Opening gallery...


iVOOMi JeetX
iVOOMi JeetX Latest Update
Last Updated on 17th May'24 : iVOOMi has launched a new avatar of the scooter. Its called the JeetX ZE and comes with three battery packs of 2.1 kWh, 2.5 kWh and 3.0 kWh. Prices start at Rs 89,999 and bigger pack comes with a claimed range of 170km
EMI ₹ 1,512 /mo
JeetX Highlights
Battery Capacity
2 kWh
In 1 Variant
2.1 kWh
In 1 Variant
2.5 kWh
In 1 Variant
3 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of JeetX Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 4.7 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| V2 | 2.6 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
5 Hours (0-100%)
In 2 Variants
5 Hours 15 Minutes (0-100%)
In 1 Variant
5 Hours 27 Minutes (0-100%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of JeetX Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | 3 Hours (0-80%), 3 Hours 25 Minutes (0-80%) |
| PraisePro | 2 Hours - 3 Hours (0-100%) |
| E Scoot 504 | 4 Hours - 5 Hours (0-100%), 7 Hours - 8 Hours (0-100%) |
| iQube Electric | 2 Hours 45 Minutes (0-80%), 4 Hours (0-80%), 4 Hours 18 Minutes (0-80%), 4 Hours 30 Minutes (0-80%) |
| Leo | 3 Hours 18 Minutes (0-100%) |
| Atria | 4 Hours - 5 Hours (0-100%) |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3 Hours 30 Minutes (0-100%) |
| Magnus | 5 Hours - 6 Hours (0-100%) |
| V2 | 3 Hours 50 Minutes (0-100%) |
| C12 | 4 Hours 18 Minutes (0-100%), 5 Hours (0-100%), 6 Hours - 7 Hours (0-100%) |
Range
100 km
In 1 Variant
120 km
In 1 Variant
140 km
In 1 Variant
170 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of JeetX Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 175 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| V2 | 150 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Under Seat Storage
25 Litres
JeetX's 25 litres Under Seat Storage is about 5% lower than the segment average of 26.13 litres.
Under Seat Storage of JeetX Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Leo | 17 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| C12 | 23 Litres |
Seat Height
760 mm
JeetX's 760 mm Seat Height is close to the segment average of 781.67 mm.
Seat Height of JeetX Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Leo | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Kerb Weight
94 kg
JeetX's 94 kg Kerb Weight is about 6% lower than the segment average of 99.86 kg.
Kerb Weight of JeetX Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Leo | 77 kg |
| Atria | 69 kg |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 67 kg |
| Magnus | 108 kg |
iVOOMi JeetX Prices
Variant Wise Comparison
Braking System | CBS | CBS |
Calliper Type | Fixed | Fixed |
Front Disc Size | 220 | 220 |
Front Tyre Pressure (Rider) | 25 | 25 |
Front Wheel Size | R12 | R12 |
Call/SMS Alerts | ||
Low Battery Indicator | ||
Pillion Footrest | ||
Riding Modes | 3 | 3 |
Under Seat Storage | 25 | 25 |
Riding Modes Switch | ||
Touch Screen Display | ||
Fuel level guage | Digital | Digital |
Tachometer | Digital | Digital |
Speedometer | Digital | Digital |
AHO (Automatic Headlight On) | ||
Side Stand Alarm | ||
ABS - Anti-lock braking system | ||
Pillion Grabrail |
Battery Capacity | 2 kwh | 3 kwh |
Battery Type | Lithium Ion | Lithium Ion |
Charging Time | 5 Hours (0-100%) | 5 Hours 27 Minutes (0-100%) |
Fast Charging | ||
Range | 100 km/charge | 170 km/charge |
Width | 820 mm | 700 mm |
Body Type | Scooter | Scooter |
Seat Height | 760 mm | 760 mm |
Basic Warranty | Battery warranty - 3 Years/30000Kms.Vehicle warranty - 1 Year 30000Kms | Battery warranty - 3 Years/30000Kms.Vehicle warranty - 1 Year 30000Kms |
Frame Type | Backbone Frame- High Tensile | Backbone Frame- High Tensile |
iVOOMi JeetX Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹80.00 - ₹1.05 Lakh* | 2 - 3 kWh | 5 Hours 27 Minutes (0-100%) | Battery warranty - 3 Years/30000Kms.Vehicle warranty - 1 Year 30000Kms | 100 - 230 km | - | 760 mm | |
| 3 kWh | 5 Hours - 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | JeetX vs Magnus | |
| 3.5 kWh | 3 Hours (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | JeetX vs Chetak C35 | |
| 3.3 kWh | 2 Hours - 3 Hours (0-100%) | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | JeetX vs PraisePro | |
| 1.44 kWh | 7 Hours - 8 Hours (0-100%) | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | JeetX vs E Scoot 504 | |
| 5.3 kWh | 4 Hours 18 Minutes (0-80%) | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | JeetX vs iQube Electric | |
| 3.2 kWh | 6 Hours - 7 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | JeetX vs C12 | |
| 1.5 kWh | 4 Hours - 5 Hours (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | JeetX vs Atria | |
| 2.6 kWh | 3 Hours 50 Minutes (0-100%) | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years/ 40000 Kms | 150 km | - | - | JeetX vs V2 | |
| 1.4 kWh | 3 Hours 18 Minutes (0-100%) | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | JeetX vs Leo | |
| 1.4 kWh | 3 Hours 30 Minutes (0-100%) | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | JeetX vs GEN NXT Nanu E-Scooter |
JeetX Owner Reviews

Reviews (1)
Locate Your Nearest Dealership
JeetX News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹79,999 - ₹1.05 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore iVOOMi JeetX
JeetX Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the iVOOMi JeetX 3kWh variant next?
Best Scooters in India



















