Opening gallery...

BattRE Electric IOT
IOT Highlights
Battery Capacity
1.44 kWh
Battery Capacity of IOT Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Jaunty | 1.5 kWh, 1.62 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
Charging Time
2Hours50 min
Charging Time of IOT Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Jaunty | 6 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
Range
85 km
Range of IOT Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Jaunty | 70 km, 90 km |
| Atria | 85 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
Kerb Weight
65 kg
IOT's 65 kg Kerb Weight is about 17% lower than the segment average of 78.29 kg.
Kerb Weight of IOT Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Jaunty | 62 kg |
| Atria | 69 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
| Jaunty-3W | 62 kg |
BattRE Electric IOT Price
BattRE Electric IOT Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹80.90 K* | 1 kWh | 2Hours50 min | 3 Years Battery Warranty & 1 Year Motor Warranty | 85 km | - | - |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 2.04 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Year. Motor warranty 3 Years | 90 km | 32 L | 730 mm | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - |
IOT Owner Reviews

Reviews (3)
Best EV Scooter Battery

BattRE Electric Dealers in New Delhi
Explore 4 authorized BattRE Electric dealers. Get best prices.

BattRE Electric Dealers in Pune
Explore 10 authorized BattRE Electric dealers. Get best prices.

BattRE Electric Dealers in Mumbai
Explore 10 authorized BattRE Electric dealers. Get best prices.

BattRE Electric Dealers in Ahmedabad
Explore 9 authorized BattRE Electric dealers. Get best prices.

BattRE Electric Dealers in Gurgaon
Explore 2 authorized BattRE Electric dealers. Get best prices.

BattRE Electric Dealers in Agra
Explore 6 authorized BattRE Electric dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹80,900*
Ex-Showroom Price
Explore BattRE Electric IOT
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
IOT Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the BattRE Electric IOT next?
Best Scooters in India

















