Opening gallery...








PURE EV Eco Dryft
PURE EV Eco Dryft Latest Update
Last Update On 27 Feb '23:PureEV EcoDryft electric bike is now available in India at a price of Rs 99,999 (Delhi, including subsidy). However, in rest of India it gets a price of Rs 1,14,999 (excluding subsidy). It is available in 4 colour options i.e. Red, Grey, Black, & Blue. With an ICE-bike like conventional design, the EcoDryft gets a tubular handlebar, alloy wheels, tubeless tyres, a big single-piece seat, riding modes, regenerative braking, a digital instrument panel, LED lights, and 130 km of claimed riding range on a single charge.
EMI ₹ 2,244 /mo
Eco Dryft Highlights
Battery Capacity
3 kWh
In 1 Variant
3.5 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Eco Dryft Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| RV1 | 2.2 kWh, 3.24 kWh |
| EV Rorr | 4.4 kWh |
| OXO | 3.75 kWh |
| eTryst 350 | 3.5 kWh |
| Vader | 3.7 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| RV BlazeX | 3.24 kWh |
| Rorr EZ Sigma | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
4-6 Hours
In 1 Variant
6 Hours
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of Eco Dryft Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| RV1 | 2 Hours 15Mins (0-80%), 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| EV Rorr | 2 Hours |
| OXO | 4.45 Hours, 5 Hours, 5.3 Hours |
| eTryst 350 | 6 Hours |
| Vader | 4 Hours |
| Roadster | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 54 Min (0-80%), 7 Hours & 54 Min (0-80%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
| RV BlazeX | 1 Hour 20 Mins (0-80%) |
Range
105 km
In 1 Variant
130 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Eco Dryft Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| RV1 | 100 km, 160 km |
| EV Rorr | 187 km |
| OXO | 120 km, 140 km, 150 km |
| eTryst 350 | 140 km |
| Vader | 125 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
| RV BlazeX | 150 km |
| Rorr EZ Sigma | 175 km |
Kerb Weight
101 kg
Eco Dryft's 101 kg Kerb Weight is about 21% lower than the segment average of 127 kg.
Kerb Weight of Eco Dryft Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| RV 400 | 115 kg |
| RV1 | 105 kg, 106 kg |
| EV Rorr | 147 kg |
| Vader | 128 kg |
| Rorr EZ | 138 kg, 143 kg, 148 kg |
| RV BlazeX | 113 kg |
Variant Wise Comparison
Braking System | CBS | CBS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Disc Size | 220 | |
Front Suspension Preload Adjuster | ||
Front Wheel Size | R18 |
Average Speed Indicator | ||
Call/SMS Alerts | ||
Front Storage Box | ||
Geo Fencing | ||
Low Battery Indicator |
Riding Modes Switch | ||
Touch Screen Display | ||
Fuel level guage | Digital | Digital |
Tachometer | Digital | Digital |
Speedometer | Digital | Digital |
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Hazard Warning Indicator | ||
Hazard Warning Switch | ||
Radial Tyres | ||
Side Stand Alarm |
Transmission Type | Automatic | Automatic |
Battery Capacity | 3 | 3.5 |
Battery Type | Lithium Ion | Lithium Ion |
Charging Time | 6 Hours | 4-6 Hours |
Fast Charging |
Width | 760 | 760 |
Ground Clearance | 200 | 200 |
Body Type | Commuter | Commuter |
Daytime Running Lights | ||
LED headlight |
PURE EV Eco Dryft Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.19 - ₹1.28 Lakh* | 3 - 4 kWh | 4-6 Hours | - | 105 - 130 km | - | - |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 140 km | 4000 W | 770 mm | |
| 3.75 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 4.4 kWh | - | 3 Years/40000 kms | 175 km | - | - | |
| 3.24 kWh | 1 Hour 20 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 3 Years | 150 km | 4100 W | 790 mm | |
| 3.7 kWh | 4 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years | 125 km | - | - | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | 3 Years/60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 175 km | 75000 W | 810 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 5 Years. Motor warranty - 5 Years | 160 km | 2800 W | 790 mm |
Eco Dryft Owner Reviews

Reviews (2)
Locate Your Nearest Dealership
Eco Dryft News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.19 - ₹1.28 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore PURE EV Eco Dryft
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Eco Dryft Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the PURE EV Eco Dryft 3kWh variant next?
Top Commuter Bikes You Should Not Miss


















