Opening gallery...

Odysse Electric Racer
Racer Highlights
Battery Capacity
1.4 kWh
In 1 Variant
2.5 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Racer Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
Charging Time
3.5 Hours
In 1 Variant
5 Hours
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of Racer Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Leo | 3.3 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
Range
115 km
In 1 Variant
75 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Racer Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Atria | 85 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
Seat Height
810 mm
Racer's 810 mm Seat Height is about 5% higher than the segment average of 771.88 mm.
Seat Height of Racer Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Leo | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
Odysse Electric Racer Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹85.00 - ₹1.00 Lakh* | 1 kWh | 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 70 - 75 km | - | 810 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.4 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - |
Racer Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Odysse Electric Dealers in Mumbai
Explore 4 authorized Odysse Electric dealers. Get best prices.

Odysse Electric Dealers in Hyderabad
Explore 1 authorized Odysse Electric dealers. Get best prices.

Odysse Electric Dealers in Bangalore
Explore 4 authorized Odysse Electric dealers. Get best prices.

Odysse Electric Dealers in Indore
Explore 1 authorized Odysse Electric dealers. Get best prices.

Odysse Electric Dealers in Agra
Explore 1 authorized Odysse Electric dealers. Get best prices.

Odysse Electric Dealers in Mysore
Explore 1 authorized Odysse Electric dealers. Get best prices.
Racer News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹85,000 - ₹1.00 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Odysse Electric Racer
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Racer Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Odysse Electric Racer 2.5kWh variant next?
Best Scooters in India














