Opening gallery...









Li-ions Spock Electric Scooter
Li-ions Spock Electric Scooter is available at a price of ₹ 65,000.
Powered by a 2.88 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
comes in 6 colours.
Other key specifications of the Spock Electric Scooter include
a top speed of 45 kmph,
seat height of 760 mm
and ground clearance of 200 mm.
The Li-ions Spock Electric Scooter
also features a Disc front brake and Disc rear brake,
weighs 90 kg.
₹65,000*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 1,229 /mo
Calculate EMI Now
Spock Electric Scooter Highlights
Battery Capacity2.88 kWh
Charging Time4 Hours
Range130 km
Seat Height760 mm
Kerb Weight90 kg
Battery Capacity
2.88 kWh
Battery Capacity of Spock Electric Scooter Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| R30 electric scooter | 1.3 kWh |
| Lite | 1.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
4 Hours
Charging Time of Spock Electric Scooter Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| R30 electric scooter | 4 - 5 Hours |
| Lite | 4 - 5 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
Range
130 km
Range of Spock Electric Scooter Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| R30 electric scooter | 60 km |
| Lite | 60 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Seat Height
760 mm
Seat Height of Spock Electric Scooter Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| R30 electric scooter | 735 mm |
| Lite | 740 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
Kerb Weight
90 kg
Kerb Weight of Spock Electric Scooter Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
Li-ions Spock Electric Scooter Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Braking System
Seat Style
Instrument Console
Kerb Weight
EMI
₹ 67,795*
View May Offers
Disc Brakes, Aluminum alloy Wheels
Single Channel ABS
Single
Digital
90 kg
₹ 1,281/mon
Li-ions Spock Electric Scooter Specs & Features
Ad
Li-ions Spock Electric Scooter Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹65.00 K* | 3 kWh | 4 Hours | - | 130 km | - | 760 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | Spock Electric Scooter vs E Scoot 504 | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | Spock Electric Scooter vs S1 | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | Spock Electric Scooter vs Atria | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | Spock Electric Scooter vs Magnus | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 19 L | 735 mm | Spock Electric Scooter vs R30 electric scooter | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | Spock Electric Scooter vs PraisePro | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | Spock Electric Scooter vs Chetak C35 | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 17 L | 740 mm | Spock Electric Scooter vs Lite | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | Spock Electric Scooter vs GEN NXT Nanu E-Scooter | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | Spock Electric Scooter vs Green Zing |
Spock Electric Scooter Owner Reviews
4.6
Based on 3 Ratings, 2 Reviews
5
2
4
1
3
1
2
0
1
0
5
Design5
Reliability & Maintenance5
Comfort5
Mileage & Performance5
Maintenance Cost4
Features5
Design5
Reliability & Maintenance5
Comfort5
Mileage & Performance5
Maintenance Cost4
Features5
Design5
Reliability & Maintenance5
Comfort5
Mileage & Performance5
Maintenance Cost4
Features
Reviews (2)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
H
HAROON SHEIKH
Thrilling Ride
This is an awesome scooter, best suited for longer rides and daily travel. The lithium-ion battery performs well and fits the purpose perfectly. The build quality is good for long rides, and overall performance feels thrilling and satisfying.
R
Riyaz
Engine power is best, easy to go on longe drives with it
Loading...
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Loading...
Upcoming Scooters
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs.1000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad

₹65,000*
Ex-Showroom Price
Explore Li-ions Spock Electric Scooter
Ad
Loading...
Ad
Spock Electric Scooter Range
Range Report
130 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Li-ions Spock Electric Scooter.
User Reported Range
4 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Li-ions Spock Electric Scooter next?
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price











