Opening gallery...







BGauss C12
BGauss C12 Latest Update
Last Updated on 26th Mar'24 : The BGauss C12i Max is a nifty electric scooter perfect for cruising around the city. With a top speed of around 60 km/h and quick acceleration from 0 to 40 km/h in just 8.5 seconds, it offers a thrilling ride. Plus, it's ARAI certified with a range of approximately 135 kilometres.
EMI ₹ 1,890 /mo
C12 Highlights
On Target
A smart electric scooter built for urban commuters who seek eco-friendly mobility with modern features and low running costs.
What We Like
Good claimed range for an everyday city-scooter, Decent top speed for urban use, it is lightweight, and will be easy to manoeuvre in traffic, comes with a decent set of features and removable batteries for added convinience
What We Do Not Like
Braking hardware in some variants is basic, Price is premium for the segment of slower-speed-EV scooters, Service-network and long-term reliability less proven compared to other brands
Battery Capacity
2 kWh
In 1 Variant
2.7 kWh
In 1 Variant
3.2 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of C12 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 4.7 kWh, 5.3 kWh |
| Infinity E1 | 1.9 kWh, 2.5 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| 450X | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| 450S | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
Charging Time
4 Hours 18 Minutes (0-100%)
In 1 Variant
5 Hours (0-100%)
In 1 Variant
6 Hours - 7 Hours (0-100%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of C12 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | 3 Hours (0-80%), 3 Hours 25 Minutes (0-80%) |
| PraisePro | 2 Hours - 3 Hours (0-100%) |
| E Scoot 504 | 4 Hours - 5 Hours (0-100%), 7 Hours - 8 Hours (0-100%) |
| iQube Electric | 2 Hours 45 Minutes (0-80%), 4 Hours (0-80%), 4 Hours 18 Minutes (0-80%), 4 Hours 30 Minutes (0-80%) |
| Infinity E1 | 4 Hours (0-100%) |
| Epluto 7G | 4 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%) |
| Magnus | 5 Hours - 6 Hours (0-100%) |
| 450X | 3 Hours (0-80%), 4 Hours 30 Minutes (0-80%) |
| Indie | 5 Hours (0-100%) |
| 450S | 4 Hours 30 Minutes (0-80%), 5 Hours 30 Minutes (0-80%) |
Range
123 km
In 1 Variant
135 km
In 1 Variant
85 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of C12 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 175 km, 212 km, 94 km |
| Infinity E1 | 100 km, 70 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| 450X | 126 km, 161 km |
| Indie | 161 km |
| 450S | 122 km, 161 km |
Under Seat Storage
23 Litres
C12's 23 litres Under Seat Storage is about 18% lower than the segment average of 27.89 litres.
Under Seat Storage of C12 Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Infinity E1 | 12 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| 450X | 22 Litres |
| Indie | 43 Litres |
| 450S | 22 Litres |
Seat Height
765 mm
C12's 765 mm Seat Height is close to the segment average of 778.13 mm.
Seat Height of C12 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Infinity E1 | 780 mm |
| Epluto 7G | 760 mm |
| Magnus | 780 mm |
| 450X | 780 mm |
| 450S | 780 mm |
BGauss C12 Prices
Variant Wise Comparison
Braking System | CBS | CBS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Disc Size | R130 | R130 |
Front Suspension Preload Adjuster | ||
Front Wheel Size | R12 | R12 |
Average Speed Indicator | ||
Call/SMS Alerts | ||
Geo Fencing | ||
Low Battery Indicator | ||
Pillion Backrest |
Riding Modes Switch | ||
Touch Screen Display | ||
Fuel level guage | Digital | Digital |
Tachometer | Digital | Digital |
Speedometer | Digital | Digital |
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Hazard Warning Indicator | ||
Hazard Warning Switch | ||
Radial Tyres | ||
Side Stand Alarm |
Battery Capacity | 2 kwh | 3.2 kwh |
Battery Type | Lithium Ion | VRLA |
Charging Time | 4 Hours 18 Minutes (0-100%) | 6 Hours - 7 Hours (0-100%) |
Range | 85 km/charge | 135 km/charge |
Motor Power | 2500 W | 2500 W |
Width | 697 mm | 697 mm |
Body Type | Scooter | Scooter |
Seat Height | 765 mm | 765 mm |
Daytime Running Lights | ||
LED headlight |
Basic Warranty | 3 Years Motor | 3 Years Battery & 3 Years Motor |
Frame Type | Tubular Chassis | Tubular Chassis |
BGauss C12 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹99.99 - ₹1.25 Lakh* | 2 - 3 kWh | 6 Hours - 7 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 - 135 km | - | 765 mm | |
| 3 - 4 kWh | 5 Hours 30 Minutes (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 122 - 161 km | 22 L | 780 mm | C12 vs 450S | |
| 3 - 4 kWh | 4 Hours 30 Minutes (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 126 - 161 km | 22 L | 780 mm | C12 vs 450X | |
| 3.5 kWh | 3 Hours (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | C12 vs Chetak C35 | |
| 5.3 kWh | 4 Hours 18 Minutes (0-80%) | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | C12 vs iQube Electric | |
| 3 kWh | 5 Hours - 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | C12 vs Magnus | |
| 4 kWh | 5 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | C12 vs Indie | |
| 3.5 kWh | 6 Hours (0-100%) | - | 150 km | - | - | C12 vs Epluto 7G | |
| 1.9 kWh | 4 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 70 km | 12 L | 780 mm | C12 vs Infinity E1 | |
| 3.3 kWh | 2 Hours - 3 Hours (0-100%) | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | C12 vs PraisePro | |
| 1.44 kWh | 7 Hours - 8 Hours (0-100%) | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | C12 vs E Scoot 504 |
C12 Owner Reviews

Reviews (5)
Locate Your Nearest Dealership
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹99,990 - ₹1.25 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore BGauss C12
C12 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the BGauss C12 3.2kWh variant next?
Best Scooters in India

















