Opening gallery...



Joy E-bike Wolf
Joy E-bike Wolf Latest Update
Last updated on 14 Feb'24: The Joy E-bike Wolf e-scooter boasts a sleek and contemporary design tailored for young purchasers. With its 250-watt BLDC motor, which is waterproof, and a 60-volt input and output range, this scooter is built for reliability.
Battery And Motor Specs: The Joy E-Bike Wolf e-scooter is generated by DC Brushless Hub Motor with a claimed top speed of 25 km/h. The DC motor comes mated to a 60 V, 23 Ah Lithium Ion Battery with a claimed range of 60 km/charge which takes about 3-3.5 hours to charge with a regular charger. The braking setup consists of a Front and Rear Hydraulic Disc Brake.
Features: A long features list is offered with the Joy E-Bike Wolf electric scooter and the buyers get Front LED Lights, Back Rest, Alloy Wheels, and Remote Lock.
Colours: The Wolf is offered in 3 dual-tone colour schemes and one single-tone colour option - Gray & Orange, Red & White, and Black & Red and Black.
EMI ₹ 1,040 /mo
Wolf Highlights
Battery Capacity
1.4 kWh
Battery Capacity of Wolf Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| R30 electric scooter | 1.3 kWh |
| Lite | 1.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Miso | 0.84 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Pony | 1.15 kWh, 1.2 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
3 - 3.5 Hours
Charging Time of Wolf Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| R30 electric scooter | 4 - 5 Hours |
| Lite | 4 - 5 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Miso | 3 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Pony | 3 - 4 Hours, 8 - 9 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
Range
60 km
Range of Wolf Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| R30 electric scooter | 60 km |
| Lite | 60 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Miso | 60 km |
| Atria | 85 km |
| Pony | 60 km, 90 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Under Seat Storage
33.2 Litres
Wolf's 33.2 litres Under Seat Storage is about 51% higher than the segment average of 22.13 litres.
Under Seat Storage of Wolf Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| R30 electric scooter | 19 Litres |
| Lite | 17 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Pony | 16 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| S1 | 18 Litres |
Kerb Weight
67 kg
Wolf's 67 kg Kerb Weight is about 16% lower than the segment average of 78.86 kg.
Kerb Weight of Wolf Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Miso | 45 kg |
| Atria | 69 kg |
| Pony | 76 kg, 88 kg |
| Magnus | 108 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
Joy E-bike Wolf Price
Joy E-bike Wolf Specs & Features
Joy E-bike Wolf Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹55.00 K* | 1 kWh | 3 - 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 19 L | 735 mm | |
| 0.84 kWh | 3 Hours | 3 years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 60 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 17 L | 740 mm | |
| 1.2 kWh | 3 - 4 Hours | 3 Years Battery & 1.5 Years Motor | 90 km | 16 L | 800 mm |
Wolf Owner Reviews

Reviews (8)
Impressive Bike Design
Locate Your Nearest Dealership
Wolf News & Expert Reviews
Latest News

Joy E-bikes Introduced Wolf+ And Nanu+ High-Speed Scooters - Details
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹54,999*
Ex-Showroom Price
Explore Joy E-bike Wolf
Wolf Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Joy E-bike Wolf next?
Best Scooters in India











