Opening gallery...










Eblu Feo
Eblu Feo Latest Update
Last Updated on 11th Mar'24: The Eblu Feo electric scooter is crafted with families in mind, focusing on comfort, convenience, and affordability rather than a flashy sporty appearance. It comes equipped with a 42 AH lithium-ion battery, delivering a peak power of 2.7 KW and a peak torque of 110 NM.
EMI ₹ 1,890 /mo
Feo Highlights
On Target
Eblu Feo is a modern electric scooter that offers a rich set of features at a competitve price.
What We Like
Lightweight build, good range of 110km, digital console, front & rear disc brakes and bluetooth connectivity.
What We Do Not Like
Limited service centre reach, unproven long term reliability, basic design
Battery Capacity
2.52 kWh
Battery Capacity of Feo Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| V2 | 2.6 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
5 Hours 50 Minutes
Charging Time of Feo Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Epluto 7G | 4 Hours, 6 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| V2 | 3 Hours 50 min |
| Indie | 5 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
110 km
Range of Feo Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Atria | 85 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| V2 | 150 km |
| Indie | 161 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Kerb Weight
112 kg
Feo's 112 kg Kerb Weight is about 6% higher than the segment average of 106.19 kg.
Kerb Weight of Feo Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Atria | 69 kg |
| Epluto 7G | 76 kg |
| Magnus | 108 kg |
Eblu Feo Price
Eblu Feo Specs & Features
Eblu Feo Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹100.00 K* | 3 kWh | 5 Hours 50 Minutes | 3 Years/40000 Km | 110 km | - | - |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 2.6 kWh | 3 Hours 50 min | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years/ 40000 Kms | 150 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 150 km | - | - |
Feo Owner Reviews

Reviews (16)
Feo News & Expert Reviews
Latest News


Godawari Electric Delivered 100 Eblu Feo E-Scooter In A Single Day


EXCLUSIVE: Upcoming Eblu FEO Electric Scooter Spotted - Launch On 22 August
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Feo Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Eblu Feo next?
Best Scooters in India












