Opening gallery...

Odysse Electric Racer
Odysse Electric Racer is available at a price range of ₹ 85,000 - ₹ 1.00 Lakh.
Powered by a 1.4 kWh or a 2.5 kWh battery,
the scooter is available in 2 variants and
comes in 1 colour.
Other key specifications of the Racer include
a top speed of 45 kmph,
seat height of 810 mm
and ground clearance of 175 mm.
The Odysse Electric Racer
comes with a range of 75 km/charge with a 1.4 kWh battery and 115 km/charge with a 2.5 kWh battery.
₹85,000 - ₹1.00 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 1,607 /mo
Calculate EMI Now
Racer Highlights
Battery Capacity1.4, 2.5 kWh
Charging Time3.5 Hours, 5 Hours
Range75-115 km
Seat Height810 mm
Battery Capacity
1.4 kWh
In 1 Variant
2.5 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Racer Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| V2 | 2.6 kWh |
| JeetX | 2 kWh, 2.1 kWh, 2.5 kWh, 3 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3.5 Hours
In 1 Variant
5 Hours
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of Racer Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Leo | 3.3 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| V2 | 3 Hours 50 min |
| JeetX | 5 Hours, 5.25 Hours, 5.45 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
115 km
In 1 Variant
75 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Racer Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| Atria | 85 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| V2 | 150 km |
| JeetX | 100 km, 120 km, 140 km, 170 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Seat Height
810 mm
Racer's 810 mm Seat Height is about 5% higher than the segment average of 778.57 mm.
Seat Height of Racer Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Leo | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| JeetX | 760 mm |
| C12 | 765 mm |
Ad
Odysse Electric Racer Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹85.00 - ₹1.00 Lakh* | 1 kWh | 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 70 - 75 km | - | 810 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 2.6 kWh | 3 Hours 50 min | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years/ 40000 Kms | 150 km | - | - | |
| 1.4 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | |
| 3 kWh | 5.45 Hours | Battery warranty - 3 Years/30000Kms.Vehicle warranty - 1 Year 30000Kms | 170 km | 25 L | 760 mm |
Racer Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Mumbai
4 Dealers
Hyderabad
1 Dealer
Bangalore
4 Dealers
Indore
1 Dealer
Agra
1 Dealer
Mysore
1 Dealer
Udaipur
1 Dealer
Vijayawada
1 Dealer
Bhopal
4 Dealers
Vasai
1 Dealer
Loading...
Racer News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Loading...

₹85,000 - ₹1.00 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Odysse Electric Racer
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Loading...
Ad
Racer Range
Range Report
115 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Odysse Electric Racer.
User Reported Range
5 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Odysse Electric Racer 2.5kWh variant next?
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price









