat Storage17 Litres
Seat Height790 mm
Kerb Weight65 kg
Battery Capacity
1.4 kWh
Battery Capacity of LYF Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3.3 Hours
Charging Time of LYF Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Leo | 3.3 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
120 km
In 1 Variant
80 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of LYF Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Under Seat Storage
17 Litres
LYF's 17 litres Under Seat Storage is about 34% lower than the segment average of 25.67 litres.
Under Seat Storage of LYF Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Leo | 17 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Green Zing | 22 Litres |
| C12 | 23 Litres |
Seat Height
790 mm
LYF's 790 mm Seat Height is close to the segment average of 781.67 mm.
Seat Height of LYF Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Leo | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Kerb Weight
65 kg
LYF's 65 kg Kerb Weight is about 35% lower than the segment average of 99.85 kg.
Kerb Weight of LYF Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Leo | 77 kg |
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad

₹74,999 - ₹89,999*
Ex-Showroom Price
Explore Hop Electric LYF
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Hop Electric LYF Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹75.00 - ₹90.00 K* | 1 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 80 - 120 km | 17 L | 790 mm |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.4 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm |
LYF Owner Reviews
3.9
Based on 9 Ratings, 9 Reviews
5
7
4
2
3
4
2
0
1
1
4.1
Features4.1
Comfort4.1
Mileage & Performance4
Performance3.9
Design3.9
Reliability & Maintenance3.5
Maintenance Cost3.5
Safety3
Engine3
Mileage4.1
Features4.1
Comfort4.1
Mileage & Performance4
Performance3.9
Design3.9
Reliability & Maintenance3.5
Maintenance Cost3.5
Safety3
Engine3
Mileage4.1
Features4.1
Comfort4.1
Mileage & Performance4
Performance3.9
Design3.9
Reliability & Maintenance3.5
Maintenance Cost3.5
Safety3
Engine3
Mileage
Reviews (9)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
D
Dinesh kumar yadav
Hop Electric OXO is not only a bike but also a smart, sports and best looking electric bike. This bike is at the top in electric scooter market.
R
Raju
Looks and performance is good but mileage is not so good.
Y
Yogesh
Really hop electric scooter is very nice. It is good and look are also amazing.
M
MANSARAM VADILE
This scooter is very nice to ride. I use this scooter for daily uses and it give very awesome experience. Some times I face miner issues in rain, but that is not a big problem. I am very happy to have this scooter.
R
Ramraghunath
It was an amazing experience. Running and maintenance cost is very low, looks wise this vehicle is very beautiful.
Loading...
Ad
LYF Range
Range Report
120 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Hop Electric LYF.
User Reported Range
3.3 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Hop Electric LYF next?
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Hyderabad
2 Dealers
Jaipur
1 Dealer
Surat
1 Dealer
Manesar
1 Dealer
Bhilwara
1 Dealer
Palwal
1 Dealer
Sawai madhopur
1 Dealer
Jhunjhunu
1 Dealer
Kapurthala
1 Dealer
Mahendragarh
1 Dealer
LYF News & Expert Reviews
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price







