Opening gallery...

Kawasaki Versys 1100
EMI ₹ 26,254 /mo
Versys 1100 Highlights
On Target
The successor to the Versys 1000, based on the same platform as the Ninja 1100SX.
What We Like
The engine provides smooth acceleration, the bike stays stable at high speeds even with a pillion.
What We Do Not Like
Misses out on many modern features, prefers touring rather than off-roading and aggresive sport riding.
Engine
| Engine Capacity | 1099 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled& 4-stroke& in-line four |
| Configuration | DOHC |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Scout Bobber | 1250 cc | Liquid Cooled V-Twin |
| Tiger 900 | 888 cc | Liquid-Cooled& 12 Valve& DOHC& Inline 3-Cylinder |
| Tiger 850 Sport | 888 cc | Liquid-cooled& R12 valve& DOHC& inline 3-cylinder |
| Bonneville Bobber | 1200 cc | Liquid cooled& 8 valve& SOHC |
| 890 Adventure R | 889 cc | 2-Cylinder 4-Stroke Parallel Twin |
Power
99.0 bhp @ 9000 rpm
Versys 1100's 99 bhp Power is about 8% higher than the segment average of 92.41 bhp.
Power of Versys 1100 Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Scout Bobber | 105 bhp |
| Tiger 900 | 106.5 bhp @ 9500 rpm |
| Tiger 850 Sport | 84 bhp @ 8500 rpm |
| Bonneville Bobber | 76.9 bhp @ 6100 rpm |
| 890 Adventure R | 105 bhp @ 8000 rpm |
| RS 660 | 98.56 bhp @ 10500 rpm |
| F 850 GS Adventure | 93.87 bhp @ 8250 rpm |
| F 850 GS | 93.87 bhp @ 8250 rpm |
| Nightster | 88.5 bhp @ 7500 rpm |
| Scrambler Icon | 71.87 bhp @ 8250 rpm |
Torque
112.0 Nm @ 7600 rpm
Versys 1100's 112 Nm Torque is about 25% higher than the segment average of 89.72 Nm.
Torque of Versys 1100 Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Scout Bobber | 108 Nm @ 6300 rpm |
| Tiger 900 | 90 Nm @ 6850 rpm |
| Tiger 850 Sport | 82 Nm @ 6500 rpm |
| Bonneville Bobber | 106 Nm @ 4000 rpm |
| 890 Adventure R | 100 Nm @ 6500 rpm |
| RS 660 | 67 Nm @ 8500 rpm |
| F 850 GS Adventure | 92 Nm @ 6250 rpm |
| F 850 GS | 92 Nm @ 6250 rpm |
| Nightster | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Scrambler Icon | 65.2 Nm @ 7000 rpm |
Kerb Weight
257 kg
Versys 1100's 257 kg Kerb Weight is about 29% higher than the segment average of 199.78 kg.
Kerb Weight of Versys 1100 Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Scout Bobber | 246 kg |
| Tiger 900 | 219 kg |
| Tiger 850 Sport | 192 kg |
| Bonneville Bobber | 251 kg |
| 890 Adventure R | 196 kg |
| F 850 GS Adventure | 248 kg |
| F 850 GS | 233 kg |
| Nightster | 22 kg |
| Scrambler Icon | 191 kg |
Seat Height
820 mm
Versys 1100's 820 mm Seat Height is about 4% higher than the segment average of 790.5 mm.
Seat Height of Versys 1100 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Scout Bobber | 655 mm |
| Tiger 900 | 820 mm |
| Tiger 850 Sport | 820 mm |
| Bonneville Bobber | 690 mm |
| 890 Adventure R | 880 mm |
| RS 660 | 820 mm |
| F 850 GS Adventure | 860 mm |
| F 850 GS | 860 mm |
| Nightster | 705 mm |
| Scrambler Icon | 795 mm |
Kawasaki Versys 1100 Price
₹ 30,035/mon
Kawasaki Versys 1100 Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹13.89 Lakh* | 1099 cc | 99 bhp | 112.0 Nm @ 7600 rpm | - | 257 kg | 820 mm |
| 853 cc | 93.87 bhp @ 8250 rpm | 92 Nm @ 6250 rpm | 24.4 kmpl | 248 kg | 860 mm | |
| 853 cc | 93.87 bhp @ 8250 rpm | 92 Nm @ 6250 rpm | 24.4 kmpl | 233 kg | 860 mm | |
| 888 cc | 106.5 bhp @ 9500 rpm | 90 Nm @ 6850 rpm | 21.2 kmpl | 219 kg | 820 mm | |
| 975 cc | 88.5 bhp @ 7500 rpm | 95 Nm @ 5750 rpm | 19.6 kmpl | 22 kg | 705 mm | |
| 1250 cc | 105 bhp | 108 Nm @ 6300 rpm | 25 kmpl | 246 kg | 655 mm | |
| 803 cc | 71.87 bhp @ 8250 rpm | 65.2 Nm @ 7000 rpm | 19 kmpl | 191 kg | 795 mm | |
| 889 cc | 105 bhp @ 8000 rpm | 100 Nm @ 6500 rpm | - | 196 kg | 880 mm | |
| 659 cc | 98.56 bhp @ 10500 rpm | 67 Nm @ 8500 rpm | 20.4 kmpl | - | 820 mm | |
| 888 cc | 84 bhp @ 8500 rpm | 82 Nm @ 6500 rpm | 24 kmpl | 192 kg | 820 mm | |
| 1200 cc | 76.9 bhp @ 6100 rpm | 106 Nm @ 4000 rpm | 24.39 kmpl | 251 kg | 690 mm |
Versys 1100 Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Locate Your Nearest Dealership
Versys 1100 News & Expert Reviews
Latest News

Kawasaki Versys 1100 Launched in India At Rs. 13.89 Lakh (Ex-sh): Details Inside
Versys 1100 Colors

METALLIC MATTE GRAPHENESTEEL GRAY/METALLIC DIABLO BLACK
Upcoming Bikes
Explore More Options

₹13.89 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Kawasaki Versys 1100
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top Adventure Bikes You Should Not Miss










