Opening gallery...


Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster
The Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+ is powered by a 4.0-litre twin-turbo V8 petrol engine producing 469 bhp and 700 Nm of torque, paired with a 9-speed AMG SPEEDSHIFT automatic transmission and 4MATIC+ all-wheel drive. The luxury roadster features a fabric soft-top roof, AMG-specific styling, rear-axle steering, and a tech-laden cabin with the MBUX infotainment system.
EMI ₹ 4,42,016 /mo
AMG SL55 Roadster Highlights
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic |
| Power | 469 bhp @ 5500 rpm |
| Torque | 700 Nm @ 2000 rpm |
| Mileage | 9 kmpl |
Acceleration
3.9 secs (0-100 km/h)
AMG SL55 Roadster's 3.9 acceleration is equal to the segment average of 3.89.
Acceleration of AMG SL55 Roadster Competitors
| Model | Acceleration |
|---|---|
| Taycan | 2.7 secs (0-100 km/h), 3.7 secs (0-100 km/h), 4.8 secs (0-100 km/h) |
| RS Q8 | 3.6 secs (0-100 km/h) |
| i7 | 3.7 secs (0-100 km/h) |
| XM | 4.3 secs (0-100 km/h) |
| Maybach EQS SUV | 4.4 secs (0-100 km/h) |
Top Speed
295 km/h
AMG SL55 Roadster's 295 kmph Top Speed is about 24% higher than the segment average of 238.71 kmph.
Top Speed of AMG SL55 Roadster Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Taycan | 230 km/h, 250 km/h, 260 km/h |
| RS Q8 | 305 km/h |
| Land Cruiser 300 | 165 km/h |
| Range Rover | 225 km/h, 242 km/h |
| i7 | 250 km/h |
| M8 Coupe Competition | 250 km/h |
| XM | 249 km/h |
| LM | 200 km/h |
| Maybach EQS SUV | 210 km/h |
| Emeya | 250 km/h, 256 km/h |
Power
469 bhp @ 5500 rpm
AMG SL55 Roadster's 469 bhp Power is about 100% lower than the segment average of 50421.38 bhp.
Power of AMG SL55 Roadster Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| RS Q8 | 640 bhp @ 6000 rpm |
| Land Cruiser 300 | 304.41 bhp @ 4000 rpm |
| Range Rover | 346 bhp @ 4000 rpm, 394 bhp @ 5500 rpm |
| M8 Coupe Competition | 625 bhp |
| XM | 644 bhp @ 5400-7200 rpm |
| LM | 190 bhp @ 6000 rpm |
| Maybach EQS SUV | 649bhp |
| Emeya | 450000 |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of AMG SL55 Roadster Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Taycan | AWD |
| RS Q8 | AWD |
| Land Cruiser 300 | AWD |
| Range Rover | AWD |
| i7 | AWD |
| M8 Coupe Competition | AWD |
| XM | AWD |
| LM | AWD |
| Maybach EQS SUV | AWD |
| Emeya | RWD |
Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster Price
Standout Features of Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster Variants
Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Power | Acceleration | Boot Space | Top Speed | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹2.34 Cr* | Petrol | 3982 cc | 469 bhp | - | 240 L | 295 km/h | |
| Petrol | 4000 cc | 640 bhp @ 6000 rpm | 3.6 secs (0-100 km/h)s | 605 L | 305 km/h | AMG SL55 Roadster vs RS Q8 | |
| Electric | - | 450000 | - | - | 250 km/h | AMG SL55 Roadster vs Emeya | |
| Electric | - | - | 3.7 secs (0-100 km/h)s | - | 250 km/h | AMG SL55 Roadster vs i7 | |
| Petrol | 4395 cc | 625 bhp | - | 420 L | 250 km/h | AMG SL55 Roadster vs M8 Coupe Competition | |
| Petrol | 2996 cc | 394 bhp @ 5500 rpm | - | - | 225 km/h | AMG SL55 Roadster vs Range Rover | |
| Diesel | 3346 cc | 304.41 bhp @ 4000 rpm | - | 1131 L | 165 km/h | AMG SL55 Roadster vs Land Cruiser 300 | |
| Hybrid | 2487 cc | 190 bhp @ 6000 rpm | - | - | 200 km/h | AMG SL55 Roadster vs LM | |
| Electric | - | - | 2.7 secs (0-100 km/h)s | 450 L | 260 km/h | AMG SL55 Roadster vs Taycan | |
| Hybrid | 4395 cc | 644 bhp @ 5400-7200 rpm | 4.3 secs (0-100 km/h)s | 527 L | 249 km/h | AMG SL55 Roadster vs XM | |
| Electric | - | 649bhp | 4.4 secs (0-100 km/h)s | 440 L | 210 km/h | AMG SL55 Roadster vs Maybach EQS SUV |
AMG SL55 Roadster Mileage by Powertrain
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the AMG SL55 Roadster next?
AMG SL55 Roadster Owner Reviews

Reviews (1)
Latest Updates on AMG SL55 Roadster
The Mercedes-AMG SL 55 Roadster has been launched in India at a starting price of Rs 2.35 crore (ex-showroom), bringing the iconic open-top sports car back to the market, powered by a 4.0-litre twin-turbo V8.
The Mercedes-AMG SL 55 Roadster has been launched in India at a starting price of Rs 2.35 crore (ex-showroom), bringing the iconic open-top sports car back to the market, powered by a 4.0-litre twin-turbo V8.
Locate Your Nearest Dealership
Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster?
How many litres of engine oil is used in Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster?
AMG SL55 Roadster News & Expert Reviews
Upcoming Cars

₹2.34 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz AMG SL55 Roadster
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top Convertible Cars You Should Not Miss



















